Pavel i jeho manželka Veronika jsou rodáci z Pardubic. Nepřemýšleli, že by bydleli jinde, a proto hledali pozemek v blízkosti města. Zajímavý tip dostali od příbuzné, neváhali a zakoupili zatravněnou plochu o velikosti 1800 m2.

Pozemek měl dva velké bonusy: skvělý výhled na ”Kuňku" (jak se zde říká kopci) a okolní starou zástavbu.

Pavel Cejnar
FOTO: Petr Horník, Právo

Bydlení pod hradem

Na Kunětické hoře je hrad, a kdo bydlí nedaleko, je v tzv. prvním památkovém pásmu. V praxi to znamená dodržet regule. V tomto případě to byl požadavek na šikmou střechu s daným sklonem a pálenou taškou.

Z domu je nádherný výhled na Kunětickou horu, která je typickou dominantou Pardubického kraje.

Z domu je nádherný výhled na Kunětickou horu, která je typickou dominantou Pardubického kraje.

FOTO: Petr Horník, Právo

„My jsme volili nižší sklon, museli nám kvůli tomu vytvořit speciální konstrukci, podbít ji deskami OSB. Vše máme vyztužené, aby se odváděla voda a nezatekla pod pálené tašky," vysvětluje Pavel.

Také podle požadavků památkářů nesmějí být v domech plastová bílá okna a solární panely na střeše, což bez problémů respektovali.

Dům vyhovuje požadavkům památkářů. Má šikmou střechu s mírným sklonem a pálenou tašku. Díky přetažené střeše do domu nesvítí přímé slunce a majitelé nemusejí pořizovat venkovní rolety.

Dům vyhovuje požadavkům památkářů. Má šikmou střechu s mírným sklonem a pálenou tašku. Díky přetažené střeše do domu nesvítí přímé slunce a majitelé nemusejí pořizovat venkovní rolety.

FOTO: Petr Horník, Právo

Základem spokojenosti s bydlením je nejen koupě vhodného pozemku, ale i štěstí na architekta. Pavel Cejnar už ho měl pořádně prověřeného. „Když jsem moderoval televizní pořad Jak se staví sen, seznámil jsem se s architektem Davidem Machačem. Líbil se mi jeho styl práce, sedli jsme si i lidsky. A to je na výsledku vidět," říká Pavel.

Nemáme klimatizaci, protože ji nepotřebujeme. Díky foukané izolaci se v domě v létě drží příjemný chlad a v zimě hřejivé teplo.

A co si manželé Cejnarovi přáli? Dům situovat na jih, mít bazén a projít i za deště suchou nohou kolem domu. Stavba má proto sloupy s převislou střechou, pod niž lze rychle schovat cokoliv. Navíc hezky stíní interiér, a proto nepotřebují venkovní rolety.

V oknech jsou trojskla, která tepelně i zvukově izolují, některá mají i fólii s UV filtrem a jsou chráněna proti rozbití. Přilehlá zahrada je logicky rozdělená na letní (koupací) a zimní (venkovní vířivka) část.

Pavel Cejnar si ve volných chvílích užívá domu a spokojenou rodinku.

Pavel Cejnar si ve volných chvílích užívá domu a spokojenou rodinku.

FOTO: Petr Horník, Právo

„Bydlíme tady rok, na zahradě máme bazén, ale čeká nás osázení zelení, stavba zahradního domku a přejeme si i letní kuchyň," zamýšlí se nad plány náš hostitel. Se vším je spokojen, ale mrzí ho, že toaletu v přízemí neudělali přístupnou i ze zahrady.

Automatika se využívá

Dům je technicky vyvážený. Nic není nadbytečné, ale také nechybí. Vše, co nabízí, majitelé v praxi využívají. Přes telefon ovládají vnitřní rolety, otevírají velkou garáž, kódují a používají bezpečnostní zařízení. Systém ukáže, kde zapomněli zavřít okno, nemusejí hlídat ani bazén, plánují i zautomatizované sekání a zavlažování trávníku.

„Nemáme klimatizaci, protože ji nepotřebujeme. Díky foukané izolaci se v domě v létě drží příjemný chlad a v zimě hřejivé teplo," popisuje majitel. Dům vytápí plynovým kotlem a částečně i krbem. Používají ho spíše na podpoření příjemné atmosféry a rodinné pohody.

Alfou omegou každého domu jsou úložné prostory. Samostatná šatna patří k příjemným prostorům ženy i muže.

Alfou omegou každého domu jsou úložné prostory. Samostatná šatna patří k příjemným prostorům ženy i muže.

FOTO: Petr Horník, Právo

Velký, ale kompaktní

Novostavba má asi 260 m2, ale jednotlivé zóny jsou logicky propojeny, aby rodina byla v kontaktu.

Největší plochu v přízemí zabírá obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, na který navazuje otevřená pracovna. V přízemí je rovněž pokoj pro hosty, ložnice, toaleta s koupelnou a technická místnost.

Pracovna Pavla Cejnara je otevřená a volně navazuje na jídelnu. Takto je s rodinou stále v kontaktu.

Pracovna Pavla Cejnara je otevřená a volně navazuje na jídelnu. Takto je s rodinou stále v kontaktu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Krb v obývacím pokoji spolehlivě vyhřeje velký prostor, ale spíše se vnímá jako dekorace pro vytvoření správné atmosféry.

Krb v obývacím pokoji spolehlivě vyhřeje velký prostor, ale spíše se vnímá jako dekorace pro vytvoření správné atmosféry.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dům lze popsat jako nadčasový, praktický, minimalistický, využívá kvalitní materiály a preferuje tlumené odstíny ve škále šedá, bílá a černá.

Decentní a elegantní styl manželé Cejnarovi podpořili i volbou podlahové krytiny. Vybrali vinyl v dekoru broušeného betonu, který je ve všech místnostech. Krytina je příjemná, nestudí a je vhodná i na podlahové topení.

Dětský pokoj pro malého synka. Podlaha je vinylová, příjemná na dotek. Nestudí, je pod ní podlahové topení.

Dětský pokoj pro malého synka. Podlaha je vinylová, příjemná na dotek. Nestudí, je pod ní podlahové topení.

FOTO: Petr Horník, Právo

V domě se realizovaly mnohé skvělé nápady architekta. Třeba velký jídelní stůl vyrobený truhlářem na míru, zajímavé podhledy s nepřímým LED osvětlením, u nichž lze regulovat intenzitu světla, schody s transparentním schodištěm z bezpečnostního kaleného skla nebo dominantní lustr nad pracovnou.

Minimalismus zavítal i do kuchyně

Praktická, snadno udržovatelná a krásná na pohled - taková je kuchyň ve tvaru U od společnosti Gorenje, kterou Pavel jen chválí. Zvolili sestavu v bílém vysokém lesku v kombinaci s tmavou deskou a obkladem beze spár.

V kuchyni Gorenje se skvěle vaří. Vše je při ruce a zároveň úhledně schováno za čelními dvířky ve vysokém lesku.

V kuchyni se skvěle vaří. Vše je při ruce a zároveň úhledně schováno za čelními dvířky ve vysokém lesku.

FOTO: Petr Horník, Právo

Výrobci se přizpůsobili rozměrovým požadavkům, a tak mohli za pohledové skříňky schovat i mikrovlnku a spížku.

„Dopřáli jsme si americkou lednici a vinotéku. Digestoř je jednoduchá, bez odkládací plochy, aspoň se na ní nedrží prach," vysvětluje náš hostitel. Pracovní deska je z materiálu Technistone připomínající přírodní kámen. Majitelé oceňují, že je odolná, pevná a dobře čistitelná. Plocha je navíc skvěle osvětlena zabudovanými LED pásky po celém obvodu kuchyně.