Hlavní obsah
Veřejnost ocenila opravu skokanského můstku v Lomnici nad Popelkou Foto: Liberecký kraj, Novinky

Nejlepší stavbou Liberecka je skokanský můstek v Lomnici

Skokanský můstek K70 v Lomnici nad Popelkou na Semilsku, který po rekonstrukci získal i rozhlednu, je z pohledu veřejnosti nejlepší Stavbou roku 2008 v Libereckém kraji. Odborná porota zase ocenila novou budovu rektorátu Technické univerzity v Liberci a protipovodňovou hráz s mostem přes Jizeru u staré celnice v Kořenově na Jablonecku.

Veřejnost ocenila opravu skokanského můstku v Lomnici nad Popelkou Foto: Liberecký kraj, Novinky
Nejlepší stavbou Liberecka je skokanský můstek v Lomnici

Nejlepší stavbu roku hledal Liberecký kraj už počtvrté. Od minulých ročníků se ale ten letošní lišil nejen zapojením veřejnosti. Poprvé nebyl zaměřen jen na stavby nové, ale prostor dostaly i historické stavby a také takzvané brownfields, což jsou většinou nevyužívané průmyslové či zemědělské objekty, jichž je v kraji na 360.

.: Rektorát Technické univerzity v Liberci
foto: Novinky/Liberecký kraj
"Chtěli jsme dát prostor ke zviditelnění toho, jak i z dožilé a funkčně nevyhovující stavby může být znovu plnohodnotně využívaný komplex," řekl radní pro rozvoj a evropské projekty Vít Příkaský.

V kraji už existuje několik úspěšných projektů - k nejznámějším patří zřejmě liberecké zábavní Centrum Babylon, které vzniklo přestavbou bývalé textilní továrny Hedva. Bývalý závod Kolory ve Slané u Semil zase přestavěla společnost Beneš a Lát na moderní slévárnu a strojírnu. Textilní fabrika v Semilech slouží dnes městskému úřadu, v kasárnách v Turnově sídlí hotelová škola.

 

.: Stará celnice v Kořenově
foto: Novinky/Liberecký kraj

Skokanský můstek s rozhlednou

Celkem bylo letos do soutěže přihlášeno sedm staveb. Díky rozšíření mezi nimi byla například také rekonstrukce střech historické budovy Severočeského muzea nebo přestavba bývalého průmyslového areálu pro potřeby Ještědské stavební společnosti a také právě skokanský můstek, který získal podporu veřejnosti.

V rámci modernizace ryze sportovní stavby vznikl visutý ochoz věže s veřejně přístupnou rozhlednou ve výšce 28 metrů. Ochoz tvoří můstku jakousi svatozář a nabízí výhled na Český ráj, Ještěd, celé Jizerské hory a Krkonoše.

Cílem soutěže, která se v kraji uskutečnila už počtvrté, není podle Příkaského jen porovnat práci stavebních firem a projektantů v kraji, ale také ji představit investorům. Podmínkou soutěže je to, že stavba musí být realizována na území kraje. První ročník, který se uskutečnil před třemi lety, hodnotil stavby z období pěti let.

Vítězem se tehdy stala přestavba menzy Technické univerzity v Liberci, za originální řešení byla oceněna lávka Rádlo. V dalších ročnících už byly posuzovány jen stavby realizované v předchozím roce. Loni porota ocenila nový pavilon A jabloneckého výstaviště, přestavbu bývalé knihovny v Liberci na nový magistrát a přemostění železnice v Dolní Libchavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků