Hortenzie vyvolávají v lidech pozitivní asociace, jako jsou jaro, léto, bezstarostnost a romantika. Modré bývají považovány za svěží, milé a chladivé, zatímco růžové a červené asociují vášeň a štěstí.

Název hortenzie, latinsky Hydrangea, je odvozen od řeckého slova hydro (voda) a anteion (sud nebo džbán), a vystihuje tak modrou barvu a kulatý tvar květenství.

Pokud jde o sortiment, je víc než z čeho vybírat. Na trhu je mnoho nových kultivarů. Hortenzie jsou dostupné v celé řadě barev - jednobarevné, tón v tónu, s lemovanými okvětními plátky. Sáhnout můžete po kterémkoliv z odstínů růžové, nachové, bílé, zelené a modré. Kromě klasických modře či růžově zbarvených odrůd jsou velmi oblíbené zelenočervené a růžové s bílými okraji.

Pestrá směsice uvázaná do snopu. Základnu tvoří Polygonum, řezané hortenzie jsou použité celé, včetně stonků. Foto: Holandská květinová kancelář

Další pozoruhodnou vlastností řezaných hortenzi je délka stonku, u některých dosahuje 30 až 50 cm, ale nejvýstavnější kusy mají stonek dlouhý 80 i více centimetrů." Jedinečné je na květech hortenzií také to, že se vybarvují po celou dobu kvetení až do zelenavé s pozůstatkem všech ostatních barev, které postupně ovlivnily původní barvu.

"Klasické" řezané hortenzie, Asclepias syriaca a plody Bixia s několika květy orchideje Phalaenopsis. Foto: Holanská květinová kancelář

Plně vybarveným hortenziím se říká "klasické", vyznačují se dlouhou životností ve váze, a tím se výborně hodí k sušení. Kvalitní "klasické" hortenzie se pěstují pouze v Nizozemsku. Oproti tomu hortenzie, které nedosáhnou některé z pozdějších fází vybarvení, se nazývají "čerstvé".