Hlavní obsah
Nejslabším článkem rodinného domu jsou sklepy a garáže. A na ty se zloději zaměřují. Foto: Tokoz (3x)

Sklepy jsou u zlodějů oblíbené. Lehce překonají chabé zabezpečení, odnesou si drahé sportovní vybavení, a ještě mají volný vstup do obytného prostoru. A v létě, kdy je doba dovolených, je kořist snadno dostupná.

Nejslabším článkem rodinného domu jsou sklepy a garáže. A na ty se zloději zaměřují. Foto: Tokoz (3x)
Jak zabezpečit sklep před odjezdem na dovolenou

Odborníci doporučují pořídit si do sklepa speciální bezpečnostní dveře, přes které se zloděj nedostane. Mají mít kvalitní cylindrickou vložku a další bezpečnostní prvky: jedině tak poskytují ochranu proti vyháčkování nebo vylomení. Pro pojišťovny je podstatné, aby byly ve 3. bezpečnostní třídě.

Když zámek, tak pořádný. Tento mosazný kousek ve třetí bezpečnostní třídě zloděje spolehlivě odradí. Jeho třmen má zvýšenou odolnost proti řezání, stříhání i úderům kladiva. Dostaneme k němu tři klíče. Cena 1174 Kč.

Foto: Fab

Žádné slabé místo

V bytovém domě, kde se nelze spolehnout, že budou všichni pečlivě zamykat, se osvědčil tzv. samozamykací zámek. Zvenku dveře odemkneme klíčem, čipem nebo kartou, po zabouchnutí se samy zamknou. Zevnitř je ale lze snadno otevřít díky tzv. panikové funkci pouhým stiskem kliky.

Zámek s krytým tělem, který je vhodný k zamykání mříží, případně dvířek i sklepních kójí.

Foto: Tokoz

V rodinném domě je zabezpečení jen na nás. Věnujme proto pozornost již vchodovým dveřím a následně i vnitřnímu vstupu do sklepa.

Experti se shodují, že zabezpečení by mělo být v hodnotě přibližně desetiny ceny chráněného majetku. Jestliže máme ve sklepě zimní výbavu za deset tisíc korun, není zámek za tisícovku žádnou přehnanou investicí.

Do vchodových dveří je ideální samozamykací zámek FAB Bera.

Foto: Assa Abloy

Čtyři tipy k nedobytnému sklepu
Vchodové dveře — pořídíme kvalitní cylindrickou vložku odolnou proti odvrtání, planžetování a bumpingu (otevření dveří pomocí vyklepávacího klíče). A to s bezpečnostní certifikací alespoň ve 3. třídě. Dveře mají mít i více ocelových čepů.
Pomůže mříž zamčená řetězem a opatřená visacím zámkem s ochranou proti přepilování, vrtání a rozbití. Jestliže je sklepní kóje dřevěná, uzavřeme ji kvalitní petlicí se zajištěním proti vyražení.
Zabezpečení věcí samotných — opatříme je visacími zámky. Výbornými pomocníky jsou pevná ocelová oka, která se dají napevno zabudovat do podlahy, stěn nebo navařit na kovové povrchy. Drahé nářadí uložíme do uzamykatelné skříňky.
Okno do sklepa vybavíme neprůhlednou fólií, znesnadníme tím jeho rozbití a zamezíme výhled na uskladněné předměty. Instalujeme i světlo s čidlem pohybu, zloděje může zastrašit a nás upozornit, že se v domě něco děje. Na okno je dobré pořídit i mříž, i když to nevypadá na pohled hezky. Vyhneme se ale případným komplikacím při jednání s pojišťovnou.

Zámek připevníme do podlahy nebo stěny pomocí neodvrtatelných čepů. Následně se k němu zafixují kola, kočárky, zahradní technika a další ocelovým lankem nebo řetězem.

Foto: Tokoz

Při výměně zámků můžeme využít tzv. sjednocení klíčů. Koupit lze např. sadu tří cylindrických vložek s jedním klíčem. Nebo se vyplatí zajít do certifikovaného servisu. Tam klíče od cylindrických vložek, visacích a přídavných zámků sjednotí tak, že nám na odemknutí bude stačit jeden klíč.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků