Hlavní obsah

Staré komíny bojují o život

Areál kdysi slavné pražské strojírny Rustonka bude zbourán, na jeho místě povede silniční průtah Rohanské nábřeží - Voctářova. Součástí bývalé strojírny je i 42 metrů vysoký oktagonální komín, jeden z nejstarších v Praze i v celé ČR. V neděli jej členové Svazu českých komínářů ověnčili transparentem s nápisem SOS.

Staré komíny bojují o život

Komínáři tak chtějí upozornit na skutečnost, že řada hodnotných industriálních památek ustupuje účelovým i ryze komerčním stavbám. Jsou i případy, kdy jsou památky zbourány a na jejich původním místě poté není postaveno nic. Smutným příkladem bylo třeba zboření nevšedního komínu s reservoárem na vodu, který byl v ČKD ve Vysočanech, a měl statut kulturní památky.

Půvab továrních komínů

V neposlední řadě chtěli členové Svazu českých komínářů upozornit na staré tovární komíny jako takové, neboť v mnoha případech se jedná o umělecká díla propracovaná do posledního detailu, nikoliv pouze o strohé funkční stavby. Jenom Praha se letos zbavila hned několika technických staveb.

Kromě Rustonky byly v září srovnány se zemí kdysi jedny z největších sladoven v Evropě - sladovny v Podbabě a historicky cenná funkcionalistická etážová výrobní budova Waltrovky v Jinonicích.

Jak řekl novinkám Martin Vonka ze Svazu českých komínářů o osudu komína v areálu Rustonky rozhodne stavební úřad Prahy 8 do konce listopadu, podle současného plánu ale bude pravděpodobně zbourán. Vonka, který působí na ČVUT, odhaduje, že byl postaven v letech 1850 - 1860.

Komíny mají hodnotu

Jeden z nejstarších pražských památkově chráněných továrních komínů je např. ve zlíchovském lihovaru. Staré tovární komíny jsou povětšinou kvalitní a krásné konstrukce. Mnohé jsou zdobené, střídají se v nich cihly různých barev, mají barevné obruby a vytvářejí kvalitní estetický dojem.

Industriální architektura k českým zemím patří odjakživa. Ocelářství, slévárenství, strojírny, cukrovary, pivovary, textilky a další provozy byly, a v některých případech stále jsou, doménou ČR. I když nelze za každou cenu chránit jakoukoli industriální stavbu, vždy by mělo být zváženo, jak továrnu, která již neslouží svému účelu, následně využít, zda by nemohla proběhnout účelně-estetická konverze, a tak kus historie místa a industriální památku zachovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků