Hlavní obsah
Dům 1601/II na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice představuje podle předních expertů syntézu novoklasicismu a kubismu z 20. let 20. století. Foto: Petr Janiš, Právo

Odborníci znovu podali návrh, dům na Václavském náměstí má být památkou

Historikové umění znovu podali na ministerstvo kultury (MK) návrh, aby byl dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze prohlášen za kulturní památku. Majitel chce dům zbourat a na jeho místě postavit jiný. Jeho záměr už loni vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo.

Dům 1601/II na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice představuje podle předních expertů syntézu novoklasicismu a kubismu z 20. let 20. století. Foto: Petr Janiš, Právo
Odborníci znovu podali návrh, dům na Václavském náměstí má být památkou

MK se návrhem Uměleckohistorické společnosti zabývalo již dvakrát, poprvé řízení nezahájilo, podruhé v něm v září rozhodlo, že dům památkou nebude. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) poté uložila své rozkladové komisi, aby toto rozhodnutí přezkoumala. Ve středu podaný návrh pravděpodobně nemá dopad na majitele stavby - kvůli zahájení přezkumného řízení rozkladové komise se na dům stejně vztahuje ochrana, jako by památkou prohlášen byl.

S tím, zda se dům bude bourat a stavět nový, či nikoli, souvisí i osud torza bývalé Akciové tiskárny v Opletalově ulici, z níž zbyl jen kus fasády. Objekt dnes patří také majiteli rohového domu. Dřívější majitel tiskárnu zboural, i když tehdy byla památkově chráněná. Pár kroků od Václavského náměstí se tak už šest let za kulisou zbytků fasády skrývá pozemek zarostlý trávou a keři.

"Vzhledem k zásadnímu rozporu mezi kladným hodnocením kvalit domu ministerstvem kultury a zcela vágním výsledným zdůvodněním (...) považuje Uměleckohistorická společnost za nutné opakovaně podat návrh na prohlášení domu za kulturní památku," stojí v návrhu. Argumentace MK v rozhodnutí je navíc v souladu s původním odůvodněním návrhu UHS.

Nadhodnocení kvalit

Památkový odbor MK rozhodl dům neprohlásit za památku, přestože ve svém zdůvodnění přiznává stavbě nesporné kvality a její důležité místo v Pražské památkové rezervaci. Za památku ale dům neprohlásili, protože nechtěli, aby "důsledky závažných právních vad" stanoviska magistrátních památkářů "hojilo nadhodnocení kvalit předmětného domu".

Zbourat dům totiž umožnil loni památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva kultury sice shledali jeho stanovisko jako nezákonné a zrušili, ale až po zákonné lhůtě. Tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) proto toto rozhodnutí svých památkářů zrušil, neboť majitel domu půl roku počítal s rozhodnutím magistrátu a jeho ministerské zrušení by mohlo údajně ohrozit jeho investici.

Teprve poté přišly návrhy prohlásit dům za památku. Nyní má rozkladová komise posoudit, jestli rozhodnutí úřadu neprohlásit dům za kulturní památku nebylo zákonné. Ministryně chce také vědět, zda nemohl být poškozen veřejný zájem na ochraně kulturního dědictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků