Ateliér Jakuba Ciglera loni v červnu vyhrál soutěž, smlouva je ale připravena k podpisu až nyní. I když se předpokládalo, že se na stavbě začne rychle pracovat, zdá se, že vlastní dostavba odhadovaná na 1,5 miliardy korun bude moci začít nejdříve za dva a půl roku.

„Domnívám se, že by se z objektivních příčin stavební práce mohly zahájit na podzim 2013 či na začátku roku 2014,“ řekl Právu náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). „Je třeba udělat řadu geologických i historických průzkumů,“ dodal.

Smlouva města s architekty za 166 miliónů korun bez DPH podepsána ještě není, včera s ní zatím souhlasili pražští radní.

Součástí oprav bude nový podchod

Částka se má uvolňovat postupně. Dokument stanoví šest etap přípravy stavby, od projektu až k tendru na zhotovitele. „Myslím si, že po podpisu smlouvy bude během měsíce jasno, jak bude postup rychlý,“ dodal náměstek.

Za vítězství v architektonické soutěži město udělilo odměnu 600 tisíc korun. Ciglerův návrh počítá s výstavbou kompletní repliky Průmyslového paláce, tedy s nýtovanou konstrukcí.

Zadání soutěže předpokládalo také vybudování podchodu pod Průmyslovým palácem, který by spojil horní a dolní část Výstaviště. Do podchodu by mělo být přesunuto zázemí z přízemí paláce a vstupovalo by se odsud přímo do výstavních prostor.

Město už má na svém účtu asi 181 miliónů korun z pojistného plnění za požár levého křídla paláce. Peníze dorazily ze soudní úschovy loni na podzim po úpravě smluv s nájemcem Výstaviště, jímž je Incheba Praha. Magistrát tvrdí, že 181 miliónů korun za levé křídlo paláce je naprosto neadekvátních. Žádá po pojišťovně mnohonásobně vyšší částku a bude patrně muset postupovat soudní cestou.