Hlavní obsah
Pasivní rodinný dům zděný z pórobetonu s difúzně otevřenou skladbou, fasádou s kontaktním zateplením a valbovou střechou s krytinou pro nízký sklon. Foto: YTONG (3x)

Podle čeho vybírat zdicí materiál

Při plánování stavby rodinného domu je důležitým krokem volba vhodného zdicího materiálu. Ze zkušenosti víme, že na domě později vyměníme cokoli kromě zdí.

Pasivní rodinný dům zděný z pórobetonu s difúzně otevřenou skladbou, fasádou s kontaktním zateplením a valbovou střechou s krytinou pro nízký sklon. Foto: YTONG (3x)
Podle čeho vybírat zdicí materiál

Jestli zainvestujeme do dražšího a kvalitnějšího, nebo zvolíme kombinaci levnějšího materiálu se systémem dodatečné tepelné izolace, je jen na nás. Ovšem volba kvalitního stavebního materiálu ovlivní statiku i životnost domu, jeho tepelně izolační a akumulační vlastnosti. Finančně se pak vše promítne v nízkých nákladech na vytápění i na vyšší hodnotě domu.

Cihla Heluz Family 2v1 má nejlepší tepelně izolační vlastnosti ve svém segmentu. Také ostatní výrobky mají vynikající parametry a umožňují sestavit hrubou stavbu při dodržení nejpřísnějších norem na energetickou náročnost budov.

Foto: HELUZ

Výhodnější jsou ucelené stavební systémy umožňující rychlou výstavbu s minimalizací mokrých procesů i tepelných mostů.

Co ovlivní užitné vlastnosti

Jednotlivé druhy materiálů ovlivní celkovou cenu stavby jen minimálně, proto jsou hlavním kritériem pro výběr jejich užitné vlastnosti – hlavně tepelný odpor, ale i zabudovaná vlhkost, zdravotní nezávadnost, optimální vlhkost, zvukově izolační vlastnosti či trvanlivost stavby.

Řadové domky v Michalovicích jsou koncipované jako nulové – s téměř nulovou spotřebou energie, která je kryta z obnovitelných zdrojů. Na výstavbu byl použit komplexní cihelný systém.

Foto: HELUZ

Důležitým parametrem je také komplexnost a flexibilita zdicích prvků, jež zaručí jednoduchost stavby, sníženou pracnost, bohatou nabídku sortimentu a umožní i případné pozdější úpravy či rekonstrukce. Všechny tyto faktory rozhodnou o nákladech a kvalitě bydlení zejména v budoucnosti.

Plné pálené cihly

Jsou osvědčenou klasikou. Mají vynikající akumulační a dobré zvukově izolační vlastnosti a dlouhou životnost. Z hlediska tepelné izolace však nabízejí slabší hodnoty a nezbytné je jejich doplnění izolačním systémem.

Cihly Heluz Family 2v1 s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Postavit z nich lze pohodlně pasivní dům v jedné vrstvě hrubé stavby bez dodatečného zateplení, neboť tyto cihly už zateplení obsahují ve své vlastní struktuře.

Foto: HELUZ

Broušené cihly Porotherm 30 T Profi Dryfix pro omítané jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo tloušťky 300 mm s velmi vysokými nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny.

Foto: POROTHERM

Při zdění se spotřebuje poměrně velké množství malty a výstavba se prodraží i pracností. Běžné pálené cihly se totiž vyrábějí v malých formátech.

S plnými cihlami se dnes setkáme spíš v podobě lícového zdiva nebo vnitřních přizdívek stěn, kde jsou s vymazanými spárami přiznané a na povrchu se lakují.

Dutinové cihelné bloky

Mají soustavu dutin a pórů, čímž vylepšují tepelně izolační vlastnosti a snižují hmotnost cihly. Cihla je zároveň křehká a náchylná k popraskání, avšak snadno se řeže.

Systém pera a drážky zpřesňuje a usnadňuje výstavbu a také šetří spojovací materiál. Tento systém zahrnuje mnoho specifických prvků, které je nutné použít – např. při řešení stavebních otvorů nebo rohů.

Plnění přísných podmínek energeticky efektivní výstavby na tepelně izolační vlastnosti obvodových konstrukcí zajišťuje tepelná izolace ve formě kamenné vlny integrované uvnitř dutin cihly Porotherm 38 T Profi (2000 Kč/m2).

Foto: POROTHERM

Cihelné bloky jsou prostupné pro vodní páry, ekologicky nezávadné a mají dobré zvukově izolační vlastnosti.

Broušené cihelné bloky

Patří k nejoblíbenějším cihelným prvkům. Díky jejich přesnému formátu je zdění snadné a rychlé. Princip tenkovrstvého zdění obnáší pouze milimetrovou vrstvu spojovacího materiálu plus systém pera a drážky na boku cihel.

Rychlé je jak zdění, tak i vysychání stavby, stavět se dá i na sucho. Ucelený systém umožní výstavbu v jednotném sortimentu, což vždy minimalizuje vznik tepelných mostů.

Pórobetonové tvárnice

Jejich hlavními složkami jsou křemičitý písek, cement, vápenec a voda, zároveň jsou vylehčeny speciálním plynem. Dutinky přispívají k dobrým tepelně izolačním vlastnostem tvárnic, které se prodávají jako stavební systém s mnoha prvky.

Pórobeton je masivní stavební materiál, který se vyrábí z přírodních surovin, ať už to je vápno, písek a voda. Má výborné tepelně izolační a technicko-statické vlastnosti.

Foto: YTONG

Velkou předností materiálu je rychlost výstavby, umožňující suché spojení na pero a drážku v rámci jedné řady a spojení následující vrstvy tvárnic vrstvičkou tmelu nebo malty.

Rychlé je také vrtání, opracování či úprava velikosti tvárnic, stejně tak jako otvory pro instalace a rozvody, které upravíme základními nástroji. S tvárnicemi se pracuje snadno a rychle i díky jejich nízké hmotnosti.

Tvárnice menších šířek se osvědčily u rekonstrukcí bytových jader, protože jsou lehké a nezatíží tak konstrukci bytového domu.

Výhodou kompletního modulového pórobetonového stavebního systému pro hrubou stavbu jsou produkty klasického formátu i výrobky velkoformátové, které lze využít od sklepa po střechu a které zaručují rychlé a snadné zpracování.

Foto: YTONG

Nevýhodou pórobetonových tvárnic je jejich nižší pevnost v tlaku. Proto se používají při stavbě rodinných domů, nikoli výškových budov. Pórobeton je nasákavý materiál, vyžadující kvalitní hydroizolace, nelze s ním stavět v záplavových oblastech. Stavbu je navíc nutné co nejrychleji zastřešit a nechat důkladně vyschnout. Nižší jsou i akumulační a zvukově izolační vlastnosti pórobetonových tvárnic.

Vápenopískové cihly a bloky

Jsou variantou klasických pálených cihel. Vyrábějí se z křemičitého písku, vody a nehašeného vápna. Mají dobré akumulační i akusticky izolační vlastnosti.

Pro stavbu tepelně úsporných, nízkoenergetických a pasivních domů je určen vápenopískový prvek KMB Sendwix Therm, který doplnil moderní dvouvrstvý zdicí systém.

Foto: KM BETA

Na rozdíl od pálených cihel je k dostání sortiment více tvarů a barev, v plné i děrované formě – vždy v přesném formátu. Díky tomu se vápenopískové cihly používají také jako estetický prvek. Při zdění se opět uplatňuje malta.

Moderní vápenopískové zdicí prvky jsou vyrobené s vysokou přesností a umožňují tak tenkovrstvé lepení a spolu se suchou převazbou svislých spár systému pero–drážka zajišťují podstatně vyšší rychlost výstavby a významnou úsporu materiálů.

Foto: KM BETA

Hledáme kompromis

Smiřme se s tím, že zcela ideální dům nepostavíme. Každý z uvedených materiálů má své plusy i minusy. Při jejich výběru se tudíž řídíme jak jejich vlastnostmi, tak i místními zvyklostmi. Vždy je ale nutné dodržovat postupy doporučené výrobcem.

Stavebníkům se osvědčuje používat od jednoho výrobce nejen zdicí materiál, ale i fasády a omítky. Jedině tak za ně výrobce převezme garanci.

Jednoduché řešení představuje použití keramobetonového stropu bez celoplošné nadbetonávky. Pro tyto stropy neplatí podmínka celoplošného kladení sítí, proto lze tyto vložky uplatnit i při použití vysokých trámů, a tím dodržet požadovanou výšku 25 cm.

Foto: POROTHERM

Výhodná je i realizace hrubé stavby na podzim, aby se předešlo zbytečným komplikacím. Nevyzrálé stavby snadno poznáme podle popraskaných omítek.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků