Lidé se rádi vracejí k masivu. Proč? Takové dveře mají totiž dlouhá životnost, vypadají pěkně, a jsou-li zhotoveny z měkkého materiálu (smrk, borovice), tak jsou příjemné i na dotek. Je třeba si dát ale pozor, nehodí do všech interiérů. V moderních bytech nemusí působit dobře. Pokud však máte nábytek ze dřeva, tak pro Vás nejlepší volbou budou právě ony!

Jaké jsou jejich vlastnosti?
Dveře z masivu jsou i velmi stabilní, mají pevnou konstrukci, ale jsou těžké a hlavně drahé. U všech dveří je důležitá údržba a odolnost proti škrábancům. Pravidlem by mělo být, že čím dražší dveře, tím lepší jsou i vlastnosti.

Otočné dveře v dýze se skrytými panty

.: Otočné dveře v dýze se skrytými panty foto: Právo/archiv Sapeli

Venkovní dveře
Při jejich výrobě se používají dřeviny a materiály odolné vůči povětrnostním a dalším klimatickým vlivům. Použitý materiál musí být odolný proti mechanickým vlivům - prašnosti ze silnice, otřesům z venku, třeba i proti krupobití. Měly by být z masivu. Při pořizování si rozmyslete, zda budete chtít jeden nebo více zámků, případně vnitřní kličku s řetízkem. Dodatečné vrtání může dveřím ublížit.

Interiérové dveře
Zde lze použít i dřeviny méně odolné proti venkovním klimatickým vlivům, jako je např. olše, jasan či javor. Zvolit také můžeme variantu se sklem, které působí vzdušně, lehce a zdravě. V místnosti je více světla, což psychice svědčí.

Interiérové dveře z různého typu dřeva

.: Interiérové dveře z různého typu dřevafoto: Právo /archiv Truhlářství Blažek

V místnosti, kde chceme chránit svoje soukromí a ochránit ji před průnikem hluku dovnitř i ven, je vhodnější použít dveře s minimálním prosklením. Lze zvolit i další řešení - matné sklo. Třeba ne na plnou plochu, ale jen tzv. na třetinku či čtvrtinku, nebo dokonce jen osminku jako lehký skleněný a designový střik či mix. Matné sklo ukryje, co je v místnosti, přitom propouští světlo.

Posuvné dveře
Posuvné dveře jsou úlevou hlavně v místnostech, jako je předsíňová hala nebo spojitá místnost s jinou prostorou (přepažení). Ne všude je možné se spokojit se stávající dispozicí bytu a počtem pokojů. Například je jeden velký pokoj a každé dítě chce mít svůj kout a intimitu.


Elegantní posuvné dveře a dveře otevřené do prostoru
.: Elegantní posuvné dveře a dveře otevřené do prostorufoto: Právo

Koupelna a kuchyně jsou rizikové prostory
Dveře do koupelny či kuchyně jsou ohroženy mírou přirozené vlhkosti těchto místností. Tady se hodí prosklení, protože sklo je voděodolné, ale v matné podobě, aby koupelna nebyla tmavá a při tom zároveň poskytla pocit maximální intimity.

Aby náš domov s novými dveřmi zazářil
Je dobré mít na paměti, že dveře mají svůj design, který na nás působí po celý den. Proto záleží na tom, jak je vzhled dveří sladěn s celkovým interiérem bytu. Až budeme pořizovat nové dveře, nezapomínejme na vztah designu nových dveří a dalších bytových prvků.

Tedy na vizuální reakci s nábytkem, textiliemi, podlahovými krytinami a charakter a duši celého interiéru. Měli bychom tedy dveře vybírat v duchu filozofie celého našeho domova, jen tak vybreme ty nejlepší dveře pro náš domov!