Sladit podle jednoho stylu je možné vše, od ozdob přes doplňky, balicí papír až po slavnostní tabuli. Jak na to a z jakých stylů vybírat?

Green Gate představuje kouzelné dekorace, zdobené hravými motivy v krásných veselých barvách a vzorech.

Green Gate představuje kouzelné dekorace, zdobené hravými motivy v krásných veselých barvách a vzorech.

FOTO: Bellarose (2x)

Nejdříve zvolíme ozdoby, které budou ústředním motivem našich Vánoc. Ať už tíhneme k minimalismu, nebo máme raději moderní barvy, inspirujme se novými trendy a kolekcemi.

Barevné ozdoby ve skleněné dóze a pár svícnů vytvoří sváteční pohodu.

Barevné ozdoby ve skleněné dóze a pár svícnů vytvoří sváteční pohodu.

Rustikální styl

Rustikální nebo také venkovský styl si nejlépe rozumí s přírodními materiály. Ty se dobře kombinují s barvami, jako jsou červená, modrá, zelená nebo neutrálnější bílá a zlatá.

Základem by měla být snaha co nejvíce se přiblížit přírodě a přinést domů kousek lesa. Klasické barevné baňky rozhodně doplníme větvičkami břízky, borovými šiškami, stuhou z juty či kostkovanou látkou.

Kolekci My Christmas Tree tvoří ozdoby na vánoční stromeček, které se dědí z generace na generaci. Ozdoby si lze vybírat po jedné – přesně podle toho, co v naší sbírce schází.

Kolekci My Christmas Tree tvoří ozdoby na vánoční stromeček, které se dědí z generace na generaci. Ozdoby si lze vybírat po jedné – přesně podle toho, co v naší sbírce schází.

FOTO: Luxury Table (3x)

V tomto stylu zabalíme i vánoční dárky, které posadíme na dřevěné sáňky, a na krb umístíme třeba postavičky lesních zvířátek.

Pokud volíme venkovský styl v duchu francouzské Provence, budeme kombinovat bílou a modrou. Akcenty těchto barev se pak většinou objevují i na nábytku.

Moderní styl

I když jsou Vánoce svátky tradiční, díky výzdobě si je můžeme užívat i v moderním pojetí. Dáváme-li přednost nejnovějším trendům, stromeček si ozdobíme třeba podle barev duhy.

Jednou ze slavnostních dekorací interiéru je kvalitní ubrus Pondichery ze série Beauvillé.

Jednou ze slavnostních dekorací interiéru je kvalitní ubrus Pondichery ze série Beauvillé.

Ozdoby jsou na výběr v barevných paletách podle jednotlivých odstínů. Mezi trendovými ozdobami najdeme pastelově růžovou, modrou i zelenou. Jemné barvy doplňuje výrazná fuchsiová, kanárkově žlutá a třešňová.

Tradiční styl

S vánočními svátky máme spojenou představu poletujících vloček a sněhuláků. Vyplnit si ji můžeme alespoň výzdobou domu a výběrem baněk na stromek. Ozdoby jakoby ojíněné mrazem, ornamenty připomínající sněhové vločky, to vše tradičně v různých barevných variantách – od bílé klasiky přes modrou až po luxusní zlatou.

Do kolekce Nostalgic Christmas Market patří nejrůznější porcelánové svícínky a čajové svíčky. Hezky vypadají po setmění na okně, kde vytvářejí kouzelné stínohry. Lze je také postavit doprostřed štědrovečerní tabule. Perfektně se hodí i jako dárek.

Do kolekce Nostalgic Christmas Market patří nejrůznější porcelánové svícínky a čajové svíčky. Hezky vypadají po setmění na okně, kde vytvářejí kouzelné stínohry. Lze je také postavit doprostřed štědrovečerní tabule. Perfektně se hodí i jako dárek.

Ručně vyráběné skleněné ozdoby jsou nejen zavěšené, ale poslouží také jako efektní stojánek na jmenovky pro slavnostní štědrovečerní večeři. Ty vhodně doplní výzdoba v tradiční červené či zlaté barvě.

Retro styl

Těší se velké oblibě. Pokud nám není tzv. stará škola proti srsti, použijeme podobné akcenty při vánoční dekoraci. Mohou to být červené, zelené a bílé baňky s puntíky, které evokují styl šedesátých let.

Vánoční atmosféru vytváří jednoduše ozdobený stromeček ve vintage stylu.

Vánoční atmosféru vytváří jednoduše ozdobený stromeček ve vintage stylu.

V podobném duchu zabalíme i vánoční dárky, abychom vytvořili nezapomenutelnou atmosféru. Ale mohou to být i nejrůznější figurky a nablýskané ozdoby, kterými dekorovaly vánoční stromečky naše babičky.

Skandinávský styl

Skandinávský neboli severský styl je sice minimalistický, ale i tak dokáže dokonale zútulnit každý byt. Podobně jako rustikální styl klade důraz na přírodní materiály, ale barevně se drží při zemi.

Skandinávský designérský um dokonale spojuje tradice venkova s moderním životním stylem.

Skandinávský designérský um dokonale spojuje tradice venkova s moderním životním stylem.

Ozdoby jsou nejčastěji v neutrálních barvách, využívá se kontrast černé a bílé doplněný o výraznější červené koule. Nechybějí ani jednoduché jedlové věnce, přírodní větvičky, norský vzor či sob jako symbol severu.

Vánočními koulemi v jedné barevné škále ozdobíme i zabalené dárky.

Vánočními koulemi v jedné barevné škále ozdobíme i zabalené dárky.

Barevné trendy

Pudrové barvy, jako jsou pastelově modrá, růžová či mentolová, si užijí milovníci romantiky. Výrazné křišťálové poloprůhledné dekorace v živých odstínech jsou hitem této zimy a v kombinaci se zelenou dodají vánočním oslavám nový rozměr.

Sladkou paletu pak doplňuje elegance a luxus v podobě umírněné hnědé se zlatou a bílou.

Vánoční věnec na dveře v klasických barvách – červené, zelené a bílé.

Vánoční věnec na dveře v klasických barvách – červené, zelené a bílé.

V kurzu jsou i oblíbené metalické odstíny. Super barevné odstíny jsou inspirované pop–artem a dětskou hravostí. V tomto případě nás osloví barva tyrkysová, kanárkově žlutá, třešňová a odstíny mandarinky kontrastující s černou a bílou. Syté tóny v celé paletě barev pak změkčuje světle růžová a stříbrná.

Vánoční rampouchy se zlatavým peřím, cena od 250 Kč za kus.

Vánoční rampouchy se zlatavým peřím, cena od 250 Kč za kus

FOTO: Donate

Světlé severské zimní barvy podtrhuje zemitá hnědá, šedá, ale i zelená, které v kombinaci s průhlednými baňkami a metalickými odstíny vytvářejí tu pravou atmosféru Vánoc.

Červený hrnek Taika od Iittala, cena 599 Kč.

Červený hrnek Taika od Iittala, cena 599 Kč

FOTO: Designville

Klasické Vánoce zahalené do červené, bílé, zlaté a zelené si můžeme užít i letos. Pokud se navíc rozhodneme dekorovat přírodními materiály, vytvoříme si doma pravou rustikální atmosféru.