Jak jste k chaloupce přišla?

Vždycky jsem si o sobě myslela, že nejsem chalupářský typ a ani žádný kutil a zahrádkář. Před rodinným domem upřednostňuji spíš bydlení v nějakém hezkém bytě, protože jsem v rodinném domě vyrostla a vím, co to přináší za starosti. Od čtrnácti let sice žiju v Praze, ale časem jsem začala pociťovat potřebu vyjet někam ven, když mám volno. Tak se asi zrodila myšlenka na chalupu a začala jsem něco shánět.

Pozemek s bývalou tvrzí, na jejímž místě už přes sto let stojí malebná chalupa Michaely Dolinové, má pohnutou historii. Po loupeživých lapcích se dávno slehla zem a dnes tu panuje jen klid a domácí pohoda.

Pozemek s bývalou tvrzí, na jejímž místě už přes sto let stojí malebná chalupa Michaely Dolinové (na snímku), má pohnutou historii. Po loupeživých lapcích se dávno slehla zem a dnes tu panuje jen klid a domácí pohoda.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

A protože bydlím na severu Prahy a chtěla jsem dům s maximální dobou dojezdu jedné hodiny, hledala jsme v lokalitách Českolipska a okolí. Toužila jsem po domečku v Podkrkonoší, ale když jsem zjistila, že jsou tam domy o milión dražší, tak jsme se zase vrátili blíž k Praze. Nakonec se to podařilo a už jsem deset let šťastnou majitelkou chalupy.

Novou modrou fasádu dostal dům poměrně nedávno. Následovala hned po výměně oken, kterou iniciovala Michaelina maminka.

Novou modrou fasádu dostal dům poměrně nedávno. Následovala hned po výměně oken, kterou iniciovala Michaelina maminka.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Michaela prozradila, že není žádný kutil a na chalupě se zase až tak nerealizuje. Seká, pleje a provádí běžnou údržbu a moc jí to nejde, ale to prý vůbec nevadí. Jezdí sem odpočívat a užívat si klidu.

Michaela prozradila, že není žádný kutil a na chalupě se zase až tak nerealizuje. Seká, pleje a provádí běžnou údržbu a moc jí to nejde, ale to prý vůbec nevadí. Jezdí sem odpočívat a užívat si klidu.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Dneska je chaloupka jako malovaná, kolik úsilí vás stálo ji do tohoto stavu dostat?

Když jsme chalupu koupili, byla v hrozném stavu. Nebylo tady WC, koupelna a druhá půlka domu bylo jedno velké skladiště. Naivně jsem se nechala vést tím, že se mi líbila zahrádka a že ten domeček na zahradě bude dobrý pro holčičky…

Na zápraží stojí krásná stará pumpa, která je stále funkční.

Na zápraží stojí krásná stará pumpa, která je stále funkční.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

A na to, v jakém je dům stavu, jsem vůbec nekoukala. Bylo tedy nutné začít s renovací a můj tehdejší muž Jára se do toho pustil opravdu vehementně…

Ze zabydlené chodby se vchází do jedné z ložnic.

Ze zabydlené chodby se vchází do jedné z ložnic.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Došlo to tak daleko, že po roce a půl jsem se dvakrát veřejně rozplakala a prohlásila, že chci ten dům prodat. Naštěstí se našlo řešení v podobě ochotného souseda J. B. – jméno neřeknu, aby mi jej nikdo neukradl. Řekl mi „chalupa je hra, mladá paní“ a pustil se do toho. S klidem a nadhledem. Ještě teď fyzicky cítím tu úlevu.

Starý nábytek, posbíraný odevšud, se do stavení hodí a dává mu útulnou atmosféru.

Starý nábytek, posbíraný odevšud, se do stavení hodí a dává mu útulnou atmosféru.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Srdeční záležitostí je pro majitelku kožený kufr, který s prarodiči cestoval až do Ameriky.

Srdeční záležitostí je pro majitelku kožený kufr, který s prarodiči cestoval až do Ameriky.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Samozřejmě hodně lidí říká, že to nikdy nedopadne, jako kdybychom si to udělali sami, ale já už teď vím, že u nás by to nedopadlo dobře, ani kdybychom si to udělali sami. Takže u mě je to tak, že zadám, zaplatím a pak třeba i nadávám.

Chalupa leží na krásném klidném místě, znáte aspoň trošku jeho historii?

Tady na tom místě bývala poměrně nedobytná tvrz Rybnov. Žili tu loupeživí lapkové, kteří vyjížděli do okolí a kradli a znásilňovali. A byli to hrozní mordýři a pazdráti. Až se pak král Jiří z Poděbrad naštval, nechal celou tlupu popravit a od té doby je tu klid.

Pod chalupou se nacházejí ještě dvě podzemní patra. V jednom byly chlévy, druhé, vytesané v pískovci, sloužilo jako sklep.

Pod chalupou se nacházejí ještě dvě podzemní patra. V jednom byly chlévy, druhé, vytesané v pískovci, sloužilo jako sklep.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Dům stojí na jakémsi kamenném kopečku, kolem nějž teče ve veliké hloubce potok. Samotné stavení pochází z devatenáctého století, stodola byla nejspíš přistavěná později.

S rodinou obýváte přízemí, ale dům má i krásnou půdu, uvažujete o její rekonstrukci?

Každý, kdo sem přijede, mi říká, že se k tomu půda přímo nabízí, ale já ji určitě rekonstruovat nebudu, nemám tu potřebu a nechce se mi. Ať si to třeba jednou udělají moje dcery. Zatím nám stačí dole obývák s kuchyní, dvě ložnice, a když někdo přijede, tak se dá rozložit i postel v předsíni. Zatím jsme se sem vždycky všichni vešli…

K domu ještě náleží velká stodola, do níž se prý hodně vejde. Mimo jiné tam má Michaela uložené i dvě divadelní scény.

K domu ještě náleží velká stodola, do níž se prý hodně vejde. Mimo jiné tam má Michaela uložené i dvě divadelní scény.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Chatka na zahradě poskytuje chvilkové soukromí dcerám i návštěvám.

Chatka na zahradě poskytuje chvilkové soukromí dcerám i návštěvám.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Každá chalupa nabízí i spoustu „pokladů“, máte tu nějaké?

Mám tady lodní kufr, s nímž cestoval pradědeček s prababičkou z Hané do Ameriky. Je to opravdu poklad, který používám na ukládání peřin a povlečení. Byl ale v zuboženém stavu, a tak jsem ho musela zrestaurovat. Stálo to hodně úsilí, saponátu, dezinfekce a litr rostlinného oleje. Ale výsledek je úžasný.

Přístřešek u stodoly nabízí příjemné stinné posezení.

Přístřešek u stodoly nabízí příjemné stinné posezení.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Měla byste nějaký chalupářský vzkaz pro čtenáře?

Kdybych si příště pořizovala chalupu, tak bych si hodně zjišťovala, co je kolem za lidi a jaké mám sousedy. Nevím, jak by se to dalo vyšpionit, třeba stačí zajít do nejbližšího konzumu, nebo se tak pozeptat. Je to velmi citlivá věc a těžko se vyzvídá, ale dobří sousedi, to je třetina úspěchu, a na to jsem měla velké štěstí.

Zeď stodoly je ideální k vystavení starých věcí, které tu zbyly po předchozích majitelích.

Zeď stodoly je ideální k vystavení starých věcí, které tu zbyly po předchozích majitelích.

FOTO: Jiří Hurt, www.mujdum.cz

Michaela Dolinová
V nové divadelní sezóně se vrací ke komediím, jako je Už zase miluji a Domácí štěstí, které se hrají v Praze v Semaforu, ale hostuje s nimi i v divadlech po celém Česku. Od září je v angažmá v nově vzniklém divadle Perštýn v centru Prahy, které by se mělo stát jejím novým malým kotvištěm. Vrátila se i k moderování počasí, a to na TV Barrandov.

 Lucie Martínková, www.dumabyt.cz