Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Strunová, nebo klasická? Jak vybrat správnou sekačku na trávu

Zdá se, že zahrádkářská sezóna konečně dorazila i do Česka. A tak je nejvyšší čas zkontrolovat zahradní stroje a ty zastaralé či nefunkční vyměnit za novější modely. Týká se to i sekačky na trávu. Jak se vyznat v nabídce na trhu a kterou zvolit?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Strunová, nebo klasická? Jak vybrat správnou sekačku na trávu

Obecně lze rozdělit sekačky na trávu podle pohonu, tedy na elektrické, benzínové či s akumulátorem. Dále můžete sekačky dělit na klasické, strunové a křovinořezy. Na trhu dnes najdete dokonce i sekačky robotické, jež trávu sekají samy.

Benzínová, nebo elektrická?

Pokud není travnatá plocha, již se chystáte sekat, příliš členitá nebo rozlehlá, vystačíte si s kvalitní elektrickou sekačkou. I když budete při práci neustále „připoutáni“ k přívodnímu elektrickému kabelu, sekačka je v porovnání s benzínovou tišší a především lehčí, takže se vám s ní bude dobře manipulovat. K nesporným výhodám elektrických strojů patří také fakt, že nevyžadují (kromě základního čištění od posekané trávy) prakticky žádný servis.

Zahrádkářům, kteří mají velký pozemek, případně je zasazen ve složitějším terénu, přijde vhod spíše sekačka benzínová. Jednak nemusíte neustále hlídat přívodní kabel, jednak bývají tyto přístroje výkonnější než elektrické. Nevýhodou může být vyšší hmotnost sekačky, nicméně ta je vyvážena pojezdem – při sekání trávy nemusíte vynakládat prakticky žádnou sílu, sekačka s pojezdem se díky vlastnímu pohonu po trávě pohybuje prakticky sama. U benzínových sekaček počítejte také s vyšší pořizovací cenou a hlučností.

01_duben_Zbozi_Sekacky_1

1. Husqvarna LC 141Li, od 11 601 Kč
2. Hecht 1803 S, od 4 990 Kč
3. Bosch Rotak 40, od 5 050 Kč
4. VeGA 46 HWXV, od 6 850 Kč
5. Weibang WB 507 SCV 5in1, od 14 190 Kč
6. AL-KO Classic 4.26 P-A, od 5 569 Kč

U benzínových sekaček si můžete vybrat, zda zvolíte bubnovou, nebo rotační. Jestliže budete sekat i velmi vysokou trávu ve složitém terénu, vyplatí se zvolit bubnovou. Nicméně pro většinu „běžných zahrádkářů“ bude dostačující benzínová rotační sekačka s pojezdem.

Při nákupu sekačky se také zaměřte na výkon motoru přístroje (pohybuje se od 3 do 6 HP) či šíři záběru (na trhu najdete sekačky se záběrem od 30 do 45 cm). Tyto vlastnosti se odvíjejí od velikosti a náročnosti pozemku, který se chystáte sekat. U sekačky pak jistě oceníte možnost regulovat výšku sečení nebo pojezdové rychlosti. Všímejte si i velikosti koleček a objemu či materiálu sběrného koše.

Když seče struna

Především pokud je vaše zahrada osázena stromy či keři, je na ní spousta špatně přístupných zákoutí, případně pokud máte zatravněný pozemek až k domu, vyplatí se investovat do strunové sekačky. Také tyto přístroje se dají dělit podle způsobu napájení, a to na elektrické, benzínové a s akumulátorem.

Elektrické strunové sekačky patří k nejoblíbenějším – jsou lehké, ve srovnání s benzínovými méně hlučné, poměrně levné, a navíc nevyžadují speciální údržbu. Nevýhodou může být nižší výkon a také skutečnost, že musíte být vždy v dosahu elektrické zásuvky, což může být v některých koutech zahrady problém.

01_duben_Zbozi_Sekacky_2

1. Extol Premium 8895610, od 1 917 Kč
2. MTD 990, od 6 230 Kč
3. Gardena ComfortCut Li-18/23R, od 3 192 Kč
4. Riwall RPB 510, od 2 759 Kč
5. Fieldmann FZS 1002-A, od 1 199 Kč
6. Bosch ART 23-18 LI+, od 2 890 Kč

Strunová aku sekačka na trávu se osvědčí především při úpravě menších ploch, které jsou však mimo dosah zásuvky. Na jedno nabití vydrží přibližně 30 až 45 minut a výkonem se přibližují přístrojům elektrickým. Nevýhodou aku strunové sekačky může být fakt, že je nutné ji před každým použitím nabít (není tedy připravena k okamžitému použití), nicméně v těžko přístupném terénu ji oceníte.

Benzínová strunová sekačka je vhodná pro sekání větších ploch a poradí si díky vysokému výkonu také s odrostlou trávou. Navíc nemusíte řešit ani přívodní kabel, ani nabíjení. Nicméně počítejte s vyšší hlučností sekačky a také vyšší hmotností či pořizovací cenou.

Některé modely těchto strunových sekaček se prodávají i se speciálním nástavcem, díky kterému strunovou sekačku proměníte v benzínový křovinořez.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků