Hlavní obsah
Aston Martin AM-RB 003 na ženevském autosalonu 2019 Foto: Marek Bednář, Novinky

Ženeva 2019: Aston Martin představuje slíbený levnější supersport. A nejen ten

Aston Martin na svém ženevském stánku láká na dvě auta, která na první pohled vypadají skoro stejně, ale jsou v nich zásadní rozdíly pod slupkou i na povrchu. Jedno je hybridní specialitkou, druhé je budoucím sériovým modelem s konvenčním pohonným ústrojím.

Aston Martin AM-RB 003 na ženevském autosalonu 2019 Foto: Marek Bednář, Novinky
Ženeva 2019: Aston Martin představuje slíbený levnější supersport. A nejen ten

Britská automobilka nedávno avizovala, že představí levnější supersport. Jakkoliv komicky toto slovní spojení může znít, na ženevském autosalonu tahle hračka stojí. A na první pohled je takovou uhlazenou valkyrií.

Jmenuje se AM-RB 003 a oproti valkyrii je mnohem více orientovaná na skutečný svět než na závodní okruhy. Může připomenout třeba i Ford GT. Zůstává ale v rodině supersportů Astonu s motorem uprostřed.

Uhlazenější, než Valkyrie, ale všimněte si toho gigantického difuzoru vzadu.

Foto: Aston Martin 3x

Při vývoji byly použity technologie z formule 1 a také z valkyrie. AM-RB 003 je zatím jen koncept, ale i jeho produkční varianta bude mít aktivní aerodynamiku. Pod slupkou bude nový hybridní šestiválec, nikoliv V12.

Kabina AM-RB 003 má být oproti Valkyrii pohodlnější.

Foto: Aston Martin

„Je to destilovaná valkyrie, nikoliv zředěná,” komentuje design vozu Miles Nurnberger, šéfdesignér značky. „Design není tak extrémní, (...) ale některé nápady posouvá o krok dál,” dodává.

A jak to je řádově s cenou? AM-RB 003 má být levnější ve srovnání se zmíněným modelem Valkyrie, takže žádnou lidovku samozřejmě nečekejte. Obecně u těchto aut nebývají známy přesné ceny, ale u valkyrie se hovoří o ceně okolo 60 milionů korun. Můžeme jen spekulovat, že za novinku bude Aston Martin chtít o několik milionů méně, což ovšem pro běžného smrtelníka není rozdíl.

Modrozelený koncept oživuje jméno Vanquish

Druhým lákadlem na stánku Astonu je vůz, který nepozornému oku přijde totožný. Přesto je značně odlišný, a nejen barvou - je to koncept nazvaný Vanquish Vision. Jeho produkční verze bude v roce 2022 prvním skutečně sériově vyráběným supersportem Astonu s motorem uprostřed.

Nějak takhle bude vypadat produkční supersport Astonu s motorem uprostřed, až v roce 2022 přijde na trh.

Foto: Marek Bednář, Novinky

Je čtvrtým modelem v rodině supersportů s motorem uprostřed, po Valkyrii, Valkyrii Pro a AM-RB 003. „Má svůdnější a méně technický vzhled než valkyrie nebo AM-RB 003,” říká o něm Miles Nurnberger.

Aston Martin Vanquish Vision Concept na ženevském autosalonu 2019

Foto: Marek Bednář, Novinky

Ani zde zatím neznáme přesná technická data, víme jen, že v útrobách vozu bude vidlicový šestiválec z AM-RB 003, pouze bez hybridní dopomoci. A také že drahou karbonovou kostru svých drsnějších sourozenců vyměnil Vanquish za hliníkové šasi.

I tenhle model má vzadu ohromný difuzor.

Foto: Aston Martin

„Vanquish Vision Concept je bod, ve kterém se do sériové výroby dostávají věci, jež jsme se naučili v programech Valkyrie a AM-RB 003,” říká technický ředitel značky Max Szwaj. Do vysvětlování detailů se ale neponořil, alespoň prozatím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků