Hlavní obsah
K prohlídce staršího domu se vyplatí přiznat odborníka, který posoudí technický stav. Foto: Lindab

Vybranou nemovitost si pořádně proklepněte

Byt či rodinný domek kupuje většina lidí jen jednou. Rozhodnutí, kde a jaký si pořídit, patří jednoznačně mezi ty nejdůležitější v životě. Proto je na místě postupovat racionálně, vše si dobře rozmyslet. A hlavně si vybranou nemovitost důkladně prověřit.

K prohlídce staršího domu se vyplatí přiznat odborníka, který posoudí technický stav. Foto: Lindab
Vybranou nemovitost si pořádně proklepněte

Inzerátů na prodej bytů a rodinných domků najdete na různých realitních serverech mnoho.

Než se ale na prohlídku některé z nemovitostí vypravíte, udělejte si jasno v základních věcech: co od nového bydlení očekáváte, jaké jsou potřeby jednotlivých členů rodiny a jaké jsou vaše priority.

Zmapujte si nejbližší okolí. Zda lokalita odpovídá vaší představě, jestli jsou třeba v blízkosti park nebo hřiště, obchody, lékaři či škola. Nezapomeňte na dopravní dostupnost.

Pozor na to, co nelze změnit

Ověřte si ještě před prohlídkou u realitního makléře či prodávajícího věci, které nelze změnit nebo ovlivnit.

Například orientaci bytu ke světovým stranám, výhled z oken, ve kterém patře se byt nachází, zda je v domě výtah, jestli k bytu patří sklep nebo komora či zda má balkon.

Při prohlídce si projděte celý interiér. Zkontrolujte stav oken, podlahy, ale třeba i kuchyně.

Foto: Balakryl

Zvažte, jestli se třeba přece jenom nepodívat i na byt, který tak úplně všechny vaše požadavky nesplňuje. Málokdy totiž bude něco zcela ideální, spíš vždy půjde o nějaký rozumný kompromis.

Obdobné to bude v případě rodinného domu. Umístění domu, sousedy ani výhled také nezměníte. Jsou-li v blízkosti volné pozemky, ověřte si, co na nich v budoucnu může vyrůst.

Na co se zaměřit při prohlídce

Na samotnou prohlídku vybrané nemovitosti si vyhraďte dostatek času. Dívejte se pozorně a hlavně se hodně ptejte. Velmi důležitý je technický stav domu, respektive bytu.

Dívejte se, zda někde nezatéká, nejsou viditelné nějaké praskliny nebo plíseň. Ptejte se, v jakém stavu je střecha domu, stoupačky, jak staré jsou rozvody elektřiny, zda už se měnila okna a kdy. Zaměřte se na stav koupelny a kuchyně, na stav podlah.

U bytu orientovaného na jih bude velkým plusem vyřešené stínění.

Foto: Climax

Pak už je jen otázkou volby, jestli koupíte byt či dům třeba i v horším stavu a investujete do rekonstrukce, nebo si vyberete dražší, ale bez nutnosti dalších investic.

Prověřte „papíry”

Kromě fyzického stavu si vyhlédnutou nemovitost proklepněte vždy i po formální stránce. K tomu vám nejlépe poslouží aktuální výpis z katastru nemovitostí, pro začátek stačí ten z internetu.

V prvé řadě zkontrolujte informace o vlastníkovi. Ověřte, zda ten, kdo vám byt chce prodat, je skutečně jeho majitelem. Jestliže má nemovitost vlastníků více, musí s prodejem souhlasit všichni. A všichni také musejí podepsat kupní smlouvu.

Ověřte si rovněž údaje o nemovitosti jako takové. Svoji pozornost zaměřte na to, zda není zatížena nějakými věcnými břemeny či zde není zástavní právo. To s hypotékou od jiné banky nevadí, jde dnes o zcela běžnou věc.

Úvěr prodávajícího u banky bude umořen z kupní ceny při prodeji a zástava bude vymazána. Taková exekuce už ale koupi může notně zkomplikovat.

Lokalitu, kde si bydlení pořídíte, vybírejte pečlivě.

Foto: Geosan Development

Také se nezapomeňte podívat na to, jestli na listu vlastnictví není tzv. plomba (označuje se písmenem P). Kdyby tam byla, znamená to, že s nemovitostí probíhá nějaká změna, dosud nezaznamenaná v katastru nemovitostí. V tomto případě zbystřete a zjistěte, čeho se plomba, respektive změna týká.

Pokud se pro nemovitost rozhodnete, před podpisem smluv si zajistěte aktuální výpis z katastru nemovitostí, tentokrát už ten „papírový“ s razítkem. Návrh rezervační i kupní smlouvy raději zkonzultujte s právníkem.

Anketa
Už jste někdy kupovali nemovitost?
Ano, několikrát.
43.6 %
Ano, jednou.
32.4 %
Ne, nikdy.
24 %
Celkem hlasovalo 1186 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků