Hlavní obsah

Rekonstrukce proměnila malý byt v elegantní pánské bydlení

Stále více lidí se obrací na redakce sdělovacích prostředků, aby tam našli podporu svých úvah o rekonstrukci bytu. Další oslovují bytové architekty, prostě všichni chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji, aby byt po přestavbě splňoval všechna jejich přání.

Rekonstrukce proměnila malý byt v elegantní pánské bydlení

Také jste se rozhodli, že konečně nastal čas na změnu vašeho původního, zastaralého a nepraktického bydlení? Řešení je mnoho, ale v každém případě vás čeká více či méně náročná rekonstrukce. Také na adresu naší redakce dochází mnoho dopisů a mailů s žádostí o pomoc. Proto jsme se rozhodli vyhovět alespoň několika našim čtenářům a rady a možná řešení z dílny bytové návrhářky Kateřiny Mlejnkové pravidelně uveřejňovat. Čas běží a my vám předkládáme další splněné přání.

Dopis od Petry

Dobrý den,

ráda bych poprosila o pomoc při návrhu rekonstrukce bytu 1+1 pro mého bratra, který koupil byt v panelovém domě. Bude v něm bydlet sám a na víkendy k němu budou přicházet jeho dva synové (sedm a devět let). Jelikož se jedná o byt v původním stavu s umakartovým jádrem, chtěli bychom ho zrekonstruovat.

S pozdravem Petra

Požadavky investora

 

Koupelna

 • zavěšené wc se zabudovanou nádržkou
 • umyvadlo
 • sprchový kout minimálně 90x90
 • eventuálně otopný žebřík

Kuchyně

Požadavky na umístění spotřebičů

 • pračka 60x60
 • myčka 45x60
 • multifunkční trouba včetně mikrovlnky
 • lednice
 • sporák
 • spíž (pokud možno zachovat, případně zmenšit)
 • stůl

Pokoj

 • lůžko pro trvalé spaní
 • rozkládací pohovka
 • psací stůl pro PC
 • úložné prostory

Oslovila nás čtenářka, jejíž bratr si pořídil malý byt 1+1 v panelovém domě. Plánuje jeho rekonstrukci a potřebuje poradit s řešením dispozice. V bytě bude bydlet sám, na pravidelné návštěvy budou docházet jeho dva synové.

Mezi jeho požadavky tedy spadá podmínka vytvoření lůžek pro další dvě osoby. V koupelně si přeje sprchový kout, závěsnou toaletu a otopný žebřík.

Řešení spaní pro syny

Podle prostoru je třeba počítat s umístěním pračky buď do koupelny, nebo do kuchyně. V kuchyni nesmí chybět kromě standardního vybavení také potravinová skříň a mikrovlnná trouba.

Sám majitel bytu si představuje jednolůžko pro trvalé spaní a pak rozkládací pohovku, s kvalitním příležitostným spaním pro své syny. V bytě samozřejmě nesmí chybět dostatek úložných prostor, jídelní stůl a malý PC koutek.

 

Zásadní změna dispozice bytu

Vycházela jsem především z převážné změny dispozice bytu. V zásadě jsem ponechala na původním místě jen koupelnu a umístění kuchyňské linky, jinak došlo ke změnám v dispozici. Předsíň je nyní otočená a vznikl v ní prostor pro umístění základního vybavení, jako jsou botníky, věšák a malý úložný prostor se zrcadlem.

Prostor k nezaplacení

Z předsíně se vchází do koupelny, kde jsem místo původního výklenku pro toaletu navrhla sprchový kout a dále pak samozřejmě umyvadlo a závěsnou toaletu. Do prostoru jsem vměstnala i otopný žebřík a skříňky pro uložení kosmetiky.

Dále jsou pak z předsíně ještě dva vstupy, a to do šatny a obývacího pokoje. Šatna vznikla zcela nově. Není svou velikostí nijak oslňující, ale je možné zde ukládat věci od šatů, přes úklidové prostředky, cestovní tašky, sezónní věci a podobně.

Pro samotného muže je takový prostor k nezaplacení, neboť se mu bude lépe udržovat pořádek v obývacím pokoji.

Všechny zóny spojeny

Velký obývací pokoj zahrnuje všechny zóny, které jsou zde spojené. Protože bude v bytě žít především jedna osoba, tak to není problém. Navrhla jsem relativně velkou kuchyňskou linku, jejíž součástí je vestavná pračka, myčka a chladnička s mrazákem.

Horní skříňky jsem navrhla až do stropu. Je zde tak dost úložného prostoru i na potraviny. S ohledem na šetření místa bych volila pečící troubu s mikrovlnným ohřevem, aby tak nemusely být v lince dva spotřebiče. U linky nechybí malý jídelní kout u okna, který jsem navrhla jako barový stolek s židličkami.

Jednoduchý klik-klak systém

Do výklenku vedle kuchyně jsem navrhla pohovku, která je rozkládací a vhodná pro trvalé spaní. Nejde úplně o klasickou pohovku, také zde není úložný prostor, ale s ohledem na styl interiéru se taková "rozkládačka" na kovové konstrukci dobře hodí. Jde o jednoduchý klik-klak systém s vysokou životností (český výrobce RESA, model Aljaška).

Pevná postel s úložným prostorem

V tmavším rohu místnosti při vstupu jsem navrhla pevnou postel s úložným prostorem. Na ní navazuje skříňová sestava s úložným prostorem a dále pak pracovní stůl s PC pod oknem. V prostoru mezi okny naproti pohovce jsem navrhla výklenek ze sádrokartonu, kam jsem umístila televizor, který je zavěšen na zdi.

Působí elegantně a nadčasově

Celý prostor jsem barevně řešila ryze v pánském stylu. Základ tvoří desén tmavě hnědého dekoru dřeva, který je použitý nejen na nábytku, ale i na dveřích. Tento odstín působí velmi elegantně a nadčasově. Kontrast tvoří bílé stěny a podlahová krytina v šedém odstínu (RAKO).

Žádné koberce

Volba dlažby je ideální i s ohledem na údržbu a životnost. V prostoru nejsou žádné koberce, které by vyžadovaly větší údržbu a prahy, takže je možné používat například robotický vysavač, který se tak snadno může pohybovat po celém bytě.

Barvy možno vyměnit

V koupelně jsem pak volila světlé obklady v kombinaci s mozaikou, která je díky černé barvě zase pánská. V obývacím pokoji jsem jako barevný doplněk volila odstín modré barvy jak na nábytek, tak jako dekoraci. Tuto barvu může čtenář klidně vyměnit za jinou, podle svého vkusu.

Plánky a vizualizace: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků