Pro další privatizaci bytů nebyla v únoru na radnici dostatečná podpora, nyní ji zastupitelé schválili. "Prodej bude probíhat podle stejných zásad jako v předchozím kole," uvedl Jůzl.

Cena za metr čtvereční bude stejně jako loni stanovena na základě znaleckého odhadu, město z ní sleví 27,5 procenta. Nájemníci, kteří se rozhodnou pro koupi během 60 dnů od doručení nabídky, zaplatí o dalších 15 procent méně.

V minulém roce stál například třípokojový byt s kuchyní asi 300 000 korun. Jůzl podotkl, že nyní mohou být ceny o něco vyšší, protože se prodávají novější byty. Prodej se týká hlavně domů v lokalitě Na Výšině. Desetinu z vybraných peněz dostanou noví majitelé bytů zpět jako příspěvek do fondu oprav.

Prodej umožní rychlejší rekonstrukci domů

Nyní radnici ještě patří činžovní domy s 1400 byty. Jejich modernizace by podle odborné analýzy stála 230 miliónů korun. "Pokud bychom všechny byty chtěli dát do pořádku tak, aby odpovídaly standardům bydlení 21. století," podotkl Jůzl. Domy, do nichž se v minulosti příliš neinvestovalo, potřebují zateplit, opravy by se měly týkat střech, vnitřních rozvodů i výtahů.

Díky zisku z letošního prodeje bytů by tyto rekonstrukce mohly být provedeny během tří až čtyř let. "Od roku 2013 by se pak jejich provozování stalo pro město vysoce lukrativní záležitostí," uvedl Jůzl.

Radnice by ročně na pronájmu bytů vydělávala 30 až 40 miliónů korun. Ani nyní není bytové hospodářství ve ztrátě, ale jen kvůli tomu, že se do domů málo investuje, dodal místostarosta. S rostoucím nájemným však podle něj obyvatelé požadují také vyšší kvalitu bydlení.

První vlna privatizace se v Brodě konala v polovině 90. let. Radnice prodala činžovní domy s několika stovkami bytů. Příprava loňského druhého kola, v němž se prodávalo 450 bytů, se vlekla asi dva roky především kvůli sporům o výši prodejních cen. Nyní bude radnice nájemníkům rozesílat nabídky od září, prodej by měl být ukončen během příštího roku.