Hlavní obsah
Pohled ze zahrady prozrazuje nerušené soukromí u bazénu. V patrové nástavbě je jen ložnice s příslušenstvím a šatnou. Dvorana je vydlážděna přírodním kamenem z Brazílie. Foto: Václav Jirsa, Právo

Původně chtěl zpěvák a skladatel Michal David koupí parcely jen výhodně uložit peníze. Ale nakonec se ženou - bývalou tenistkou Marcelou Skuherskou - dospěli k rozhodnutí postavit nový dům a ten starý prodat. Ve stejné ulici, jen pár čísel vedle původní adresy v Křeslicích u Prahy.

Pohled ze zahrady prozrazuje nerušené soukromí u bazénu. V patrové nástavbě je jen ložnice s příslušenstvím a šatnou. Dvorana je vydlážděna přírodním kamenem z Brazílie. Foto: Václav Jirsa, Právo
Velkorysý bungalov Michala Davida

„Místo nám přirostlo k srdci a jsme tu zvyklí. Je tu hezky a do centra kousek, stejně jako přes pole na nákupy všeho do zóny v Čestlicích. Roky už tam jezdím i do autoservisu a tenis hrajeme v sousedních Benicích - krásný sportovní areál, kde jsem členem,“ vypočítává výhody dobré adresy Michal, uvelebený v měkkém křesle na zastřešené terase.

.: Na terase s pohodlným ratanovým nábytkem nechybí ani TV. foto: Právo/Václav Jirsa

Míst k posezení i stolování je v prostorném interiéru i na zahradě hned několik. Hostitel může dát společnosti vybrat podle počasí i nálady. Včetně pánského klubu v anglické stylu.

Dům jako Goliáš

Davidovi tu bydlí půl roku a stále se přesvědčují, že se rozhodli správně. I devatenáctiletá dcera Klárka má všechny důvody ke spokojenosti - v jedné části domu má samostatný byt i s příslušenstvím. Z ulice stavba vypadá jako moderní hrad s podzemními garážemi, a patrovou nástavbou. Půdorys domu je vlastně ve tvaru hranatého U. Ale při venkovním posezení na zápraží stavba vypadá opravdu jako přízemní bungalov.

Vlastně z každé místnosti se dá francouzskými dveřmi vstoupit rovnou k bazénu. Před domem je u vstupní branky malinký domeček - Michalovo království, nahrávací studio.

„Tentokrát jsem nechal postavit studio samostatně, abych víc oddělil práci od soukromí. Pořád si ale zachovávám tu výhodu, že je to pár kroků. A Marcela tu má soukromí. Koncem října mi vyjde nové album - tentokrát staré, rychlé diskotékové písničky v novém kabátě. Začátkem listopadu album představím i na koncertech v Lucerně a těším se na jarní turné. Kontakt s publikem mě baví pořád.“

.: „Tentokrát jsem nechal postavit studio samostatně, abych víc oddělil práci od soukromí. Pořád si ale zachovávám tu výhodu, že je to pár kroků." foto: Právo/Václav Jirsa

„Když se mi naskytla možnost tento pozemek koupit, tak to bylo ještě za cenu, která pro mne byla zajímavá. Dneska už jsou dvakrát i vícekrát vyšší. My jsme ještě měli metr za dva a půl tisíce, dneska je za pět.“

Když byli seznámeni s architektem Tomášem Janečkem, měli už svoji představu o domě poměrně konkrétní. „Vyslechl nás a pak navrhl tento jižanský projekt. Začal se nám tak líbit, že jsme si s Marcelou řekli, že do toho půjdeme. Nakonec i s tím, že nám prodej starého domu pomůže se splácením hypotéky.

.: Na obývací pokoj navazuje pánský klub, kuřárna s kulečníkem a barem. foto: Právo/Václav Jirsa

Chtěli jsme kosmopolitní barák a s Marcelou jsme se v pohodě na všem shodli: Trošku Indonésie, trošku Itálie. I když je tady hodně prosklených dveří, počítáme s tím, že u nás v zimě mrzne a dům je třeba vytopit. Je tu i dost zdiva.

Při pohledu na plány nás nenapadlo, že základy jsou tak rozložité (chtěli jsme co nejvíce místností v přízemí), takže jsme museli dodatečně žádat o zvýšení koeficientu na zastavěnou plochu.“

Michal si komfortní bydlení nejen pochvaluje, ale stále nový domov považuje i za dobrou investici. „Kdybychom třeba jednou na udržení tohoto standardu neměli, tak to můžeme vždycky prodat a koupit něco menšího. Ale v tuto chvíli by se mi stěhování nelíbilo. Jsme zvyklí potýkat se s tím, co životní situace přináší a nabízí."

.: Na obývací pokoj navazuje pánský klub, kuřárna s kulečníkem a barem. foto: Právo/Václav JIrsa

Vymoženosti moderní techniky nejsou k vidění jen ve studiu zarovnaném klávesami a monitory, ale hned i u domovních dveří dovezených z Ameriky. Místo klíčů se přikládá k čidlu prst.

Indonésie vedle anglického klubu

„Někdo si pořídí novofunkcionalistický dům a dbá na to, aby v interiéru měl jen kov, sklo, kámen. My jsme šli jinou cestou a naopak máme vedle sebe několik stylů, které možná překvapivě ladí a lidem se tu také líbí. Anglický klub je vedle indonéské společenské místnosti s ratanovým nábytkem a plazmovou televizí. Důležité je, jak to dýchá na lidi.

My se tu cítíme dobře a o to hlavně jde. Bylo tu už několik architektů a dokonce řekli, že se jim tu líbí právě proto, že to nemá jednotný styl.“ Dlažba v interiéru je z Itálie a prochází celým domem. Ta je jednotícím prvkem. Venkovní kamenná dlažba kolem bazénu je zase z Brazílie.

.: Návrší na pozemku blízko bazénu dominuje velký altán. foto: Právo/Václav Jirsa

„Je tady využito hodně přírodních materiálů. Měli jsme nabídky různých umělých a nepochybně krásných kamenů, ale takový punc přírody by to nemělo.

Oba jsme hodně cestovali a udělali si obrázek o bydlení i domě, jaký by nám vyhovoval. Bydleli jsme po hotelích, u kamarádů, v různých zemích… Tohle nám přišlo do naší lokality reálné. Příliš jižní styl by se sem už nehodil. Povedlo se nám, že to není kýč. I architekti nám říkají, že se podařilo spojit eleganci s praktičností a pohodlností bydlení.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků