Pro akci Americká jih s jedenácti parcelami pro rodinné domy už má město vyčleněny zhruba 4 milióny korun. Pět pozemků nabídne do budoucna v oblasti Vítkov.

Nové byty by měly vyrůst na sídlišti západ, na volném prostranství pod Revisem – bývalou základní školou, a 34 bytových jednotek se má stát součástí úpravy bývalého areálu Rybeny a přilehlého okolí. Vznik bytové zóny tu souvisí s realizací jižního silničního průtahu městem.

Nejrozsáhlejší zástavby se v Tachově dočká část nad západním sídlištěm zvaná Třešňovka. Tady má vzniknout 33 parcel a v další etapě 35 jednotek v sedmi pětibytovkách. Plánované zástavbě musely ustoupit zahrádky, jejichž existence zde měla pouze dočasný charakter.
Lokalitu totiž vymezil pro výstavbu už územní plán z roku 1976. Tehdy mělo jít o výstavbu dalších bytovek,“ vysvětlil starosta Ladislav Macák (ČSSD). Realizace byla posléze odložena a na místě vznikla zahrádkářská kolonie jako stavba dočasná.

Město jinou lokalitu nemá

„Mrzí mě, že zahrádky musely ustoupit, ale lokalita je pro výstavbu určená a město jiné místo nemá,“ dodal s tím, že o parcely je mezi občany zájem. A stejně tak o byty – takových žádostí evidují na radnici okolo 120.
Technická vybavenost tohoto areálu se stane pro město výraznou investicí v hodnotě 30 miliónů korun.

„Zatím nevíme, jakou formu realizace zvolíme, zda sítě a komunikace vybudujeme sami, nebo tříhektarový areál prodáme developerské firmě,“ uvedl starosta. Druhá varianta by podle něj zaručila jednotný ráz budoucí zástavby. Přesto dodal: „Nic není definitivní, jen vyhlásíme výběrové řízení.“ Pro město je výstavba nezbytností i východiskem. Bydlení je jednou z podmínek pro to, aby z Tachova neutíkali mladí lidé,“ uzavřel starosta.