Dřevěný nábytek se prodává v různé cenové hladině. Ta se odvíjí hlavně od zpracování dřeva, použití konkrétního materiálu i finální povrchové úpravy. Povrchová úprava má zase vliv na vzhled a styl nábytku.

 • Provedení jednoduchých tvarů v lesku charakterizuje ryze moderní nábytek, dřevo patinované nebo ošetřené olejem je typické pro venkovský rustikální styl.
 • Při koupi konkrétního nábytku je dobré znát jeho kvalitu (jde-li o masiv, částečný masiv, dýhu, MDF desku apod.), stejně jako povrchovou úpravu (ošeření kalem, voskovým mořidlem nebo olejem). Na těchto faktech pak závisí i následná údržba.

Lakovaný nábytek

Dřevěný nábytek ošetřený akrylátovými laky může mít vnitřní plochy opatřeny lakovanou fólií. Díky tomu je odolnější proti působení vody, kterou musíme vždy rychle odstranit.

 • Prach stíráme hadříkem z materiálu, který nepouští vlákna (bavlněný, lněný, jelenice), může být navlhčen vodou s kapkami saponátu.
 • Povrch vytřeme do sucha, na matné plochy netlačíme, abychom nezničili povrch leštěného nábytku.
 • Při silnějším znečištění lze použít větší množství saponátu, nikoli však koncentrovaného.
 • Pro ošetření bílých nebo světlých ploch nikdy nepoužíváme barevné čističe nebo politury a jiné přípravky obsahující olej, stejně jako abraziva (brusné materiály).

Nábytek s voskovým mořidlem

Když je povrch ošetřen voskovým mořidlem, pak jsou vnitřní plochy buď mořeny vodovými mořidly, nebo lakovány bezrozpouštědlovým lakem. Díky tomu má nábytek přírodní vzhled, který se stárnutím a působením světla lehce mění. Plochy dřeva nejsou odolné proti vodě ani páře, skvrnu způsobí vodní kapka již po dvou sekundách.

 • Běžné čištění provádíme suchým bavlněným hadříkem, nepoužíváme koncentrovaný nebo abrazivní prostředek.
 • Pro oživení a ošetření opotřebených ploch je určena politura.
 • Skvrny a rýhy opravíme obroušením až na dřevo, poté aplikujeme nový nános voskové politury podle návodu výrobce.

Nábytek ošetřený olejem

Na plochách jsou přibarvené šelakové základy a následně je plocha dokončena olejovou politurou. Dřevo tak má základní ochranu proti nečistotě a vlhkosti. Plochy jsou po velmi krátkou dobu odolné proti vodě (cca 1 minutu), nikoli proti páře.

 • Běžné čištění provádíme hadříkem jemně zvlhčeným slabou mýdlovou vodou. Zapomeneme na pasty, kaše, prášky a koncentrované prostředky.
 • Pro oživení opotřebených ploch je vhodná voskoolejová politura, která se nanese hadříkem na povrch a roztírá do vzhledu rovnoměrně matné plochy.
 • Hlubší rýhy odstraníme přebroušením až na dřevo a novou vrstvou šelaku a oleje.
Minislovníček pojmů dřeva
Masivní dřevo (masiv): 100% přírodní produkt. Nejhodnotnější konstrukční materiál při výrobě nábytku. Jde o dřevěné desky získané řezáním kmene stromů. V nábytkářství se používají buď prkna (řezivo), nebo na větší plochy spárovka – plošně slepené řezivo.
Spárovka: desky z masivního dřevěného řeziva, které se vyrábějí slepováním průběžných lamel nebo z lamel délkově napojovaných. Takto vyráběné desky mohou být širší než původní kmen a zároveň jsou odolnější proti pokroucení.
Částečný masiv: je to nábytek, na kterém jsou některé díly vyrobené z masivního dřeva (třeba přední plochy šatních skříní, komod, čela postelí) a ostatní díly (korpusy skříní jsou z jiného materiálu, např. dýhované, fóliované).
Dřevotřísková deska: plošná konstrukční deska vyrobená z dřevní hmoty a následně spojená za vysokých teplot a tlaku. Jednotlivé třísky jsou k sobě pojeny lepidlovou směsí. Na povrchu lze rozeznat drobnou kresbu a barvu rozemleté dřevěné drti, respektive plošně uložených třísek. Tyto desky jsou označovány zkratkou DTD.
Dřevovláknitá deska: Plošná konstrukční deska z rozvlákněné dřevní hmoty a následně spojená působením vysokých teplot a tlaku a lepivých složek obsažených v dřevní hmotě. Tyto desky jsou označované zkratkou MDF. Vysoce hustá dřevovláknitá deska má obdobné vlastnosti, ale je ještě tvrdší. Takovéto desky mají zkratku HDF.
Dýha: tenká vrstva dřeva tloušťky 0,2–6 mm získaná loupáním, řezáním nebo krájením. Vzniklé jednotlivé listy dýhy se skládají do sesazenek tak, aby se dosáhlo požadovaného estetického vzhledu.
Fóliovaná deska: deska (dřevotřísková nebo dřevovláknitá), na kterou je nalisována tenká fólie (třeba se vzorem imitujícím dřevo). Laťovka: dřevěná překližovaná deska. Střední vrstvu tvoří masivní dřevo, povrchové vrstvy dýhy či dřevovláknité desky. Laťovka je hodnocena jako masivní dřevo.
Překližka: plochá konstrukční deska vyrobená slepením zpravidla lichého počtu na sebe navrstvených loupaných dýh, jejichž směr vláken je na sebe kolmý. Takto získaná deska je pevnější a odolnější různým typům deformací než desky masivního dřeva stejné tloušťky téže dřeviny.
Vysoký lesk: povrchová úprava, díky níž získávají čelní plochy nábytku jasně zrcadlový lesk. Vysokého lesku je dosaženo buď speciálními nátěrovými hmotami, nebo nanesením speciální termoplastické fólie.