Hlavní obsah
Za teplo budou moci některé domácnosti v Lovosicích ušetřit. Foto: archiv, Právo

Teplo z Lovochemie uspoří domácnostem ročně stovky korun

Městské byty v Lovosicích budou v příštích letech vytápěny teplem z Lovochemie, později geotermální energií. Na vybudování rozvodů teplovodu po městě se po několikaměsíční diskusi shodli lovosičtí zastupitelé.

Za teplo budou moci některé domácnosti v Lovosicích ušetřit. Foto: archiv, Právo
Teplo z Lovochemie uspoří domácnostem ročně stovky korun

Výstavbu rozvodů teplovodu odhadují odborníci na nejméně 75 miliónů korun. Investice v Lovochemii – výměník a zhruba jeden kilometr potrubí – bude stát asi 30 miliónů korun, město počítá s úvěrem na akci do 50 miliónů korun. Páteřní rozvod povede od hranice areálu Lovochemie do jednotlivých kotelen nebo odběrných míst.

Přesnou trasu teplovodu určí projektanti.  Potrubí bude dimenzováno na případné využití geotermální energie. S výstavbou teplovodu by se mělo začít už v létě příštího roku. Některé domácnosti v Lovosicích napojené na centrální vytápění by tak měly ušetřit za teplo už v příští topné sezóně. „Výsledná cena bude podle kalkulací po napojení na Lovochemii zhruba o 43 korun za jeden GJ nižší, než je předpokládaná cena tepla ze zemního plynu pro rok 2008, “ uvedl jednatel Tepelného hospodářství města Lovosice Milan Peterka.

Při celoročním provozu ušetří průměrná domácnost napojená na vytápění z Lovochemie zhruba 1600 korun. Pokud by odběr z chemičky trval déle než tři roky, tedy i po vrácení investice, cena tepla by podle Břetislava Jiřiče z Lovochemie znovu poklesla a odběratel by uspořil ještě více peněz.

Čeká se na průzkum

Zastupitelé rozhodnutí o zásobování teplem odkládali, neboť čekali na výsledky průzkumného geotermálního vrtu v Litoměřicích. Tam byla v hloubce přes 2100 metrů ověřovacího vrtu naměřena teplota 63,4 stupně Celsia, což odpovídá původním předpokladům.

V současné době provádí odborná firma na jedné z vybraných lokalit na okraji Lovosic geofyzikální průzkum. Výsledky by měly potvrdit odhady geologů, že je země pod Lovosicemi neméně energeticky vydatná jako pod Litoměřicemi.
„Pokud tomu tak skutečně je, budeme ve spolupráci s Litoměřicemi činit další kroky vedoucí k čerpání a využití geotermální energie,“ řekl Právu lovosický místostarosta Jan Jakub (ODS).  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků