Hlavní obsah

Z domažlického pivovaru bude kulturní komplex za 40 miliónů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

DOMAŽLICE

Domažlice neprodají uzavřený místní pivovar, jehož historie sahá do roku 1341 a je jedním z nejstarších v Evropě. Do dvou let ho za 40 miliónů Kč přebudují na sál, divadlo a galerii. V sousedním menším objektu bude minipivovar a restaurace, které radnice dlouhodobě pronajme. Pivovar zůstane trvale městský, řekl starosta Miroslav Mach.

Foto: Profimedia.cz

Budoucí nájemce budovy buď sám opraví a vybaví, anebo stavbu za osm miliónů korun uhradí také město.

Článek

Po desetiletém jednání s různými investory radnice nyní vypověděla tři roky starou smlouvu pražské developerské firmě Bohdalecká obchodní, která plánovala pivovar a hotel. Město jí čtyřikrát posunulo vydání stavebního povolení. Firma, která pak měla objekt získat zdarma, nestihla podle Macha ani poslední termín 30. června.

Koncem srpna bude mít město na stole studii, kterou zpracovává Regionální rozvojová agentura. V pivovaru vznikne kulturní sál, multifunkční divadlo, galerie a knihovna. "Na podzim požádáme o 40 miliónů korun z evropského programu ROP. Do dvou let bude komplex stát," řekl Mach. Nájmy z pivovaru budou dotovat kulturu, která nebude potřebovat městské dotace. Pivovar bude obrovskou propagací Domažlic, dodal Mach.

O výstavbu pivovaru a restaurace mají zájem tři firmy. Jednou je skupina kolem Pivovarského dvoru Plzeň a druhá královéhradecká firma, jež dodala chladicí systémy do nového zimního stadionu. Minipivovar za osm milionů Kč vyrobí ročně 3 000 až 4 000 hektolitrů nepasterizovaného piva. Prodávat ho bude jen místní restaurace se 100 místy.

Zbyla jen budova

"Pivovar nikomu neprodáme, bude trvale městský," uvedl Mach. Výroba v něm skončila v roce 1996. Plzeňský Prazdroj si veškeré zařízení odvezl a areál prodal městu. Z pivovaru zbyla jen spodní třípodlažní budova u silnice a za ní pětipodlažní objekt, kde byly varna a tanky.

Z bývalé spilky vznikne sál pro 400 až 500 lidí, nad ní bude divadlo a galerie, na komíně rozhledna. "Komplex by si na sebe určitě vydělal," řekl Mach. Kulturní centrum by provozovala nezisková firma.

Město ho chce mít do konce roku 2010, kdy začne s přestavbou kulturního střediska u radnice a kina ve Vodní ulici. Do obou budov, které by se propojily, vloží 55 miliónů Kč. Město využije sklepy pod radnicí, kde obnoví vinárnu a klubové hudební scény. Kapacita sálu zůstane na 300 místech, kino se zmenší ze 400 na polovinu.

Reklama

Související články

Fulnecký zámek koupil ostravský podnikatel

Zámek ve Fulneku na Novojičínsku vydražil ostravský podnikatel Teodor Reinhold, majitel společnosti ORZO security. Dominantu Fulnecka koupil na konci května...

Výběr článků

Načítám