Když podlahové topení netopí tak, jak má
Pan Lubomír si minulý rok v létě koupil byt pod plochou střechou v hezkém domě z roku 2007. Mimo jiné byl rád, že v bytě je ve všech místnostech provedeno podlahové teplovodní topení. Těšil se, jak bude doma v zimě chodit bos.
Když ale přišly zimní měsíce, pan Lubomír si komfort s podlahovým topením nezačal užívat. Přišlo mu, že ať nastaví termostat topení jakkoliv, je mu v některých místnostech zima, a na některých částech podlah bosá chůze není příjemná.
Teplota podlahy na pravé straně obývacího pokoje.
Foto: Nemopas
Pan Lubomír tedy přizval inspektory Nemopas se specializací na vytápění. Ti provedli v bytě průzkum a zjistili následující:
1) Při dané velikosti podlahy (70 m2), počtu okruhů podlahového topení (tři okruhy), střední teplotě topné vody (35 °C) a laminátových podlahách by v dokonalém stavu byl celkový výkon soustavy cca 4,5 kW. Byt pod střechou v běžném energetickém standardu bude mít předpokládanou tepelnou ztrátu cca kolem 5-6 kW. Z uvedeného vyplývá, že topení v bytě je poddimenzováno.
2) Tři okruhy jsou pro tyto parametry málo.
3) Při měření povrchové teploty podlah byly v rámci bytu ale i v rámci jednotlivých místností zjištěny tepelné rozdíly – viz foto. Tento fakt není přímo vadou, neboť podlahové topení nemusí topit zcela rovnoměrně. Problémem je ale nižší teplota podlahy např. v koupelně, kde se naopak doporučuje vyšší teplota.
Teplovodní podlahové topení na termovizním snímku
Foto: Dekprojekt
4) Nejsou provedeny dilatační spáry kolem stěn, betonový potěr podlah může být zdeformovaný.
5) Plynový kotel je na hranici životnosti a jedná se o typ s průtokovým ohřevem TUV bez zásobníku, který není pro přípravu TUV ideální. Přívodní vedení k rozdělovači je nedostatečného průměru.
Teplota podlahy na levé straně obývacího pokoje.
Foto: Nemopas
Topení tedy topí a bude topit špatně a nezajistí dostatečnou tepelnou pohodu v bytě.
Co panu Lubomírovi teď zbývá? Chodit doma v teplých ponožkách a svetru. Anebo rozkopat části podlahy bytu a topení rekonstruovat. Může aspoň zkusit uplatnit skryté vady na předchozím majiteli bytu.
Teplota podlahy v koupelně. Zde by měla být podlaha teplejší.
Foto: Nemopas
A poučení pro ostatní - podlahové topení musí provést kvalifikovaná firma s dostatečnými zkušenostmi. Podlahy kolem topení musí být provedeny velmi zodpovědně.
A pokud si kupujete byt, pozvěte si speciality – inspektory nemovitostí, kteří jsou schopni odhalit rizika spojená s tímto způsobem vytápění.
Ing. Radek Dědina, inspektor nemovitostí, specialista na technická zařízení budov
Inzertní sdělení |
Inspekce nemovitostí Nemopas pomáhá majitelům nemovitostí a hlavně kupujícím i prodávajícím na realitním trhu zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Koupě i prodej nemovitosti je závažné rozhodnutí. |
Kupující se jistě nechce dočkat nepříjemných překvapení, která se mohou objevit po čase v souvislosti s technickým stavem objektu. Kupující prostě nechce po technické stránce koupit "zajíce v pytli". |
Prodávající se na druhou stranu jistě nechce dostat do vážných problémů daných jeho zodpovědností za poruchy v následujících pěti letech. Kupující totiž může na základě skrytých vad (ať již skutečných či účelových) dle nového Občanského zákoníku chtít odstoupit od smlouvy či zpětně snížit kupní cenu. |
Znalost technického stavu nemovitosti získaná na základě inspekce nemovitostí Nemopas dává oběma stranám realitní transakce jistotu transparentnosti a férovosti obchodu. |
Inspekce nemovitostí Nemopas provádí certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb a jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). |