Americkou hypotékou můžeme financovat jakoukoliv potřebu, včetně spotřebního zboží, a to i ve výši několika milionů korun. Nejčastěji se peníze z těchto hypoték utrácejí za luxusní dovolené, auta a nadstandardní vybavení domácnosti, plastické operace apod. „Připravte se, že úroková sazba bude o 1-3 % vyšší, než jsou sazby hypotečních úvěrů,“ říká Jan Lener, finanční konzultant Broker Consulting.

Relativně snadno získané peníze svádějí podívat se za hranice všedních dnů, ale s poměrně velkým rizikem. Ve chvíli, kdy nebudete schopni úvěr splácet, přijdete o zastavenou nemovitost.

Lidé o této možnosti zatím příliš nevědí

Je potřeba si rozmyslet, zda investice stojí za riziko. Tento typ půjčky má smysl, když se finance např. investují do začátku podnikání, rekonstrukce bydlení. Tímto úvěrem lze refinancovat tzv. „KO dluhy“ (drahé spotřebitelské úvěry) a uniknout dluhové pasti za cenu přijatelně vysokého, ale 15-20 let trvajícího, splácení americké hypotéky.

Zatím o americkou hypotéku není velký zájem, ale bude to především z důvodu, že se o ní málo ví, je to relativně nový produkt na trhu. Americkou hypotéku nabízí několik finančních ústavů např. Česká spořitelna, GE Money, ČSOB a další. Doporučujeme srovnat jednotlivá pro a proti konkrétních bank. Sledujte především úrokové sazby, poplatky a zajištění výše úvěru. Zjistěte si i názor nezávislého finančního konzultanta na vámi vybrané produkty.