Ofládrovat dveře nebo skříň si můžete nechat na zakázku od malíře-natěrače, ale s trochou šikovnosti se to naučíte sami. Určitě pak nezůstanete u jednoho kousku nábytku a pomocí stěrky si ozdobíte nejen nábytek, ale třeba i krabice na šití, klubíčka nebo dárky.

Nemusíte zůstávat jen u barev, napodobujících dřevo, pěkně bude kresba stěrkou vypadat i v kombinaci pastelových barev se sytějšími odstíny základních barev.

Při fládrování je nejprve třeba očištěný a dohladka obroušený, případně tmelením vyspravený předmět natřít základní podkladovou barvou – ta pak bude jakoby prosvítat kresbou napodobující dřevo. Hladká plocha je důležitá proto, aby se gumová stěrka na nerovnostech a zapomenutých nerozetřených kapičkách nezarážela a nekazila kresbu.

Na spodní, dokonale zaschlou vrstvu, se pak nanese svrchní vrstvu barvy, která se hned stírá pomocí gumové stěrky s rastrem. Plynulým kyvným pohybem stěrky se vytvoří struktura napodobující dřevěná léta se sukem, tažením stěrky po jedné hraně případně kresba hřebínkem vytvoří pravidelnou strukturu bez suku..: Výrazná kresba suků, jakou můžeme vidět na starších kusech nábytku, vznikla otištěním gumového pásu s reliéfem.

Stěrku je třeba mezi jednotlivými tahy očistit, aby barva zachycená v drážkách nezůstávala na ploše a nekazila kresbu. Na fládrování je možné použít olejové i disperzní, tedy vodou ředitelné barvy, ty je výhodnější používat v interiéru, protože dobře schnou a nezapáchají.

Na svrchní vrstvu je možné použít i hustou lazurovací barvu tmavšího odstínu než je základ, mistři lakýrníci někdy do lazurovacích barev přilévají pivo, aby barvy lépe držely na podkladu a po dokonalém vyschnutí ještě přelakují jednou až dvěma vrstvami bezbarvého laku.

Návod
Užší stranou stěrky je možné kreslit pravidelné jemné rýhy, to využijeme například na okraji plochy, kde se již nevejde kresba celého léta nebo na hranách poliček
Širší strana stěrky, hrana s vrcholem obloučku kreslí uprostřed nejširší mezeru, směrem k okraji se rozestupy zmenšují
Stěrka položená širší stranou naplocho kreslí uprostřed širokou mezeru, po okrajích proužky s užšími rozestupy
Hrana stěrky s patami obloučků kreslí jemné rýhy s úzkými rozestupy s jednou větší mezerou uprostřed tahu.
Tipy
  • Postupným zhoupnutím stěrky v tahu vytvoříme kresbu napodobující dřevo, postupujeme plynule.
  • Podle toho, jak rychle stěrku houpáme, budeme mít kresbu let hustou


Roh napojovaný

Chceme-li si vytvořit pomocí stěrky dekorativní rámeček, máme dvě možnosti, buď kresbu na sebe kolmých stran v rohu napojíme tak, že stíráme barvu od kraje setřeného pruhu.

Roh stíraný přes sebe

Nebo setřeme barvu od kraje rohu přes sebe, takže spodní stření prosvítá vrchní setřenou vrstvou – musíme pracovat lehce, aby se spodní již setřená kresba nepotrhala a roh nevypadal spíš ušmudlaně.

Z dvoubarevne barvy na stírání můžeme i kombinovat, velice efektně vypadá kresba vytvořená střením dvou různě barevných pruhů, střed stěrky můžeme položit na hranici barev nebo mimo.

  • Na dobře zaschlý základ natřeme střídavě barevné pruhy tak, aby vždy dva pruhy zabíraly šířku stěrky.
  • Pak houpavým pohybem stěrky stíráme postupně celou plochu, mezi jednotlivými tahy stěrku vždy očistíme.
  • Modrozelené pruhy pravidelně střené – barevný přechod ve středu tahu.
  • Červenozelené pruhy – barevný přechod mimo střed tahu.

Fládrované dveře

Starší dveře vyspravíme tmelem, přebrousíme, natřeme dvěma vrstvami základní barvy a necháme dobře zaschnout.
Nejprve si svrchní barvou natíráme kazetové výplně dveří a postupně je stíráme stěrkou. Natíráme svrchní barvou zlehka a pravidelnými tahy, aby barva nestékala.
Na výplni kazety nakreslíme houpavým pohybem stěrky strukturu léta se sukem, okolí jen proškrábneme do rýhování pomocí užší strany stěrky, kresbu léta se sukem umístíme vždy lehce mimo střed a ne úplně pravidelně aby vypadala co nejopravdověji.
Plechová krabička s dřevěným vzhledem
Krabičku z tenkého plechu dobře umyjeme a odmastíme, natřeme tmavým základem a barvu necháme dobře zaschnout. Na víčko a dno použijeme širší konec stěrky a lehkým zhoupnutím naznačíme kresbu léta, boky ozdobíme jen proškrábnutím pomocí hřebínku na užší straně stěrky.
Starší papírová krabice dostane díky hraní se stěrkou a barvami nový kabátek, veselé odstíny se hodí třeba na schovávačku na hračky nebo dárek pro děti.
Krabici očistíme, natřeme základní světlejší barvou zvenku i uvnitř a necháme důkladně zaschnout.
Pak korpus krabice přetřeme tmavší výraznou barvou a ozdobíme pomocí stěrky, víko natřeme a ozdobíme jiným odstínem barvy. Lem víka necháme jen v základní barvě bez stírání.

TIP:

  • Vhodnou hustotu barvy použité na svrchní vrstvu je třeba vyzkoušet na odřezku materiálu natřeného stejnou podkladovou barvou. Hustší barva rychleji zasychá, takže je třeba pracovat rychleji, ale může vytvořit i zajímavou plastickou kresbu.
  • Řidší svrchní barva se bude stírat jednodušeji a lehčím tahem, pokud se tah stěrkou nepovede, je většinou možné ji ještě jednou přetřít .
  • Kromě odstínů barev napodobujících dřevo vypadají zajímavě i kombinace barev tón v tónu, pastelové barvy nebo vícebarevné pruhy, vždy je však třeba si uvědomit, kam ofládrovaný nábytek nebo předmět postavíme aby výsledek nepůsobil jako „pěst na oko“.
  • Užší stranu stěrky pro kresbu rovných pravidelných rýh mohou nahradit i různě drsné kousky mořské houby nebo různě husté hřebeny, jen je třeba dát pozor, aby tvrdé zuby neproškrábly i spodní podkladovou barvu.