Na jejich základě bude moci stavební úřad v krajním případě stavbu i odmítnout s poukazem, že nesplňuje z technického hlediska dnešní normy. Vyplývá to z novely Zákona o hospodaření energií, vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu.

Štítky budou s písmenným označením jako u pračky

Energetický posudek budovy vypracuje na základě žádosti stavebníka či jeho projektanta energetický auditor. Ten mimo jiné projekt novostavby či rekonstrukce většího domu ocení písmeny A až G, jak jsme již zvyklí při označování některých spotřebních výrobků, jako jsou pračky, ledničky, myčky nádobí, žárovky apod.

Současně dá doporučení, co by se na projektu mělo zlepšit. Dostane-li projekt při hodnocení písmena D až G a investor stavby na to nezareaguje jeho vylepšením, bude to znamenat, že je z technického hlediska nevyhovující a stavební úřad k němu nesmí dát souhlas

Vystavení průkazu energetické náročnosti budovy nebude zdarma. U rodinného domku může stát okolo deseti tisíc korun, u bytového domu pak i několik desítek tisíc korun podle velikosti a složitosti budovy. To samozřejmě stavby i opravy domů o něco prodraží.

Průkaz energetické náročnosti budovy nebude nutné pořídit jen při rekonstrukci menších bytových domů s podlahovou plochou do jednoho tisíce čtverečních metrů, což může být například panelák do asi pěti pater.

Některé nové domy by snesly přísnější kritéria

Jiří Veselý, projektant a poradce v Energy Centru České Budějovice, uvedl, že podle jeho soudu by si v současnosti známku horší než C zasloužila řada nových projektů developerských firem. Ty se snaží mnohdy ušetřit náklady za každou cenu, a tak často šetří třeba i na tepelných izolacích,“ řekl Právu Veselý.

Také společenství vlastníků bytů někdy při zateplování domu postupují nekompetentně. I když třeba určitých výsledků v úsporách energií dosáhnou, přínos zateplení mohl být při promyšleném přístupu mnohem vyšší.

Stejný názor má i Marek Chalmovský, zástupce technického ředitele SBD Praha, které v současnosti zatepluje mnoho domů. „Je to rozumná věc. Ceny energií stoupají, a tak dům bude lépe vědět, kde ušetřit,“ řekl Právu. Podle jeho slov tak záměr na úspory energií bude jasnější, přehlednější a lidem se o celé záležitosti bude na schůzi lépe diskutovat. Šubrt se domnívá, že energetické ocenění domu přinese lidem výhodu i při prodeji či pronájmu bytu.

Energetický audit budov není u nás novinkou. Už nyní ho musí předložit všichni ti, kteří chtějí při opravách budov od státu nějaké dotace. Stát se tím chrání, že peníze nepřijdou vniveč kvůli nedomyšleným projektům.