Jednoduchá aranž z hrnkových rostlin

 FOTO: Milan Malíček, Právo

Sestavu tvoří primulka (petrklíč) a Corrylus avellana (kroucená líska). V laminátové dóze je použit křemičitý písek, dá se ale použít i aranžovací hmota Oasis. Dekorativní srdíčko je utvořeno z drátku a janovce.

Pro milovanou bytost

Jedinečnou vazbu (viz hlavní foto) tvoří květy růže (Red Naomi), karafiát, eustoma (jícnovka), mini gerbera, ginestra (janovec), ranunculus (pryskyřník) a hypericum (třezalka) s malými červenými plody. Zelené listy jsou z rumory (kapradí) a mimózy. Vazbu doplňují látková, plastová a dřevěná srdíčka, srdíčko uvázané z drátků proplétané janovcem.

Romantická dekorace na stůl

 FOTO: Milan Malíček, Právo

V této aranži jsou použity květy růže Red Naomi, růžové květy růže Aqua, minigerberky a leucodendron, která je okrasná svým listem. Zeleň doplňují stvoly mimózy s drouboulinkými jemnými žlutými kvítky a rabitu, což je zelený přistřižený list, který ve svém plném tvaru připomíná zaječí slechy.

 Co je co:

Eustoma (Eustoma grandiflorum)

Jednoletá rostlina, která potřebuje světlé a slunečné místo, při stálé teplotě 18 až 20 °C. Zálivku musíme provádět přiměřeně, avšak stále. Rostlina výkyvům v režimu zalévání však celkem odolává. Každý týden ji přihnojujeme hnojivy pro kvetoucí rostliny.

Leucodendron

Stálezelené stromy a keře, pěstované pro nápadná květenství, objevující se od podzimu do jara, a pro olistění. Vyžadují plné světlo a silně provzdušněnou půdu, obvykle písčitou nebo rašelinnou, nejlépe s velmi nízkým obsahem dusíku a fosforu. Množí se výsevem semen na jaře.

Calceolaria

Jednoleté, dvouleté a stálezelené vytrvalé byliny, polokeře a šplhavé liány, z nichž se některé pěstují jako letničky. Většinou dávají přednost slunci, ale některé mají rády stinná a chladná místa a vlhkou půdu, dobře však propustnou, obsahující hrubý písek a kompost. Rozmnožují se polodřevitými řízky koncem jara nebo v létě či semeny na podzim.

Mimóza

U tohoto rozsáhlého druhu jsou potíže s českým pojmenováním jednotlivých druhů. Používají se názvy kapinice, akácie a mimóza. Jako mimózu si lze nejsnáze představit rostlinu se žlutými kulovitými květy. V užším slova smyslu se tím míní jihoevropská A. decurrens, jejíž řezané kvetoucí větve se k nám dovážejí v zimě a na jaře.