Hlavní obsah
Nízký delší nábytek a ladění tón v tónu jsou skvělými pomocníky v optickém zvětšení místnosti a zvýšení stropu. Foto: Westwing

Jak opticky zvýšit strop

Máte menší útulný byt s nízkým stropem a připadáte si v něm stísněně? Vsaďte na světlé barvy, svislé pruhy na stěně a další vychytávky!

Nízký delší nábytek a ladění tón v tónu jsou skvělými pomocníky v optickém zvětšení místnosti a zvýšení stropu. Foto: Westwing
Jak opticky zvýšit strop

Příliš nízký strop způsobuje, že se v místnosti cítíme jako pod poklopem. Je-li až moc vysoký, připadáme si naopak trochu ztraceně.

Norma určuje minimální výšku obytných místností v rodinných domech na 2,5 m a v bytovkách 2,6 m. Obvykle je to zhruba půl metru nade dveřmi.

Pruhy a barvy

Jednoznačně se vyplatí vsadit na bílou a světlé pastelové barvy, případně i s leskem, a to na stěnách i na stropě. Na něm by měl být odstín dokonce ještě o stupeň světlejší.

Pomoci mohou vhodně nastavená zrcadla odrážející světlo do tmavších horních rohů pokoje. Máme-li raději pestré barvy, vsadíme na vertikální pruhy vedené od stropu dolů v různých odstínech, tapety v podobě úzkého pruhu, vertikální malby a vzory, případně obložení v celé výšce místnosti. Zapomeneme na horizontální dekorační lišty a jiné předěly.

Ozdoby instalujeme do horní poloviny stěny, pohled se potom soustředí do výšky.

Foto: Dulux

Barva stropu musí být nejsvětlejší ze všech odstínů v místnosti.

Foto: Dulux

Vertikální pruhy vedené od stropu k podlaze opticky protáhnou stěnu, a strop tak zvýší.

Foto: Dulux

Osvětlení bez závěsu

Rozhodně se vyvarujeme mohutných závěsných svítidel. Pokud se bez nich neobejdeme, měla by být plochá, tenčí a podlouhlá.

Dobrou službu nízkému stropu prokážou samostatně směrovatelná bodová světla na krátké liště. Moderní jsou také plochá stropní LED svítidla v různém designovém provedení.

Dveře sahající od podlahy ke stropu jsou pokryté zrcadlem, které odráží do místnosti světlo z protilehlého okna.

Foto: JAP Future

Osvětlit nízký prostor pomohou i netradiční LED pásky na nábytku nebo podlaze.

Foto: Obi

Trváme-li na závěsném svítidle, pak by mělo být ploché a panelového typu. Designovou novinkou oceněnou Red Dot Design Award je světelný panel Teela.

Foto: Zumtobel

Stropní bodové osvětlení nasměrujeme podle potřeby, každé bodové světlo se nastavuje samostatně.

Foto: Ikea

Jako doplňkové osvětlení volíme stolní lampy, podlahové osvětlení nebo vhodně rozmístěná nástěnná svítidla, která by měla barevně splývat s nátěrem na zdi.

Vybavení do stropu

V místnosti s nízkým stropem vyplníme celou světlou výšku skříněmi a třeba i dveřmi.

Nízký nábytek jako stolky, sedací souprava, židle pak nesmějí stahovat pohled dolů dominantními barvami, volíme nižší a delší kusy světlých odstínů. Tmavý masivní nábytek je tabu.

Efektní výška křídel dveří Master bez horního nadpraží a se skrytými zárubněmi propojí podlahu se stropem.

Foto: JAP Future

Police na stěně, závěsné květináče s květinami, které pohledově navazují na květináče ve skříňce, tvoří svislé efekty. Výšku drží také tapeta s květinovými motivy, která ladí se závěsem i prosklenými dveřmi.

Foto: Hornbach

Do místnosti s nízkým stropem volíme ideálně bílou barvu, a to doslova od podlahy ke stropu. Stranou bílé nezůstává ani nábytek a bytové doplňky.

Foto: Ikea

Místnost celkově opticky rozšíříme, když ladíme světlé odstíny tón v tónu u nábytku, podlahy, koberce, ale také závěsů a záclon.

Tmavší a výrazné barvy volíme pouze v případě drobných bytových doplňků, jako jsou dekorace na policích, polštáře na pohovce.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků