V žádném případě neuděláme chybu, když budeme vybírat z přírodních materiálů. Spíš naopak. Zdůrazňuje se přirozená kresba dřeva, pěkně vypadá např. americký dub. Pokud máme nábytek rotangový nebo z jiné přírodniny, bývá opatřený jen transparentním lakem.

Patina, kterou takto ošetřený nábytek získá, působí zajímavě. Kožené sedačky jsou tradiční, nově ale můžeme mít celokožené židle nebo kůží potažený nábytek či obaly na květináče.

Květinový dekor

Přiklánění se k přírodě a přirozenému stylu naprosto odpovídají i dekory bytového textilu. V trendu jsou velké a výrazné květinové vzory. Znovu se prosazují také polštáře a přehozy. Vše v živých a výrazných barvách.

Tlumené unylé tóny meruňkové a béžové jsou momentálně na ústupu. Převládá spíš jasná barva višňová nebo královská modrá, také tmavá hnědá až kávová. Barvy volíme v odvážných kontrastech, nebojíme se experimentu. Obzvlášť módní barvou je jasná optimistická pomerančová. Ta se na špici drží již několik let a zdá se, že její obliba stále stoupá.

Rodinná kuchyň

Jestliže zařizujeme kuchyň, i zde se opakuje základní pravidlo: útulnost. Technické kuchyně plné spotřebičů a nerezu jsou sice zajímavé, ale žít se v nich moc nedá. Praktičnost a cílení na rodinu a její životní styl by měly být prioritou. Prostorná a volná pracovní deska, všechny skříňky volně dostupné.

Jemná vanilkově béžová kuchyňská linka má efektní členění. Foto archív firem Abitaire, Catelan, Sahco, Marimekko, Marburg, Reflex

Příjemnou novinkou, která se před několika lety objevila, jsou horizontální skříňky. Toto řešení umožňuje větší šířku a tím i pohodlnější uložení a snadnou dostupnost jídelního servisu, skleniček i misek. Ke kuchyni také patří velké elektrospotřebiče. Dochází pomalu k odklonu od nerezu, který byl hitem ještě loni, renesanci opět slaví klasická bílá nebo ještě lépe vestavné lednice, myčky i sporáky.

Jestliže se rozhodneme elektro přiznat, zohledňujeme celkový soulad v kuchyni. Vybíráme od jedné značky i z jedné designové řady. I drobné spotřebiče (kávovar, toustovač, varná konvice) by měly být jak funkční, tak i dekorativní.