Hlavní obsah

Praha 8 prodá polovinu obecních bytů

Téměř polovinu obecních bytů v Praze 8 nabídne městská část k odkoupení nájemníkům. Většina privatizovaných domů stojí v Kobylisích, Bohnicích, Libni a Troji. Výtěžek má jít do oprav silnic, dětských hřišť a provozu městských zařízení.

Praha 8 prodá polovinu obecních bytů

K privatizaci je určeno 4267 bytových jednotek, ve správě městské části jich má zůstat 4477. Nájemníci v těchto dnech dostávají do schránek nabídku na odkoupení bytů. Radnice jim doporučuje zakládat bytová družstva, domy chce prodávat vcelku.

"Pokud o koupi nájemníci neprojeví zájem, zůstane dům v majetku městské části," říká mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. "S prodejem do rukou jiných subjektů než družstev nájemníků nepočítáme."

Cenu určí znalec

Prodejní cenu určí znalecký posudek, už předem je ale jisté, že bude podstatně vyšší než při poslední vlně privatizace z devadesátých let minulého století, kdy se byty převáděly na nájemníky za částky kolem 150 tisíc korun.

"Odhadní cena se může pohybovat od 8 do 12 tisíc korun, záleží na stavu konkrétního domu. Je to jen orientační číslo, aby lidé měli hrubý odhad a nepočítali s tím, že byty pořídí za padesát tisíc," říká mluvčí Šmídová.

"Výsledná částka ale může lidem výrazně vzrůst, protože kromě ceny za svůj byt budou zájemci muset odkoupit také zbytek domu s nájemníky, kteří o privatizaci zájem nemají a uhradit všechny dluhy na nájemném," upozorňuje opoziční zastupitel Roman Petrus (ČSSD).

Samotná privatizace má podle informací Práva probíhat na osmém obvodě v několika etapách od příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků