To, že jsou domky mnohem náročnější na domácí úklid, je ale podle nejnovějších výzkumů jen pověra. V praxi prý uklízíme stejně dlouho, ať bydlíme v bytě, nebo v domku - zhruba čtyři hodiny týdně.

Je to celkem logické, protože nově postavené domy jsou mnohem lépe ergonomicky nastavené. „Zejména nízkoenergetické stavby jsou typické svými jednoduššími tvary, tedy větší konzistencí, která ve výsledku usnadňuje vnější i vnitřní správu domu,“ vysvětluje Martin Protiva, projektový manažer ze společnosti Ekonomické stavby. Úklid v nových domech usnadňuje a urychluje i jejich vybavení, jako například zabudované odsávací systémy.

„Výsledky průzkumu mě nepřekvapují. Nezáleží na tom, kde člověk bydlí. Potřeba mít vliv na své bezprostřední okolí je nám vrozená a úklidem si ji můžeme uspokojit. Úklid svého okolí nám dává jak řád, tak i uvědomění si vlastního zázemí a bezpečí,“ komentuje výsledky průzkumu psycholožka Soňa Rubišová.

Zjednodušeně lze tedy říci, že rodiny své úklidové zvyklosti po přestěhování do rodinného domu nemění. Tam, kde se uklízelo jako o život v bytě, bude se to samé dít i v domě. Tam, kde vládl bohémštější duch, přenese se i do rodinného domku.