Firma zabývající se sanací a izolací vlhkého zdiva určí intenzitu vlhkosti stěn i konstrukcí, navrhne zásah, který zlikviduje příčinu vlhkosti a prevenci proti jejímu opakovanému průniku.

Účinnost použitých technologií se odvíjí od správné diagnostiky, precizního provedení a použití kvalitních certifikovaných materiálů.

Po zásazích, které ve zdivu vytvořily nepropustnou bariéru proti vzlínající vlhkosti, již mohlo dojít na efektivní investici do nového vzhledu budovy.

Po zásazích, které ve zdivu vytvořily nepropustnou bariéru proti vzlínající vlhkosti, již mohlo dojít na efektivní investici do nového vzhledu budovy.

Správné větrání odvádí vlhkost z interiéru. V létě můžeme nechat okna otevřená, v zimě větráme krátce a intenzivně.

Správné větrání odvádí vlhkost z interiéru. V létě můžeme nechat okna otevřená, v zimě větráme krátce a intenzivně.

FOTO: Orava

Klasické metody

Podřezání vlhkého zdiva řetězovou pilou (od 1350 až 1500 Kč/m2) s následným vkládáním hydroizolace do prořezané spáry chrání proti vzlínání zemní vlhkosti. Komplikované zdivo jako třeba kámen, beton se řeže diamantovým lanem (zhruba 2500 Kč/m2).

Pomohou také izolační desky strojně zarážené do zdiva (od 1750 Kč/m2), aniž by docházelo k jeho otevření. Desky na sebe navazují zámky a vytvářejí kapilárně nepropustnou nerezavějící uzávěru.

Do spáry proříznuté řetězovou pilou vložíme novou hydroizolaci, např. hydroizolační fólii nebo sklolaminátovou izolaci. Zdivo zajistíme zatlučením statických klínů a proříznutou spáru tlakově zacementujeme.

Do spáry proříznuté řetězovou pilou vložíme novou hydroizolaci, např. hydroizolační fólii nebo sklolaminátovou izolaci. Zdivo zajistíme zatlučením statických klínů a proříznutou spáru tlakově zacementujeme.

FOTO: Degola (2x)

Během podřezávání zdiva diamantovým lanem se řezná spára postupně vyplní izolací, chladí vodou a zároveň čistí. Řezy diamantovou pilou lze provádět svisle, vodorovně i šikmo.

Během podřezávání zdiva diamantovým lanem se řezná spára postupně vyplní izolací, chladí vodou a zároveň čistí. Řezy diamantovou pilou lze provádět svisle, vodorovně i šikmo.

Zdivo odvětráme obvodovým kanálem kolem celého objektu pod úrovní terénu až k základům. Je třeba ho také tepelně izolovat nenasákavou tepelnou izolací.

Vzduchovou mezeru pro odvětrávání interiérové zdi vytvoří předsazené stěny např. z cihel, tvarovek, ze sádrokartonu. Jejich vnitřní stranu je nutné ošetřit hydroizolačním nátěrem a zajistit cirkulaci vzduchu.

Tvorba hydroizolační clony - do vodorovně vrtáním vytvořené řady otvorů, důkladně vyčištěných, se aplikuje účinná látka dodávaná v podobě válcových patron v balení Vysuš zeď.

Tvorba hydroizolační clony - do vodorovně vrtáním vytvořené řady otvorů, důkladně vyčištěných, se aplikuje účinná látka, dodávaná v podobě válcových patron v balení Vysuš zeď.

Elektrofyzikální metoda

Laik ji vnímá jako umístění počítačové řídicí jednotky v podobě krabičky, která se přichytí na zeď a zapne do elektrického proudu.

Místo instalace tohoto systému musí odborník najít pečlivým měřením vlhkosti, teploty zdiva i místnosti, relativní vlhkosti vzduchu. Údaje zaznamená a asi tři měsíce po instalaci měření opakuje, vyhodnotí a data opět zaprotokoluje. Proces opakuje podle potřeby, za dva tři roky by vysoušení mělo být u konce.

Výrobky Drymat pro vysoušení zdiva dodatečně ochrání dům před vzlínavou zemní vlhkostí bez náročných stavebních úprav elektrofyzikálním způsobem využívajícím principu elektroosmózy.

Výrobky Drymat pro vysoušení zdiva dodatečně ochrání dům před vzlínavou zemní vlhkostí bez náročných stavebních úprav elektrofyzikálním způsobem využívajícím principu elektroosmózy.

FOTO: Drymat

Využití systému nevyžaduje náročné stavební úpravy a provozní náklady (asi 250 Kč ročně) jsou minimální. Cena dražších systémů se pohybuje kolem 40 000 Kč, slibuje však vysušení a odsolení základů, zdiva a ochranu stavby před vzlínavou zemní vlhkostí. Urychlí také vysušení novostavby.

K technologiím založeným na elektrofyzikálních principech patří dále např. elekroosmóza (aktivní i pasivní), galvanoosmóza, mikrovlnné vysušování.

Chemická injektáž

Impregnuje zdivo (kámen, smíšené zdivo, hliněné cihly), čímž přeruší vzlínání vlhkosti. Těsnicí a hydrofobizační clony se injektují do zdiva tlakem i beztlakově.

Počítat musíme s oklepáním poškozených omítek nejen v místě viditelných škod, ale ještě do výšky zhruba shodné s tloušťkou zdiva. Následuje vrtání otvorů a proškrábnutí spár do hloubky 20 mm. Izolace ve zdivu by měla působit až dvacet let, vysušení vlhké zdi trvá dva roky.

Impregnaci zdiva injektáží předchází oklepání poškozené omítky a vrtání otvorů, do nichž se tlačnou pistolí nebo injektážním zařízením aplikuje účinná látka.

Impregnaci zdiva injektáží předchází oklepání poškozené omítky a vrtání otvorů, do nichž se tlačnou pistolí nebo injektážním zařízením aplikuje účinná látka.

Praktickému provedení opět předchází diagnostika stupně postižení zdiva, složení vody a obsah solí v něm rozpuštěných. Cena se liší podle jeho typu od 1700 Kč/m2 do 2400 Kč/m2.

Spreje a další pomocníci

V koupelně, kuchyni a někdy i v nevětraných mezerách mezi stěnou a nábytkem nebývá o zvýšenou vlhkost nouze. Na povrchovou plíseň v podobě malých černých teček postačí speciální dezinfekce, sanační nátěry na interiérové omítky, které likvidují plísně, houby, řasy a bakterie. Využít můžeme i prostředky na biologické bázi, které odstraňují plísně i z nevysušené omítky.

Přípravek z Chytré houby (Bio Repel) ničí nežádoucí plísně na zdech obytných místností. Je v něm obsaženo Pythium oligandrum, které se živí plísněmi na zdech. Cena 358 Kč/ks.

Přípravek z Chytré houby (Bio Repel) ničí nežádoucí plísně na zdech obytných místností. Je v něm obsaženo Pythium oligandrum, které se živí plísněmi na zdech. Cena 358 Kč/ks.

FOTO: Hornbach (2x)

Klasickým prostředkem proti plísním nejen v koupelnách je Savo. Cena 89 Kč/ 500 ml.

Klasickým prostředkem proti plísním nejen v koupelnách je Savo. Cena 89 Kč/ 500 ml.

Přípravky aplikujeme vždy podle doporučeného návodu, nikdy plíseň nestíráme, neseškrabujeme na sucho! Používáme rukavice a chráníme oči!

Pokud se plíseň objevuje na povrchu stěn či stropu pravidelně, oškrábeme plochu podstatně přesahující místo viditelného výskytu. Ošetříme pak sanačním nátěrem, stěrkou s přísadou biocidu.

Obranou proti dalšímu vzlínání vlhkosti do objektu je vytvoření hydroizolační clony. Produkt Vysuš zeď je vhodný hlavně do zdiva s maltovými spárami s tloušťkou nad 12 mm.

Obranou proti dalšímu vzlínání vlhkosti do objektu je vytvoření hydroizolační clony. Produkt Vysuš zeď je vhodný hlavně do zdiva s maltovými spárami s tloušťkou nad 12 mm.

Mohlo by vás zajímat na Proženy.cz: