Rozhodnutí, zda si pořídit sprchový kout nebo vanu, je zcela individuální. Někdo dá přednost sprchování, jiný zase preferuje vanu kvůli příjemné relaxaci. než se ale vydáme na průzkum sprchových koutů či hydromasážních boxů do koupelnových studií, je dobré zjistit si přesné roměry naší koupelny.

Sprchový kout otevřený do prostoru

.: Sprchový kout otevřený do prostorufoto: archiv Právo

Zhodnoťte své prostorové možnosti
Sprchový kout vybíráme podle velikosti koupelny a místa, kde bude instalován. Už kvůli tomu, že se vyrábějí sprchové vaničky čtvrtkruhové, čtvercové, obdélníkové či kruhové různých rozměrů se standardní výškou 180 cm. Sprchový kout lze ale přizpůsobit i rozměrům nestandardně řešené koupelny, např. v podkrovních místnostech. Problémem není ani rozšíření, zúžení či zkrácení sprchového koutu.


Jaké jsou k mání typy sprchových koutů?
Sprchové kouty a sprchové boxy rozlišujeme podle konstrukce a použitého materiálu. Současným hitem jsou celoskleněné sprchové kouty vyrobené z bezpečnostního skla bez obvodového rámu. Jednotlivé tabule skla jsou spojené kovovými panty a kovovými úchytkami na zeď.

Nadsrandartní sprchový kout se skládacími dveřmi a rohový parní box.: Nadstandartní sprchový kout se skládacími dveřmi a rohový parní boxfoto: Právo/archiv Sanitec Koralle a Sapho

Jak vybrat sprchovou vaničku
Nejdříve se musíme zaměřit na tvar vaničky - kterou vlastně chceme? V nabídce jsou: čtvercová, obdélníková, kruhová, půlkruhová, oválná, čtvrtkruhová a pětiúhelníková. Do malých koupelen jsou dávány především rohové kouty a k tomu čtvrtkruhové či pětiúhelníkové sprchové vaničky. Kruhové a oválné vaničky vynikají v otevřeném prostoru větších koupelen.

Luxusní pevná zástěna Pur Trio se čtyřmi bezpečnostními skly.: Luxusní pevná zástěna Pur Trio se čtyřmi bezpečnostními sklyfoto: Právo/archiv Ronal


Dalším kritériem rozhodování o koupi sprchové vaničky je materiál. Nejčastěji žádanými materiály jsou smalt a akrylát. Posledním důležitým kritériem při výběru vaniček je protiskluzová úprava, na tu bychom měli dbát zejména tehdy, když máme v rodině malé dítě, nebo třeba babičku.

A co umí parní box?
Další variantou sprchových koutů jsou uzavřené sprchové boxy, které se dají instalovat do jakékoli koupelny. K jejich montáži stačí jen přívod vody a připojení na kanalizaci.

Sprchové boxy se v současné době vyrábějí ve stále vyšším standardu. Mezi běžné vybavení patří hydromasážní trysky (můžeme si vybrat hned několik druhů masáže), hlavové sprchy, sedátka, generátor páry, rádio, světlo apod. Mezi nadstandartní vybavební patří zabudovaný telefon. Zavolat přátelům přímo ze sprchového koutu? Proč ne? Můžeme si tak zpříjemnit chvíle po perném pracovním dni.