Hlavní obsah
Autonomní převodovka ICT od Kia a Hyundai Foto: Kia

Změnu stupně vybere dopředu, Korejci přichází s chytrou převodovkou

Nová úroveň automatického řazení, které bude dopředu vybírat vhodný stupeň. To by měla umět zcela nová převodovka od jihokorejských automobilek Kia a Hyundai. Jmenuje se ICT, a i když s mapovými podklady pracují i konkurenční softwary, automobilka tvrdí, že svým komplexním řešením je první svého druhu na světě.

Autonomní převodovka ICT od Kia a Hyundai Foto: Kia
Změnu stupně vybere dopředu, Korejci přichází s chytrou převodovkou

Systém s názvem ICT Connected Shift (k internetu připojené řazení) využívá inteligentního softwaru řídící jednotky převodovky, která během jízdy v reálném čase získává informace z 3D navigace, z kamer a z radaru pokročilého adaptivního tempomatu. Díky tomu umí určit nadmořskou výšku, zakřivení trasy nebo sklon vozovky.

To vše slouží k tomu, aby mohl systém TCU řadit přesně podle různých jízdních situací s využitím různých algoritmů umělé inteligence.

Autonomní převodovka ICT od Kia a Hyundai

Foto: Kia

V praxi funguje převodovka ICT třeba tak, že auto pozná přicházející dlouhé zpomalování a vytuší stabilitu jízdy auta před vámi, a proto si dovolí zařadit neutrál, aby ušetřilo pohonné hmoty. Nebo naopak.

Převodovka třeba pozná, že najíždíte na dálnici a automaticky přepne vůz do sportovního režimu. Kombinuje tak více podkladů, na rozdíl od jiných systémů, které se spoléhají jen na některé.

Hyundai i Kia počítají s dalším vývojem převodovky, kdy by měla v budoucnu umět komunikovat i s dopravními značeními i jinými vozidly. Plné uplatnění by měl systém najít hlavně a především v autonomních vozidlech.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Hyundai na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Kia na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků