Úprava Clam-Gallasova paláce, který byl postaven na počátku 18. století podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, má za úkol tuto barokní památku otevřít pro veřejnost a najít pro ni nové kulturní a společenské využití. Podle Richtra by měl projekt také vyřešit propojení paláce s blízkou Novou radnicí. V současné době zde sídlí Archiv hlavního města Prahy, po povodni v roce 2002 byly do části budovy umístěny spisovny magistrátních odborů. Podmínkou zahájení rekonstrukce paláce je jejich přemístění do nových prostor.

Jedním ze záměru magistrátu je zřídit v prostorách paláce muzeum, vystaven by zde měl být historický mobiliář a umělecká díla. Lidé by si také mohli prohlédnout restaurované interiéry a vzácnou štukovou výzdobu. Zbylé prostory mohou sloužit pro další výstavy, koncerty nebo přednášky. Výstavní a přednáškové sály by mohly vzniknout i v původních konírnách a kočárovnách, v nádvoří se počítá s informačním centrem.

Oprava se týká i Nové radnice

Současně s rekonstrukcí Clam-Gallasova paláce chce magistrát upravit i své sídlo v Nové radnici. "Kromě nové fasády nebyla budova desítky let opravována," řekl Richter. Zastaralé podle něj je především technologické zázemí. Opraveny mají být především vstupní prostory budovy, její parter by měl být zpřístupněn veřejnosti. V objektu by měl vzniknout výstavní prostor pro prezentaci města a multifunkční sál se zázemím.

Richter předpokládá, že náklady na rekonstrukci obou historických budov budou stát stovky milionů korun. "Výše potřebných financí by měla vzejít z návrhu projektanta. To pak posoudí rada," řekl Richter. Kvůli vysokým nákladům se podle něj budou muset opravy rozdělit do několika etap. Začátek konkrétních prací radní nepředpokládá dříve než za tři čtvrtě roku až za rok.
Mluví se i o rekonstrukci dalšího významného objektu na Mariánském náměstí, budovy Klementina. Národní knihovna, která v něm sídlí, již zadala zpracování studií na přestavbu Klementina. Jedna z nich například počítá s vybouráním vstupu do Platnéřské ulice nebo se zastřešením dvorany.

Primátor Pavel Bém (ODS) také nedávno navrhl spojit s rekonstrukcí Klementina případnou změnu dopravy v oblasti Křižovnické a Platnéřské ulice, která by do budoucnosti umožnila více otevřít prostory Klementina i Mariánského náměstí.