Hlavní obsah

Přestavbou získal panelový byt požadovanou originalitu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V aktuální realizaci, kterou se budeme podrobněji zabývat, detailně přiblížíme návrh interiéru a několik variant upravovaných místností. Jedná se o rekonstrukci panelového bytu, který si zakoupil mladý sympatický pár.

Foto: Jan Počepický, Czech Deco Team a časopis PANEL PLUS (13x)

Návrh nového vzhledu kuchyně

Článek

Hlavní důvodem, proč se rozhodli oslovit bytového architekta, bylo nepraktické řešení vchodu do obývacího pokoje, nefunkčně poskládaná kuchyňská linka a potřeba poradit se, jak se vypořádat s novou dispozicí koupelny.

Původní stav

Nová dispozice koupelny

Z původní dispozice koupelny, zahrnující sprchový kout, umyvadlo a pračku, bylo přáním klientů umístit vanu se sprchovou zástěnou, umyvadlo se skříňkou a pračku přesunout do kuchyňské linky.

Nový stav

Barevná kombinace respektuje přání klientů

Již při první schůzce s klienty byla z předvybraných variant obkladů jednoznačně vybrána série, která zaujme působivou barevnou škálou a kterou lze mezi sebou elegantně kombinovat.

Jemné barvy nechají vyniknout kontrastu reliéfního lesklého povrchu s matným základem. Správnost výběru obkladu jen potvrdila barevná kombinace bílé, hnědé a zelené, vycházející z požadavků a představ klientů.

Původní stav

Dlažba se vyznačuje třpytivou kobercovou strukturou povrchu v decentní bílé, která je zárukou kvalitní a nadčasové podlahy.

Hranatý design v jednoduchých tvarech

Velká pozornost byla soustředěna i na výběr vodovodních baterií. O výběru typu nakonec rozhodl trendy hranatý design v typicky jednoduchých tvarech a možnost umyvadlové baterie otočného výtoku, který usnadní používání zejména při umývání obličeje nebo při vyplachování úst po čištění zubů.

Díky otvoru v páce umyvadlové i vanové baterie je ovládání snadné a pohodlné.

Původní stav

Vana ze smaltované oceli

Při rozhodování mezi použitím akrylátové či smaltované vany nebylo moc otazníků. Jednoznačně padla volba pro vanu ze smaltované oceli pravoúhlého prostorově úsporného tvaru, vycházející z daných možností půdorysu koupelny.

Působí vzdušně a odlehčeně

Umyvadlo není přímo postaveno na skříňku, ale je mezi nimi volný prostor. Sifon od umyvadla je zakryt dekorativní chromovou krytkou.

Prostor mezi umyvadlem a skříňkou je možné použít například pro uskladnění ručníků a zároveň celek působí vzdušně a odlehčeně, přesně podle přání klientů.

Hlavní problém – uspořádání kuchyně

Kuchyň byla jedním z hlavních důvodů, proč se klienti rozhodli oslovit bytového architekta.

Stávající dispozice kuchyňské linky neodpovídala nejen funkčně, ale ani se neshodovala s náročnými představami klientů.

Původní stav

Z dopisu klientky

Když se podíváte na fotografie, uvidíte, že lednice působí jako pěst na oko. Celá kuchyně má cca pět čtverečních metrů, a pracovní plocha je přesto malá.

Původní stav

Kuchyň bychom chtěli zachovat, přijdou tam nová pracovní deska a nějaký obklad či zadní panel. Dále bude třeba předělat nějaké skříňky. Ráda bych do kuchyně přidala ještě vestavěnou pračku. Chtěli bychom sjednotit kuchyň s obývákem. Napadlo nás dát jeden druh podlahy, nejlépe vinyl, barva by se nám líbila šedohnědá.

Rádi bychom měli jídelní stůl pro čtyři lidi (ideální rozkládací pro šest). V obýváku bychom rádi umístili rohovou sedačku.

Původní stav

Pracovní zóny v kuchyni

Nová dispozice kuchyňské linky zůstala na původním místě, nicméně došlo k přesunu skříněk, aby kuchyň vyhovovala všem potřebám. Vysoká skříň s vestavnou lednicí byla přesunuta do rohu vlevo, na ni navazuje rohová skříňka s pracovní plochou a následují dřezová skříňka, skříňka pro myčku a příborník, čímž je vytvořena dostatečně velká pracovní plocha mezi dřezem a varnou deskou.

Následuje varná deska s troubou, vestavná pračka, u okna doplňují kuchyňskou linku  dvě skříňky, čímž vzniká další odkládací plocha.

Takto poskládaná kuchyň je rozdělena na několik zón podle druhu činnosti. Vychází z „pracovního trojúhelníku kuchyně“, který vzájemně spojuje tři pracoviště hlavních činností (zóna skladování, zóna umývaní a zóna vaření, doplněno o zónu odkládání a pracovní zónu).

Vinyl prostor sjednotil

Celý prostor kuchyně a obývací části byl sjednocen jednotnou vinylovou podlahou. Pro zvýraznění prostoru, umístění jídelního stolu a zároveň vizuální předěl mezi kuchyní a obývací částí byl navržen předsazený panel na stěně za jídelním stolem, pokračující i na stropě.

Předsazený panel ze stejného materiálu

Povrch panelu je navržen z vinylu vycházejícího z podlahy. Panel umožňuje i rozvedení kabelů nad jídelním stolem. Pro ucelenost prostoru byl navržen podobný panel jako součást televizní stěny s možností nepřímého osvětlení pomocí led pásků po stranách panelu.

Splněná přání

„Na rozdíl od ostatních mě architekt Jan Počepický zaujal svou originalitou, velice profesionálním přístupem a přívětivými cenami. Během týdne od první komunikace jsme se sešli na první schůzce, kde si zaměřil prostor a sdělili jsme mu své představy. Do deseti dnů nám přišel první návrh interiéru. Vzhledem k tomu, že se stavba vyvíjela, upravoval několikrát své návrhy, a to v rámci ceny, na které jsme se původně domluvili.

Dostali jsme seznam zařizovacích předmětů, které se vešly do našeho finančního rozpočtu. Ten nebyl příliš velký a i přesto nepůsobí prostor lacině. Výsledek je podle mne naprosto dokonalý a jsem z něj velice nadšená,“ poznamenává majitelka bytu.

Ing. arch. Jan Počepický (*1985)
Vystudoval architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Od roku 2013 navrhuje a tvoří bytové a komerční interiéry pod vlastním jménem. Autor interiéru je členem sdružení Czech Deco Team, které má za cíl osvětu v české společnosti ve vztahu k využívání architektů jako specialistů pro tvorbu kvalitního životního prostředí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám