Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Byt bez smítka prachu. Jak na efektivní vysávání

Vysávání patří mezi činnosti, které sice nevévodí žebříčkům popularity v rámci domácích prací, ale kterým se prostě nevyhne prakticky nikdo z nás. A i když by se mohlo zdát, že máme všichni ve vysávání spoustu praxe, neznamená to, že přesně víme, jak na to.

Foto: Profimedia.cz
Byt bez smítka prachu. Jak na efektivní vysávání

Jak skutečně efektivně vysát celý byt a jaké pomocníky k tomu zvolit?

Na podlaze záleží

Je samozřejmě rozdíl, zda máte v bytě tvrdé podlahy (dřevěné, PVC, vinyl, plovoucí podlaha apod.) nebo koberce. Na každý povrch se totiž hodí jiný typ vysavače, případně nástavce. Většina lidí má doma kombinaci několika typů podlah, a tak se při nákupu vysavače přesvědčte, že má pro všechny speciální nástavce.

Rovněž se vyplatí při nákupu zohlednit velikost vysávaných ploch. To kvůli objemu sáčku, který zachytává prach (za předpokladu, že jste se rozhodli pro vysavač sáčkový). Obecně platí, že na byt do 50 m2 stačí prachový sáček o objemu 2 až 2,5 litru, uklízíte-li větší plochy, pak volte vysavač disponující sáčkem o objemu 3 až 4 litry.

Jestliže s vámi v domácnosti žije osrstěný zvířecí mazlíček, jistě budete vysávat o něco častěji, než když si pořídíte například rybičky. S všudypřítomnými chlupy si nicméně nemusejí klasické vysavače vždy poradit, proto se v obchodě či na internetu porozhlédněte po specializovaných přístrojích.

02_rijen_Zbozi_Vysavace_1

Foto: Zboží.cz

Robot, nebo ruční práce?

Trendem dneška jsou bezesporu vysavače robotické, které vysávají, aniž by se o ně člověk musel nějak zvláště starat. Zatímco ještě před pár lety byly funkce robotického vysavače poměrně omezené a pro „klasické“ vysavače nebyly výraznější konkurencí, dnes už uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Mnohé dokáží nejen vysávat, ale také vytírat, a tak se hodí na všechny typy podlah. Jejich nespornou výhodou je pohodlí, při nákupu však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dáváte-li přednost klasickým vysavačům, pak jistě zvažujete, zda pořídit model sáčkový, nebo bezsáčkový. Sáčkové vysavače mívají obvykle vysoký sací výkon a poradí si i s jemným prachem a drobnými nečistotami. Dnes je již většina modelů vybavena kvalitními HEPA filtry. Bezsáčkové vysavače dnes již výkonem ty sáčkové „dotahují“, navíc u nich odpadá neustálé kupování náhradních sáčků.

Samostatnou kapitolu tvoří vysavače vodní, které zachytávají nečistoty do nádržky s vodou. Tento systém představuje vůbec nejkvalitnější typ filtrace. Mnohé modely vodních vysavačů nabízejí také například možnost čištění vzduchu apod. Jsou velmi výkonné, a máte-li doma alergika, jejich pořízení stojí za zvážení.

Především lidé, kteří bojují v domácnosti s každým centimetrem úložného prostoru, jistě ocení vysavače tyčové. Na trhu je najdete v provedení bezsáčkovém, sáčkovém i vodním. Pro vysávání malých ploch se pak hodí vysavače ruční.

Stále více spotřebitelů dává přednost multifunkčním vysavačům, které kromě vysávání zvládají také vytírání či úklid pomocí páry. U nich je však rovněž nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

02_rijen_Zbozi_Vysavace_2

Foto: Zboží.cz

1. Philips PowerPro Aqua FC 6402/01, od 6 023 Kč
2. Dyson V6 Motorhead, od 10 971 Kč
3. Bissell CrossWave 17132, od 8 909 Kč
4. iRobot Roomba 866, od 14 989 Kč
5. Hoover RBC040, od 6 432 Kč
6. LG VR9627PG, od 19 990 Kč

Aby vysávání nebolelo

I když si nepořídíte robotický vysavač, který veškerou práci vykoná prakticky za vás, neznamená to, že se pravidelným vysáváním musíte vyčerpat. Většina výrobců již totiž myslí také na pohodlí spotřebitelů, a tak vysavače disponují teleskopickými hubicemi, snadno se s nimi manipuluje, mají nízkou hmotnost a také hlučnost. Ostatně to vše jsou kritéria, jež se při nákupu nového přístroje nevyplatí podceňovat.

Také technika vysávání vám může ušetřit spoustu sil. Vyplatí se vysavač vést po podlaze spíše pomaleji a tak, abyste všechna místa přejeli minimálně dvakrát. Jen tak se podaří vysát i nečistoty, jež se ukrývají hlouběji v koberci či spárách podlahy.

Vysavač by měl disponovat také regulátorem sací síly (často je umístěn nejen na těle vysavače, ale také na sací hubici). Ten vám zajistí, že se nástavec nepřisaje k podlaze tak, že prakticky znemožní manipulaci s ním. Teleskopickou hubici vždy uzpůsobte své výšce – při vysávání byste se neměli hrbit.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků