Hlavní obsah
Při pohledu na dům od silnice je obývací pokoj s kuchyní v levé části, prostřední je zádveří se spojovací chodbou a v části napravo jsou pokoje. Výrazné přesahy – metr a půl – střechy chrání fasádu a interiér před sluncem. Foto: Petr Horník, Právo

Jak bydlí mistr světa v hokejbale Pavel Kubeš v novém domě nedaleko Pardubic

Dvaatřicetiletý dvojnásobný mistr světa (jednou druhý) v hokejbale Pavel Kubeš má život pěkně rozehraný. S týmem Alfa Pardubice se navíc letos stal i mistrem republiky. A v novém domě se mu s rodinkou žije dobře. Na velké zahradě se chystá ještě sázet stromy.

Při pohledu na dům od silnice je obývací pokoj s kuchyní v levé části, prostřední je zádveří se spojovací chodbou a v části napravo jsou pokoje. Výrazné přesahy – metr a půl – střechy chrání fasádu a interiér před sluncem. Foto: Petr Horník, Právo
Jak bydlí mistr světa v hokejbale Pavel Kubeš v novém domě nedaleko Pardubic

Hokejbal je hokej, co se podobá tomu lednímu, ale nehraje se na bruslích a místo puku je plastový balonek. Poslední roky je v něm naše reprezentace úspěšnější než ta na ledě. Nicméně i Pavel se hokejbalu věnuje až po práci.

Pavel Kubeš

Foto: Petr Horník, Právo

Dražkov je příjemná vesnička blízko Pardubic a pořízení parcely je tam levnější než ve městě. To se odráží i na její velikosti – hřiště by se na ni vešlo a je také rovná.

V roce 2017 bude v Pardubicích mistrovství světa a svoji účast na něm by útočník považoval za vrchol své sportovní kariéry.

Foto: Petr Horník, Právo

Práce až po práci

„Dělat rukama mi nikdy nedělalo problém. V práci jsem vedoucí logistiky v zahraniční firmě, ale začínal jsem tam jako skladník. Stavělo se mi ale složitě, protože být přes týden v práci a o víkendech na zápasech je časově i fyzicky náročné.“

Velkorysý jídelní stůl má ještě v záloze barový předěl s výhledem i na televizi.

Foto: Petr Horník, Právo

Kubešovi s dvouapůlletou dcerkou Sofinkou bydlí v novostavbě už rok, svatbu stihli před pár týdny.

Foto: Petr Horník, Právo

„Měli jsme na výběr z více projektů, které pro nás vypracovala rodinná kancelář našich přátel podle základních představ v bodech, které jsme jim nahlásili – počet pokojů (5+1) včetně sauny vedle koupelny, přízemní dům, hodně prosvětlený…

Nechali jsme si taky poradit, aby garážové stání bylo až za domem v zadní části zahrady, a ne hned u silnice. Máme tedy přes zahradu cestu, ale už nyní vidíme, že je to opravdu praktičtější – třeba při vykládání nákupu v dešti.“

Kvalitě bydlení přidává chodba spojující „rušný“ obývací pokoj s místnostmi na spaní. Závěsná kamna podporují topení tepelným čerpadlem – voda/vzduch.

Foto: Petr Horník, Právo

Pod šikmou střechou

Pasivní dům s tepelným čerpadlem a rekuperací vzduchu („V zimě nemusíme větrat a nerosí se nám okna.“) je natolik originální, že občas zaujme i náhodné kolemjedoucí, kteří neváhají zastavit, aby se majitelů zeptali na detaily.

Jedna část je velký obývací pokoj s kuchyní (nechybí jedny dveře do spíže a druhé do malé technické místnosti) a v druhé jsou dva malé pokoje, ložnice a prostorná koupelna, z které se vstupuje ještě do sauny mající okno do zahrady!

Rohová okna jsou další specialitou.

Foto: Petr Horník, Právo

Obě části propojuje chodba se zádveřím, hlavním vstupem do domu, a částečně zastřešeným atriem – terasou mezi oběma bloky domu s prosklenou stěnou.

Terasa je z modřínového dřeva a v plánu je venkovní posezení vlastnoručně vyrobené z palet.

Foto: Petr Horník, Právo

„Původní projekt, který jsme si nakonec vybrali, počítal s ještě většími zasklenými plochami, ale to už by na nás bylo finančně náročné. I tak tu mají okna hlavní slovo a sluneční paprsky dům vyhřívají i v zimě. Máme tu nadkrokevní izolaci, takže jsme zvolili ledkové osvětlení v sádrokartonu. Po celém domě je stejné. Žádné lustry tu nejsou.“

Nepřehlédnutelnou ozdobou jsou i přiznané a lepené trámy v největší obytné místnosti, jejíž strop je hodně vysoký a kopíruje sklon střechy. Opravdu originální dům, kde je radost pobýt, natož žít.

Slunce v domě

„Možná ještě dojde na venkovní rolety, ale zatím kvůli ceně plánujeme spíš jen nějaké vnitřní. Občas se někdo podiví, jestli nám nevadí, že je vidět dovnitř. Nevadí. Jsme opravdu daleko od silnice, kde už jsme zasázeli keře. Možná už mě někdo viděl nahého, ale s nahotou jako sportovec z lékařské rodiny problém nemám,“ směje se Pavel, který přece jenom do budoucna od rozsáhlého pozemku – 1500 m2 (200 m2 zastavěno) – očekává i dostatek soukromí.

Dětský pokojík už také skvěle plní svoji funkci.

Foto: Petr Horník, Právo

Spokojená je i paní Aneta (také hrávala hokejbal) a přiznává, že tzv. mluvila až do interiéru.

„Kuchyň jsem si navrhovala sama a bílou záměrně, protože se dobře udržuje. Dřív jsem měla tmavou a na ní bylo všechno vidět. Oba jsme vyrůstali v kontaktu s přírodou, i když já v paneláku, ale bydleli jsme spolu v podnájmu a pak si koupili nový byt 2+kk v centru Pardubic, ovšem úplně nám to tam nesvědčilo. Tady je nám lépe.“

K prostorné koupelně patří i sauna.

Foto: Petr Horník, Právo

„Jsem teď se vším náramně spokojený,“ dodává – pár týdnů po svatbě – Pavel.

„Stavěli jsme v podstatě svépomocně. Máme v rodině zkušenosti a tchán je navíc stavbyvedoucí. Tesaři nám dělali vazbu, ale téměř vše ostatní jsme zvládli sami.
Parcelu jsme hledali rok a půl a šlo nám přitom nejen o ni, ale i o nejbližší okolí. Tady jsme vlastně ještě součástí vesnice, žádný umělý satelit. Máme štěstí i na sousedy, se kterými se rádi navštěvujeme.“

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Tak už jen zbývá dokončit zahradní úpravy včetně otevřeného ohniště. Rodinný krb už funguje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků