Lednici si nejlépe vyberte v nejúspornější třídě A+, pokud ale máte lednici v jiné energetické třídě, tak i tehdy můžete na energii dost ušetřit. Jednak je vhodné často odmrazovat, námraza silnější jak 3,5 mm zvyšuje energetickou spotřebu elektřiny o více jak o polovinu.

Námraza vzniká zejména tehdy, když do mrazničky ukládáte tekuté pokrmy, ty se odpařují a námraza je na světě. Zkuste proto alespoň investovat do úložných, dobře těsnících boxů.

.: Dózy na omáčky, olivy, na parmezán, těstoviny a sušená rajčata. Popíšete je křídou na černou tabulku.foto: novinky.cz, ASA selection

Pokud se rozhodnete vyměnit starou chladničku za nový, úsporný model, tak můžete ušetřit téměř polovinu energie za její provoz.

.: Moderní lednice uspoří energii a může i ozvláštnit interiér kuchyně.foto: Gorenje

Vyplatí se pořídit si pákovou baterii, její výhodou je, že díky ní z kohoutku teče velmi rychle voda v požadované teplotě a nemusíte čekat až se voda na příslušnou teplotu ohřeje.

.: Pákové baterie v inspirativním designu.foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Šetřit energii znamená i rozmyslet si, kdy a jak budeme mýt nádobí, v myčce pochopitelně nejlépe ušetříte, pokud ji zapnete až tehdy, když bude plná nádobí a myjete-li nádobí v dřezu, tak vás levněji vyjde mýt nádobí v napuštěném dřezu než pod tekoucí vodu.

I vařit můžeme úsporně

Několik zásad se týká i vaření. Vařit bez poklice znamená zvýšení spotřeby energie až o polovinu. Výběr hrnců je také důležitý, jejich velikost by měla odpovídat velikosti plotýnek, jen tak nebude docházet ke zbytečným ztrátám energie.

A jak na únik tepla? Do značné míry mu zamezíte vhodně zvolenou délkou závěsů, ty by neměly zakrývat topení, ale dostatečně pokrývat plochu okna. Před topením by neměl být postaven gauč.

Jídelna spojená s kuchyní vytváří centrum celé domácnosti..: Závěsy stíní i šetří.foto: Právo/Michaela Říhová

Také se vyplatí dát si pozor na těsnění oken, ve starých dřevěných může studený vzduch profukovat do místnosti. Investice do plastových oken s tepelně izolačními dvojskly může být na místě. Před tepelnými ztrátami ochrání i okenní fólie nebo dobře těsnící žaluzie.

.: Folie je z okna lehce snímatelná.foto: archiv Profolie

Nezapomínejte také na regulaci teploty v kuchyni, aby jste netopili příliš, kontrolujte teplotu místnosti pomocí nástěnného teploměru a podle toho pak regulujte míru topení za pomoci ventilů.