Ať už si pro povrchovou úpravu dřeva vybereme lazuru, vosk či vodou ředitelný lak nebo barvu, je nutné natíraný povrch nejprve připravit. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů.

Karbolineum (0,7 kg, od 200 Kč) se po několika letech udržuje snadno dalším natřením. Po zaschnutí je zcela bez zápachu. V nabídce je deset odstínů + bezbarvý, extra palisandr, nátěr šindelové střechy.

Karbolineum (0,7 kg, od 200 Kč) se po několika letech udržuje snadno dalším natřením. Po zaschnutí je zcela bez zápachu. V nabídce je deset odstínů + bezbarvý, extra palisandr, nátěr šindelové střechy.

FOTO: DETECHA (2x)

Povrch musí být čistý a suchý, než na něj začneme nátěr aplikovat. Na neočištěné dřevo by nátěr přilnul nerovnoměrně. Ze dřeva je nutné odstranit i veškerou mastnotu - vodou ředitelné nátěry by na mastné dřevo nepřilnuly.

Unikátní Lazura & napouštědlo 3v1 představuje komplexní ochranu dřevěných ploch v exteriéru a významně prodlužuje životnost ošetřeného povrchu, aniž by bylo nutné ji doplňovat dalšími produkty.

Unikátní Lazura & napouštědlo 3v1 představuje komplexní ochranu dřevěných ploch v exteriéru a významně prodlužuje životnost ošetřeného povrchu, aniž by bylo nutné ji doplňovat dalšími produkty.

FOTO: PRIMALEX

Natíráme nové dřevo

Povrch nejdříve obrousíme dohladka, vyspravíme případná poškození tmelem a očistíme od mastnoty a prachu. Vysprávky tmelem necháme zatvrdnout a tzv. vyzrát, nespěcháme s jejich přetíráním.

Tmel se může při schnutí mírně propadnout. V takovém případě přidáme další vrstvu tmelu a teprve pak dřevo zabrousíme.

Balakryl UNI, univerzální vodou ředitelná barva pro nové i renovační nátěry, pro venkovní i vnitřní použití. Hodí se na povrchy dřevěné, kovové i z betonu a dalších materiálů.

Balakryl UNI, univerzální vodou ředitelná barva pro nové i renovační nátěry, pro venkovní i vnitřní použití. Hodí se na povrchy dřevěné, kovové i z betonu a dalších materiálů.

FOTO: BALAKRYL

Na takto připravený podklad můžeme nanášet nátěr. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru necháme barvu či lazuru zaschnout, případně zlehka přebrousíme. Vždy ovšem dodržujeme pokyny výrobce!

Obnovujeme starý nátěr

Před aplikací ochranného nátěru důkladně odstraníme starou barvu. Při tom si pomůžeme brusným papírem, bruskou nebo opálením.

V některých případech se dá použít i odstraňovač starých nátěrů - tedy speciální přípravek, který zbytky staré barvy naruší a zjednoduší jejich odstranění.

Behandla olej na dřevo pro vnitřní užití (149 Kč/0,75 l) chrání dřevo na povrchu i hluboko ve vláknech a dává mu přirozený vzhled. Vhodný pro nábytek z neupraveného dřeva nebo naolejovaný nábytek v interiéru, pro pracovní desky a prkénka z masivu.

Behandla olej na dřevo pro vnitřní užití (149 Kč/0,75 l) chrání dřevo na povrchu i hluboko ve vláknech a dává mu přirozený, zdravý vzhled. Vhodný pro nábytek z neupraveného dřeva nebo naolejovaný dřevěný nábytek používaný v interiéru, pro pracovní desky a kuchyňská prkénka z masivního dřeva.

Dřevo musí být opět očištěné nejen od starého nátěru, ale i od mastnoty a prachu. Také musí být suché, aby se na něj dal nanést nový nátěr.

Bondex Exotic Oil (235 Kč/0,75 l) je přírodní týkový olej pro ochranu a zkrášlení všech druhů dřeva, zejména zahradního nábytku z tvrdých tropických a exotických dřevin, stejně jako ušlechtilých dřevin v interiéru i exteriéru.

Bondex Exotic Oil (235 Kč/0,75 l) je přírodní týkový olej pro ochranu a zkrášlení všech druhů dřeva, zejména zahradního nábytku z tvrdých tropických a exotických dřevin, stejně jako ušlechtilých dřevin v interiéru i exteriéru.

FOTO: BONDEX

Při výběru šířky štětců mějme na paměti, jaký materiál budeme natírat. Na větší plochy využijeme širší štětec, na laťky plotu nebo výplně lavičky zase štětec užší.

Karbolineum je impregnační a lazurovací přípravek (0,7 kg, od 200 Kč), dřevo napustí a chrání proti biologickým škůdcům včetně dřevokazného hmyzu, na druhou stranu nátěr dřevo neuzavírá, nepraská a neloupe se - extra ořech, nátěr dřevěného obložení.

Karbolineum je impregnační a lazurovací přípravek (0,7 kg, od 200 Kč), dřevo napustí a chrání proti biologickým škůdcům včetně dřevokazného hmyzu, na druhou stranu nátěr dřevo neuzavírá, nepraská a neloupe se - extra ořech, nátěr dřevěného obložení.

Vyplatí se základní ošetření

Dřevěné materiály v exteriéru chráníme před hnilobou vhodnými impregnačními přípravky, abychom prodloužili jejich životnost.

U nátěru rozhoduje
Druh materiálu
masivní dřevo měkké (smrk, borovice, modřín)
masivní dřevo tvrdé (buk, dub, ořech a další)
exotické dřeviny (teak, mahagon, eben apod.)
dýhované podklady
dřevotřískové a dřevovláknité desky
Účel, kterému výrobek slouží
podlaha (parkety, palubky)
obložení stěn
interiérové dveře
nábytek
dekorativní předměty

Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Je elastická, neprůhledná a odolává povětrnostním vlivům.

Při opravách nebo obnovení starého nátěru se nám hodí vibrační bruska PSS 250 AE (1790 Kč), která má příkon 250 W. Hmotnost 1,6 kg.

Při opravách nebo obnovení starého nátěru se nám hodí vibrační bruska PSS 250 AE (1790 Kč), která má příkon 250 W. Hmotnost 1,6 kg

FOTO: HORNBACH (4x)

Nepříliš vhodné jsou nátěry ředitelné vodou, která snižuje jejich izolační účinek.

Na ošetření dřevěného plotu využijeme stříkací systém Pattfield HVLP PE-500 SP (1150 Kč) o výkonu 500 W, objemu nádoby 800 ml, který je vhodný pro laky a lazury.

Na ošetření dřevěného plotu využijeme stříkací systém Pattfield HVLP PE-500 SP (1150 Kč) o výkonu 500 W, objemu nádoby 800 ml, který je vhodný pro laky a lazury.

Při natírání terasových podlahových prken aplikujeme speciální oleje pro ošetření tvrdého dřeva.

Při natírání terasových podlahových prken aplikujeme speciální oleje pro ošetření tvrdého dřeva.

Lak, nebo lazura?

Zvolíme-li na povrchové ošetření dřeva krycí nátěr či barevnou nebo jen přírodně tónovanou lazuru, záleží na osobním vkusu.

Lazurol Aqua Napouštědlo je fungicidní a insekticidní přípravek na dřevo, určený k preventivní chemické povrchové ochraně dřeva před napadením dřevozbarvujícími i dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem.
Lazurol Aqua Dekor je vodou ředitelná tenkovrstvá lazura na dřevo. Používá se pro kvalitní lazurovací nátěry dřevěných konstrukcí, jako jsou pergoly, ploty, trámy, dřevěná opláštění budov, srubů, a to jak ve vnitřním, tak i venkovním prostředí. Lazurol Aqua Balzám je transparentní přípravek pro renovační (obnovovací) nátěry dřevěných povrchů, který vytváří na povrchu novou, tenkou voděodolnou vrstvičku a zacelí i jemné prasklinky vzniklé objemovými změnami dřeva.
FOTO: WWW.BAL.CZ

Výběr mezi přípravky ředitelnými vodou na olejové nebo rozpouštědlové bázi přizpůsobíme tomu, jaké máme nároky na trvanlivost a odolnost daného předmětu či zahradního nábytku.

Zatímco krycí barva vytváří silnější vrstvu, která kresbu dřeva zakrývá, lazura zvýrazní její krásu.

Olej na dřevo Teak (209 Kč/750 ml) pečující olej pro oživení barvy a udržení přirozeného charakteru dřeva, odpuzuje nečistoty a vodu, chrání před vysoušením a povětrnostními vlivy. Lazura na dřevo (219 Kč/750 ml) je dekorativní, vysoce odolná proti povětrnosti a UV záření, je vhodná i na tropická dřeva. Impregnační základ na dřevo (169 Kč/750 ml) je bezbarvý ochranný prostředek k základním nátěrům neošetřeného dřeva v exteriéru, jenž chrání dřevo před degradací, houbami a plísní.

Venku lazura vzdoruje povětrnostním vlivům až 7 let, v interiéru její účinky působí podstatně déle.