Hlavní obsah
Plody a listy hlohyně vyniknou zvláště při jemném osněžení. Foto: Radoslav Šrot, Právo

Zahrada má i v zimě své kouzlo

Přes zimu sice zahrada spí, přesto se můžeme obdivovat její neokázalé kráse, typické pro toto období. Půvaby propůjčují zahradě svým olistěním hlavně jehličnany a stále zelené listnáče. Mezi jehličnany je mnoho druhů a kultivarů lišících se svou velikostí, tvarem koruny i barvou olistění, takže se dobře uplatní v různých typech a velikostech zahrad.

Plody a listy hlohyně vyniknou zvláště při jemném osněžení. Foto: Radoslav Šrot, Právo
Zahrada má i v zimě své kouzlo

Kromě nejčastějšího kuželovitého tvaru jsou mezi jehličnany tvary sloupovité, kulovité, převislé, pohárovité a poléhavé s olistěním v různých odstínech zelené, šedé až modré, stříbřité nebo žlutavé barvy.

Barvy výrazně zdobí

Jejich vhodnou kombinací lze sestavit nádherné dekorativní skupiny. Zvláště vhodné jsou cypřišky, jalovce, zeravy a tisy, ale i nižší smrky, jedle, borovice a douglasky. V zimě oživují zahradu i stále zelené listnáče, jako jsou např. rododendrony, bobkovišně, zimostrázy, břečťany, některé kaliny.

Nechybí ani kultivary s listy bíle nebo žlutě lemovanými či skvrnitými, které na větší vzdálenost působí dojmem kvetoucích keřů, např. kultivar brslenu Fortunova n Emerald Gold. Jiné zase znásobují svou dekorativnost ještě svými barevnými plody, hlohyně, skalníky, cesmíny.

.: Brslen Fortunův Emerald n Gold oživuje v zimě zahradu. foto: Právo/Radoslav Šrot

Barevné plody jsou výraznou ozdobou i některých opadavých listnáčů, jako jeřábu ptačího, okrasných jabloní, kalin, pámelníků, dřišťálů, zimolezů, ptačího zobu, rakytníku, škumpy. Zajímavé jsou i tmavě hnědé tobolky cigárovitého tvaru u katalpy a velké široké lusky dřezovce.

Efekty opadavých listnáčů

Když na podzim opadne listí a stromy zůstanou holé, vyniknou pyramidální, převislé, šroubovitě vzhůru stočené i jiné méně obvyklé tvary korun.

  • Jemné větvení je typické pro břízy, jilmy nebo lípy, hrubší struktury větví zase pro jírovce a pajasany.
  • Bizarně pokroucené větévky mají kultivary lísky obecné Contorta a vrby Matsudovy Tortuosa, které se používají i do zimních aranží a suchých květin pro interiéry.

Zajímavé morfologické tvary ještě více vyniknou při jemném ojínění nebo osněžení a při ozáření slunečními paprsky nebo elektrickým osvětlením.

Sníh může zlámat větve

Velká nadílka sněhu, zvláště mokrého, může ale některým dřevinám polámat větve nebo i deformovat koruny. V takovém případě včas hůlkou sníh z větví setřeseme.
V zasněžené zahradě vytvářejí barevný efekt mladé výhony některých keřů. Svída bílá je má červené, kultivar svídy výběžkaté Flaviramea žluté, zákula japonská zelené, vrba purpurová načervenalé.

Bílou barvu mohou v období bez sněhu nahradit kmeny bříz. Protože pruty uvedených keřů po několika letech ztrácejí svou barevnost, vždy keře po 3 až 4 letech nad zemí seřezáváme, aby vytvořily nové svěže barevné pruty.

Také kůra starších stromů působí u některých dřevin zajímavým dojmem buď svou strukturou (duby, topoly), nebo barvou (např. ocelově šedá u buku, skořicově hnědá u javoru šedého, podélně stříbrošedě pruhovaná u javoru Davidova).

Květy jsou v zimě vzácné

Připomínkou na uplynulé vegetační období jsou suchá květenství některých pozdně kvetoucích trav, zvláště pampasu stříbřitého, ozdobnice čínské, dochanu (vousatce) psárkovitého a dalších, která vynikají hlavně při jemném ojínění. Zahradu zdobí lampiónkovitými plody i vytrvalá mochyně zahradní, zvláště počátkem zimy, kdy jsou výrazně oranžově červené.

.: Když kvete talovín, je to zpráva, že předjaří střídá zimu. foto: Právo/Radoslav Šrot

Za příznivých klimatických podmínek se mohou už v zimě na chráněných místech zahrady objevit nové květy. Mezi tyto nedočkavce jara patří z dřevin např. vilíny, jasmín nahokvětý, kultivar třešně chloupkaté Autumnalis.

Z trvalek nejdříve rozkvétá kultivar čemeřice černé Praecox a jaterník sedmihradský, z drobných cibulovin a hlíznatých květin sněženky, zvláště velkokvětá sněženka Elwesova, dále talovín zimní a některé botanické šafrány. Když se květy těchto rostlin objeví na zahradě, je to známka nového života na zahradě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků