Hlavní obsah
Tatra Foto: Pavel Karban, Právo

Tatra na Dakaru: Jak si vedla česká značka v nejslavnějším závodě rallye

Automobily Tatra jsou celosvětově známou značkou. Tatra, která existuje od roku 1897, je po Peugeotu a Benzu třetí nejstarší existující automobilkou světa. Jak se jí v historii dařilo na Rallye Dakar?

Tatra Foto: Pavel Karban, Právo
Tatra na Dakaru: Jak si vedla česká značka v nejslavnějším závodě rallye

Tatra, oficiálním názvem Tatra Trucks a.s., sídlí v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji. Proslavila se díky cestovatelům Jiřímu Baumovi, Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavu Zikmundovi a také díky úspěšné účasti na Rallye Dakar. Tam se značka představila v roce 1986. V současné době Tatra Trucks na závodním poli oficiálně spolupracuje s týmem Buggyra.

Monsieur Dakar

O úspěchy Tatry v Rallye Dakar se zasloužil především legendární pilot Karel Loprais, který z devatenácti startů v této soutěži šestkrát zvítězil, čtyřikrát dojel na druhém místě, jednou třetí, dvakrát čtvrtý a jednou sedmý. Jeho úspěšné jízdy mu vysloužily přezdívku Monsieur Dakar.

Karel Loprais kvůli zranění přestal závodit v roce 2006. Následující rok ho za volantem nahradil jeho synovec Aleš Loprais, který hned první ročník své účasti zakončil třetím místem.

Tatra na Dakaru

Tatra se na Dakaru umístila osmnáctkrát na stupních vítězů, z toho šestkrát slavila úplné vítězství. Nejúspěšnějším závodníkem s českým kamionem od Tatry je Karel Loprais.

Jako první Tatra se na Rallye Dakar v roce 1986 představila šestikolka na bázi typu 815. O dva roky později stálo na startovní listině čtrnáct Tater a Karel Loprais se svým speciálem Tatra 815 4x4 legendární závod vyhrál (v roce 1987 s ním byl druhý). Poslední roky startují na Dakaru tři různé modely Tatry – 4x4, Jamal a Phoenix.

Vývoj Tatry

Za dobu účasti na soutěžích se zvýšil maximální výkon motorů sériových vozidel z 265 kW na 325 kW, maximální točivý moment vzrostl z 1260 na 2100 N.m. Jak uvádí web Tatra.cz, pro zlepšení jízdních vlastností bylo vyvinuto vzduchové pérování a na přední i zadní nápravě byl doplněn přídavný tlumič.

Také kombinovaný systém odpružení King Frame je přínosem pro dobré ovládání nákladního vozidla. Pro jízdu v písčitých terénech byl vyvinut a zlepšen systém dohušťování a podhušťování pneumatik za jízdy a automatické hlídání minimálního tlaku.

Nejúspěšnější piloti vozů Tatra v Rallye Dakar

  • Karel Loprais: 6× zlato – 1988, 1994, 1995, 1998, 1999, 2001, 4× stříbro – 1987, 1996, 2000, 2002, 1× bronz – 1992
  • Tomáš Tomeček: 1× stříbro – 2003, 1× bronz – 1999
  • Zdeněk Kahánek: 1× bronz – 1990
  • Vlastimil Buchtyár: 1× bronz
  • Ladislav Fajtl: 1× bronz – 1996
  • Milan Kořený: 1× bronz – 1998
  • Aleš Loprais: 1× bronz – 2007

Ostatní značky na Dakaru

Jaké další značky jsou k vidění na letošní Rallye Dakar? Diváci mohou obdivovat například Liaz, Kamaz, MAN, DAF, GINAF, IVECO, Renault Kerax a Mercedes-Benz Unimog. V motorkách závodí například Yamaha a KTM, mezi automobily Toyota, BMW nebo Mercedes.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků