Začněme základními údaji, jak se při úvodním seznamování patří. Tak tedy: manželský pár, jeden syn, jeden pes. Na každého ze čtyř členů rodiny bylo v novém domově maximálně pamatováno.

Šli správným směrem

Čím víc budeme mít o nové podobě svého bydlení jasno, tím obtížnější budeme hledat byt takový, který by vyhovoval našim představám. Výsledek? Koupíme byt, který se jim bude pokud možno co nejvíce přibližovat. Dalším prozíravým krokem bude návštěva architekta, kterému svěříme své představy. Přesně touto cestou se noví majitelé vydali. Šli správným směrem k architektce Ivaně Dombkové z ateliéru Donlic.

Kuchyň jasně tlumočí svou příslušnosnost k mírně technickému, mírně minimalistickému pojetí. Dostatek úložných i pracovních ploch je charakteristický pro kombinaci vestavné kuchyňské stěny, včetně všech spotřebičů a volně stojícího modulu.

Kuchyň jasně tlumočí svou příslušnost k mírně technickému, mírně minimalistickému pojetí. Dostatek úložných i pracovních ploch je charakteristický pro kombinaci vestavné kuchyňské stěny, včetně všech spotřebičů a volně stojícího modulu. Jednotícím prvkem je opět bílý stříbřitý kov – oblékly jej jak spotřebiče, včetně elegantní a velmi jednoduché digestoře, tak i kuchyňská sestava a řada doplňků.
Z druhé části modul přechází do zvýšeného servírovacího pultu. Jak vysoké stoličky napovídají, právě zde je oblíbené místo i pro méně oficiální stolování. Otočný modul televize umožňuje pohodlné sledování jak od vaření, tak od jídelního stolu.

 

Přímý vstup na předzahrádku

Novostavba při pohledu na exteriér a vstupní společné prostory nastavovala moderní tvář bydlení. K řešení bytu už ale bylo možné mít výhrady. I když i zde se našly skutečně příjemné stránky – atypický byt má přímý vstup na předzahrádku a především možnost koupit dva sousední byty. Tak získala nová podoba rodinného bydlení zajímavou startovací pozici.

Práce postupovaly rychle

„Protože majitelé bytu přišli včas, bylo možné uskutečnit prakticky všechny změny, které byly navrženy. Základem se stalo spojení obou bytů, což přineslo požadovanou velikost. Tak bylo možné navrhnout řešení bytu tak, jak nejlépe vyhovovalo představám a požadavkům jeho majitelů,“ říká architektka.

Chodba obvykle patří mezi nejtmavější místa bytu. Zde architektka otevřela světlu dveře dokořán. Vlastně stěnu – je prosklená a vede světlo až do chodby. Určitě vás zaujme také stěna vpravo, která je obložená ořechem. Dveře byly zvoleny bezobložkové,

Chodba obvykle patří mezi nejtmavší místa bytu. Zde architektka otevřela světlu dveře dokořán. Vlastně stěnu – je prosklená a vede světlo až do chodby. Určitě vás zaujme také stěna vpravo, která je obložená ořechem. Dveře byly zvoleny bezobložkové, s kontrastním směrem kresby dřeva. Jedinečnost přírodního materiálu se zde může plně rozvinout... Protiváhu udržuje protější stěna z hliníku, poukazující na mírně technický styl bytu. Efektní výsledek je zaručen.

Zatímco někteří noví majitelé bytu přicházejí se spíše neurčitými představami o nové tváři svého domova, zde si architektka spolupráci nemohla vynachválit. „Hovořili jsme stejnou řečí - určitě k tomu přispělo i to, že má majitel bytu stavební profesi,“ říká a pokračuje: „Při řešení některých více technických otázek vůbec nebylo nutné vysvětlování a zdůvodňování a práce na novém projektu rychle postupovaly vpřed a byt získával novou podobu.“ Tak tedy, rychle k cíli.

Pracovna – věc veřejná

Jaké byly priority? V bytě vznikl poměrně velký pokoj pro syna, požadavkem rodičů byla i samostatná koupelna u ložnice. Za druhou samostatnou malou toaletou vznikla technická místnost s pračkou, sušičkou a sprchou pro psího miláčka rodiny.

Všimněte si masivního ořechového stolu spolu se subtilně vyhlížejícími židlemi v provedení kovu a transparentního plastu. Kombinace je to možná nezvyklá, leč velmi působivá a v kontextu bytu zcela bezchybná...

Všimněte si masivního ořechového stolu spolu se subtilně vyhlížejícími židlemi v provedení kovu a transparentního plastu. Kombinace je to možná nezvyklá, leč velmi působivá a v kontextu bytu zcela bezchybná...V popředí snímku vlevo je patrná posuvná prosklená stěna, oddělující pracovnu od společné části bytu. Vpravo je vidět hliníkový modul, částečně oddělující prostor, vyhrazený k odpočinku, relaxaci, poslechu hudby i sledování televize.

Zajímavé řešení provázelo návrh pracovny. Zatímco v devadesáti případech si ji majitelé přejí umístit do klidové části bytu nebo domu, aby myšlenky mohly plynout nerušeny, tady se pracovna stává součástí obytného celku. Originální řešení ale nechává šanci – betonový středový blok slouží nejen jako předělový prvek, ale spolu s posuvnými skleněnými stěnami dokáže pracovnu jednoduše uzavřít. Soukromí přesto nevylučuje kontakt s ostatními.

Levá část kuchyňské sestavy je vyhrazena pro kuchyňské práce. Zde je také umístěna varná plocha a mycí centrum s příjemně velkou okolní pracovní plochou.

Levá část kuchyňské sestavy je vyhrazena pro kuchyňské práce. Zde je také umístěna varná plocha a mycí centrum s příjemně velkou okolní pracovní plochou. Na tomto snímku je také dobře patrná hladká roleta, která v případě potřeby skryje právě probíhající kuchyňské práce. V pozadí je vidět jídelní stůl se židlemi.

 

Nezapře technickou tvář

Ze strany pracovny předělový blok poskytl prostor na zabudování audiotechniky. Myslelo se skutečně na vše, do nejmenšího detailu. Rozvody jsou skryty v panelu a vyvedeny přímo k elektronice. Pracovna nezapře technickou tvář. O betonovém středovém elementu jsme se již zmínili. Technický materiál nezůstal osamocen – betonovou stěrkou jsou poněkud netradičně řešeny i stěny pracovny. Ostatní části interiéru kromě koupelny jsou vyvedeny v příjemném, šedobéžovém světlém odstínu, spojujícím barvu hliníku a dřeva.

Ani v ložnici nebylo nic ponecháno náhodě. Krása přírodního materiálu je umocněna vhodným výběrem dřeviny.

Ani v ložnici nebylo nic ponecháno náhodě. Krása přírodního materiálu je umocněna vhodným výběrem dřeviny. Kresba ořechu jak na podlaze, tak u vybavení bytu přináší nejen „teplo domova“, ale současně skvěle koresponduje s chladnou jednoduchostí technického hliníku a betonových prvků. Stůl, vybavení, kuchyň, barové židle, sedací souprava, vybavení dětského pokoje, ložnice – to vše pochází z nabídky studia Donlic. Výběr doplňků přesně odpovídá vybavení a stylu bytu – slova chvály vytříbeného vkusu patří paní domu.

 

Zajímavým řešením vstup dokořán

Při procházce bytem si nemůžete nevšimnout velkého podílu hliníku, který se zde stává jedním z dominantních materiálů. Architektka jej zvolila nejen pro jeho módnost, ale svou technickou podobou nejlépe vystihuje mírně technický styl bytu. Nezanedbatelná je také jeho schopnost prostor rozjasnit. Hliník si pokládá za čest také oddělovat relaxační část.

Hovoříme-li o technických finesách, musíme se zmínit i o koupelně. Stejně jako u některých jiných realizací, také zde architektka Ivana Dombková navrhla betonové stěrky místo klasického obkladu. „Nejedná se o obvyklé řešení. Ačkoliv vypadá velmi zajímavě a patří mezi výrazné prvky, není možné jej automaticky navrhovat v každém bytě. Bezespárová, hladká povrchová úprava je vhodná do moderních, designově řešených interiérů s určitým minimalistickým pojetím,“ vysvětluje. V podlaze je instalováno topení.

Koupelna bez dlaždic a obkladu stále patří mezi méně obvyklá řešení. Výsledný dojem ale netradičnímu pojetí rozhodně přeje, je však nutné dodržet některé základní podmínky.

Koupelna bez dlaždic a obkladu stále patří mezi méně obvyklá řešení. Výsledný dojem ale netradičnímu pojetí rozhodně přeje, je však nutné dodržet některé základní podmínky. Maximální jednoduchost a nekomplikovanost ploch si žádá precizní výběr vybavení. Volíme designové řady armatur i sanitární keramiky, které zde dokážou nejlépe vyniknout. Neutrální barevnost stěn s betonovou stěrkou nepostrádá originálnost, přitom však nabízí nespočet možností barevného doladění doplňky.

 

Naplnění představ

Navzdory chladným materiálům nepůsobí byt chladně a neosobně. Zásluha patří především ořechové podlaze, která prochází celým bytem. Není osamocena – stěna chodby je také obložena ořechem. Hra kombinované kresby s dveřmi dlouhou plochu zajímavě rozptyluje. Dveře jsou bezobložkové, vysoké až ke stropu – vše směřuje k efektnímu výsledku. Ostatně, tak je tomu zde u každého prvku, u každého detailu. Není důležité je stavět na odiv a upřednostňovat je. Z pohledu stylu bytu a naplnění představ jeho obyvatel je nejdůležitější celkový soulad, vjem, jaký v nás byt zanechává.

Fota: Donlic´ Interier