Hlavní obsah
Obklad fasády vláknocementovými deskami na domě paní Ingrid působí moderně. Bohužel ale skrýval špatné řešení. Foto: Znalecký ústav Dekprojekt

Rizika spojená se špatně zavěšenými obklady na domech

Na moderních bytových i rodinných domech se na fasádách a dalších konstrukcích někdy používají zavěšené obkladové desky z vláknocementu. A právě takové “křehčí” desky mohou při špatném zavěšení prasknout a v extrémním případě i odpadnout. Když je pak taková deska vysoko na fasádě, může ohrozit okolí domu.

Obklad fasády vláknocementovými deskami na domě paní Ingrid působí moderně. Bohužel ale skrýval špatné řešení. Foto: Znalecký ústav Dekprojekt
Rizika spojená se špatně zavěšenými obklady na domech

Na bytovém domě, kde je paní Ingrid předsedkyní společenství vlastníků, byly na části fasády a na dělicích stěnách na terasách použity zavěšené desky z vláknocementu. Majitelům se toto moderní řešení líbilo.

Po roce si ale začali všímat, že některé desky začínají v místech u přikotvení nýtem či šroubem praskat. A v jednu chvíli dokonce deska u vchodu praskla a odpadla. Ještě štěstí, že byla jen metr nad zemí a nejednalo se o desku na fasádě v desátém patře.

Vláknocementovými deskami byly obloženy i dělicí příčky na balkonech a terasách.

Foto: Znalecký ústav Dekprojekt

Kde se stala chyba? Je materiál vláknocement na obklady vhodný? V materiálu není problém. Problém je v tom, že montážníci nedodrželi technologické pokyny výrobce desek a zapomněli na rozměrovou nestálost desek.

Desky z vláknocementu, stejně jako jiné materiály, mají rozměrovou roztažnost. Při střídání teplot dochází k jejich malým, ale znatelným změnám rozměrů, tzv. dilataci. Ukotvení skrz desku šroubem nebo nýtem musí tyto změny umožnit (například větším otvorem skrz desku).

Pokud kotevní šrouby a nýty procházejí deskou natěsno, dilatace desky není možná a křehká deska může prasknout. A když praskne v místě kotvení, může pak celá odpadnout. A právě otvory natěsno, bez potřebné možnosti dilatace, realizovala montážní firma na domě u paní Ingrid.

Po pár letech fungování domu začaly desky praskat v místě kotvení. Kotevní šrouby a nýty byly v otvorech skrz desku natěsno a deska nemohla dilatovat.

Foto: Znalecký ústav Dekprojekt

Společenství domu u paní Ingrid muselo na chodníky kolem domu dát upozornění, že hrozí pád desek a dodavatel fasády musel urychleně na vlastní náklady přemontovat fasádu se špatně přikotvenými deskami. A to jistě nebylo levné.

Když praskne deska v desátém patře v místě kotvení, může odpadnout a ohrozit lidi a auta na ulici.

Foto: Znalecký ústav Dekprojekt

Podcenění dilatačních pohybů materiálů je častou nemocí staveb. Ať již se jedná o kotvení vláknocementových desek či klempířských prvků, ale týká se to například i pohybů betonových desek.

Každý materiál má svoji délkovou roztažnost. Projektant i prováděcí firma musí umožnit jeho pohyb.

Ing. Petr Zrnik, specialista Znaleckého ústavu; petr.zrnik@dek-cz.com

Inzertní sdělení
 
Potřebujete pomoc při nekvalitně provedených stavebních pracích?
Trápí vás na domě či bytě následující problémy?
  • Máte vlhko ve sklepě?
  • Máte mokré stěny v bytě či domě?
  • Máte doma plísně na stěnách nebo na oknech?
  • Máte mokré skvrny pod střechou?
  • Cítíte od stěn průvan a chlad?
  • Nemůžete v zimě vytopit místnosti?
  • Slyšíte hluk z okolních místností?
  • Slyšíte kroky z chodby?
  • Bude vás soused zastiňovat při dostavbě/nástavbě svého domu?
  • Trápí vás na vašem domě či bytě jiný technický problém?
Specialisté a inspektoři NEMOPAS Znaleckého ústavu Dekprojekt vám pomohou. Vycházejí ze své více než dvacetileté zkušenosti s poruchami a diagnostikou staveb.
Specialisté Akreditované laboratoře Atelier DEK jsou připraveni provést úředně akreditovaná měření řady parametrů budov (akustická měření, vzduchotěsnost, osvětlení apod.).
Experti na poruchy staveb identifikují příčiny poruch a navrhnou, jak problém optimálně řešit.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků