Taková ochrana před slunečními paprsky je velmi účinná, nicméně pořizovací náklady jsou nemalé. To zejména kvůli tomu, že materiál bude vystaven vnějším vlivům a musí něco vydržet, proto je většinou dražší. O něco náročnější je i údržba.

Slunolamy mají hlavně zabránit nežádoucímu přehřátí obvodového zdiva. Při správném použití se díky nim dá teplota v místnosti snížit i o více než 10 stupňů.

Jako slunolam může sloužit i prostá balkónová deska. Nevýhodou je to, že neprůhledné horizontální clony poněkud stíní i přirozené denní osvětlení místnosti. To samozřejmě nevadí při plné sluneční výhni, ale spíše v měsících či dnech,  které jsou na světlo skoupější. 

 Slunolamy se uplatňují i jako součást fasád veřejných budov. Foto: www.manchesterhackett.com

Praktičtějším řešením je instalace slunolamů, které jsou složené  z jednotlivých lamel. Ty se dají buď napevno naklonit vůči slunci nebo lze využít takové typy fungující podobně jako žaluzie.

Jejich výhodou je, že světlo propouští, a také, narozdíl od těch neprůhledných, nebrání proudění teplého vzduchu po fasádě. Mohou být ze dřeva či kovu, časté je i použití obou materiálů najednou.