„Tento typ bytu je opravdu velmi variabilní. Lze zvětšit koupelnu, kuchyň propojit s obývacím pokojem, lépe vyřešit úložné prostory v chodbě,“ vysvětluje architekt Tomáš Zima ze studia Kouba interier, které rekonstrukci navrhlo a také realizovalo, a to včetně nábytku na míru.

Původní stav

Původní stav

Několik návrhů rekonstrukce

V tomto případě představuje navíc velkou výhodu okno v kuchyni. Studio proto připravilo různé návrhy, mimo jiné i s koupelnou s oknem, který obvykle klienty nenapadne, často je však nadchne.

Navrhovaný stav

Navrhovaný stav

Nakonec ale dispozice zůstala bez zásadních změn. Koupelna se pouze zvětšila tak, aby se do ní vešla vana, velký pult s umyvadlem i pračka. Toaleta se rozšířila o úložný prostor, který nahrazuje komoru.

Kuchyňská pracovní plocha pod oknem

Kuchyňská linka je v nové dispozici řešena do tvaru písmene U, s pracovní plochou pod oknem, které umožňuje pěkný výhled. Na kuchyň navazuje prostorný jídelní stůl pro rodinná setkání. U okna je pak sedací souprava, proti ní knihovna s místem pro televizor.

Velká knihovna a spousta úložného prostoru, to lidé ve středním věku vždy ocení. Kuchyň je v kombinaci bílé a krémové barvy a pracovních desek v dřevodekoru.

Posuvné dveře do pouzdra

V bytě se na dvou místech použily posuvné dveře do pouzdra, a to v koupelně a v obývacím pokoji.

„Máme zkušenosti s tím, že zejména u obývacího pokoje lidé dveře málokdy zavírají, u koupelny zase nepotřebujete výraznou zvukovou izolaci, posuvné dveře tak můžeme v obou případech jen doporučit,“ vysvětluje architekt.

Jednotící prvek celého bytu

V bytě zaujme jednotná vinylová podlaha v dekoru dřeva, která je jednotícím prvkem celého bytu. Vinyl je v jedné úrovni položený i v koupelně a WC. Takovému řešení musí samozřejmě předcházet vyrovnání celého bytu nivelační stěrkou.

Praktická vyzděná polička v koupelně

V koupelně je jemný krémový keramický obklad, doplněný dekorativními proužky na vaně. Obklad je velkoformátový. Za vanou použil autor proměny praktickou vyzděnou odkládací poličku. Umyvadlová deska je vyrobena z bílého corianu.

Kombinace bílé a krémové barvy

Pro kuchyňskou linku zvolili ve studiu kombinaci bílé a krémové barvy, pracovní desku pak v dekoru dřeva.

„Na nábytek jsme zvolili vysokotlaké lamináty, jde o velmi odolný materiál, který navíc nabízí zajímavé dekory,“ upozorňuje architekt. Dřevodekor pracovní desky se opakuje také na nábytku v obývacím pokoji, jídelní stůl je však vyroben z masivního dubu.

Volba padla na jasanové dřevo

„Do chodby a ložnice jsme volili jasanové dřevo. Ať již jako masiv, ze kterého je postel, tak jako laminát na vestavěné skříně. Na přání majitelky bytu je u postele zaoblená noha, měla obavy z úrazů,“ upozorňuje architekt.

Celý interiér sází na neutrální přírodní odstíny, ale také na snadnou údržbu, které jistě napomáhají třeba závěsné skříňky a logická dispozice, která počítá s návštěvami dospělých dětí s vnoučaty.

Vana dostala přednost

Je otázkou, zda neměl s ohledem na věk dostat přednost sprchový kout před vanou, jenže tu majitelé zatím výrazně preferují. Případná výměna naštěstí nepředstavuje žádný velký technický problém.

Ing. Tomáš Zima *1982
Absolvent Stavební fakulty ČVUT, pracoval v architektonickém ateliéru Cigler Marani Architects, kde se podílel na tvorbě řady významných administrativních, multifunkčních a bytových projektů. Své zkušenosti nyní zúročuje při vedení stavebních zakázek.