Startovací byt 2+kk si našli v komplexu Zličínský dvůr, zejména proto, že se nachází blízko metra a nákupního centra, které jsou dostupné pěšky i autobusem. Na druhou stranu jsou tu také možnosti procházek, jízdy na kole a dalších aktivit pro volný čas. Nespornou výhodou je vzdálenost 20 minut od centra Prahy, takže kvůli stěhování neuvažují ani o změně zaměstnání.

Praktické uspořádání prostoru dovoluje jednoduchá a zajímavá dispozice bytu.

Praktické uspořádání prostoru dovoluje jednoduchá a zajímavá dispozice bytu.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Dalším důvodem, proč se zaměřili na tuto lokalitu, je výstavba parku, který vznikne v blízké budoucnosti propojením městských částí Řepy a Zličín, čímž se rozšíří možnost vycházek do přilehlého okolí. Předností místa je také funkční občanská vybavenost. K dispozici jsou tu školky, školy i zdravotnická zařízení, nákupní a kulturní centrum s multikinem. Dostupný je pražský okruh, dálnice D5 i centrum města.

Třípodlažní vila-domy

„Zličínský dvůr nás oslovil, protože tento projekt tvoří subtilní třípodlažní vila-domy. V každém z nich je jen dvanáct bytů, s jejichž majiteli vytvoříme společenství vlastníků. Ke každému bytu je pod domem kryté parkovací stání, což je výhodné především v zimních měsících.

I když jde o dvoupokojový byt, bylo tu dost místa pro jídelní stůl i skleník.

I když jde o dvoupokojový byt, bylo tu dost místa pro jídelní stůl i skleník.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Nám se líbil dvoupokojový startovací byt, ale vybírat jsme mohli minimálně ze tří typů dvoupokojových a jednoho třípokojového bytu. Zvolili jsme si byt v přízemí s dostatečně velkou zahrádkou, který nám vyhovuje. Ale myslím si, že zahrádku oceníme teprve, až budeme mít děti,“ svěřuje se Soňa, která nezahálí a už nyní plánuje, jaké rostliny si na minipozemku vysadí, kde bude pískoviště a kde sezení.

Jednoduchá dispozice

Byt 2+kk o rozloze 56 m2 působí dost prostorně, ke každému bytu patří zděná sklepní kóje, která přiléhá přímo k parkovacímu stání. Také obytné místnosti jsou prostorné a zajímavé. V poměrně velké předsíni se nachází druhé WC, což je výhodné pro rodinu s dětmi, ale i pro naše hostitele, kteří si potrpí na časté návštěvy. Ten, kdo druhou toaletu nepotřebuje, může prostor využít i jako samostatnou šatnu.

Z prostorné předsíně obdélníkového tvaru vedou dveře na druhé wc a do obýváku.

Z prostorné předsíně obdélníkového tvaru vedou dveře na druhé wc a do obýváku.

FOTO: Milan Malíček, Právo

I když Soňa s Markem byli u projektu od samého začátku, nevyužili možnost dispozičních změn. S uspořádáním místností jsou spokojeni. „V obytné části je kuchyň, jídelna i obývák v jednom, což splňuje naše představy o bydlení, a ložnice s koutem pro malou pracovnu. Tady plánujeme v budoucnu postýlku, případně patrovou postel pro dvě děti. Ze všeho nejvíc se těšíme na zahrádku, ve které chceme hodně zeleně, protože máme rádi kontakt s přírodou. Vyhovuje nám, že si ji můžeme upravit podle svého, jen ploty zůstanou jednotné.“

Vzdušné linie

Naši hostitelé jsou rádi, že je v bytě hodně světla - místnosti jsou situované na severovýchod. Okna v přízemí mají bezpečnostní fólii, která brání rozbití skla. Je to i podmínka pro pojištění bytu. Do přízemních bytů lze namontovat do oken bezpečnostní žaluzie.

Pro ložnici byla vyčleněna menší místnost, ale vešlo se sem vše, co bylo potřeba.

Pro ložnici byla vyčleněna menší místnost, ale vešlo se sem vše, co bylo potřeba.

FOTO: Milan Malíček, Právo

V ložnici za koupelnou vznikl prostor se šatní skříní, který se bude zatím využívat jako pracovna.

V ložnici za koupelnou vznikl prostor se šatní skříní, který se bude zatím využívat jako pracovna.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Do poměrně velké koupelny se s přehledem vejde pračka a skříň naproti zrcadlu.

Do poměrně velké koupelny se s přehledem vejde pračka a skříň naproti zrcadlu.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Je vidět, že si Doležalovi potrpí na jednoduché a vzdušné linie i svěží barvy. Preferují světlý nábytek, který je opticky lehký. V předsíni i ložnici je šatní skříň, takže prozatím bude dost úložného prostoru.

Kuchyňská linka není součástí dodávky bytu, tu si vybírá každý individuálně, zato s možností využít slevu od designového studia, které je partnerem firmy. Doležalovi dali přednost praktické sestavě odlehčené horními skříňkami s matovým sklem.

Samotná kuchyňská linka není součástí předání bytu.

Samotná kuchyňská linka není součástí předání bytu.

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Hodila se nám i standardní plovoucí laminátová podlaha a také béžová dlažba v kuchyňském koutu. V koupelně jsme vybrali nadčasovou kombinaci jemně oranžových a bílých obkladů před modrými a praktičtější se nám zdály dveře s obložkami bez prosklení. Doufám, že se nám povedlo zařídit byt vkusně. Zdá se, že tu zatím nic podstatného nechybí a přitom máme všude dost místa,“ říká Marek.

Způsob financování

Původně si Doležalovi chtěli byt pořídit až po jeho dokončení, ale využili na doporučení známého služeb Hyposervisu, který jim poradil a převzal vyřízení hypotéky ihned. Domluvili si schůzku s agentem a rozhodli se pro dvoupokojový byt. Zaplatili zálohu 50 000 Kč + DPH a podepsali závaznou rezervační smlouvu. Následovala záloha ve výši 15 % včetně rezervačního poplatku s tím, že zbytek zaplatí před dokončením stavby. „Pro nás je to taková vesnice ve městě a už nyní se těšíme na předání bytu v létě letošního roku.“