Hlavní obsah

Zájem o hypotéky by měl v září vzrůst

Počet uzavřených hypoték se podle realitních odborníků v září opět zvýší. Spotřebitelé očekávají podle srpnového šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) zlepšení ekonomické i finanční situace. Teplé letní období uzavírání hypoték příliš nepřeje.

Zájem o hypotéky by měl v září vzrůst

Dle údajů společnosti Home Sweet Home se počet uzavřených hypotečních smluv v porovnání s prvními čtrnácti dny v srpnu začíná opět zvyšovat. Podle Moniky Holemé je srpnový propad sezónní záležitostí a každoročně se opakuje.

Letos byl ještě prohlouben zvýšením úrokových sazeb ČNB a čekáním na parlamentní hlasování o reformě veřejných financí. "S blížícím se koncem léta je zřejmé, že lidé opět začínají myslet pragmaticky a to, co odložili, chtějí dokončit," říká Holemá a dodává, že začátkem srpna její společnost zaznamenala zhruba dvacetiprocentní propad.

Situace v USA Česko neovlivní

Podle Holemé nebude mít ani současná tzv. krize rizikových amerických hypoték přímý dopad na české prostředí. "V USA se jedná o velmi specifický segment hypoték, které jsou poskytovány ne zcela solventním klientům," dodává.

V ČR jsou nastavena naprosto odlišná a výrazně přísnější kritéria pro udělení hypotéky oproti benevolentnějším USA. Každý zájemce při žádosti o úvěr musí doložit své možnosti splácet.

"Naopak předpokládáme, že zájem o hypotéky bude trvat a zároveň s tím přichází nová skupina klientů, kteří řeší aktuální výši úrokové sazby u již splácené hypotéky. Jsou to ti, kterým doběhla fixní úroková doba, buď jedno- nebo tříletá, a jejich mateřská banka jim nabídla takovou úrokovou sazbu, která se jim zdá příliš vysoká," říká Holemá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků