Hlavní obsah
Europoslanci během hlasování o povinném zavedení systému eCall Foto: Profimedia.cz

Všechna nová auta budou muset mít eCall, rozhodli europoslanci

Evropský parlament v úterý schválil zavedení systému nouzového volání pro automobily. Ve všech nových vozech by měl být systém eCall, napojující vozidla na linku tísňového volání 112, umístěn nejpozději od března roku 2018. Podle europoslanců umožní novinka rychleji a efektivněji zachraňovat životy lidí při nehodách a povede ke snížení nákladů.

Europoslanci během hlasování o povinném zavedení systému eCall Foto: Profimedia.cz
Všechna nová auta budou muset mít eCall, rozhodli europoslanci

Zařízení automaticky upozorní záchranáře, hasiče a policisty na vážnou dopravní nehodu. Záchranné složky budou tak podle europoslanců moci rychleji rozhodnout o efektivním způsobu zásahu a předejít zbytečným průtahům.

Systém eCall

Foto: Právo

Zavedení systému je podle zpravodajky návrhu Olgy Sehnalové důležitým krokem ke snížení úmrtnosti na silnicích a závažnosti zranění při nehodách. „ECall, coby veřejná služba, která bude všem občanům poskytována zdarma bez ohledu na typ či pořizovací cenu vozu, k naplnění tohoto cíle přispěje,“ uvedla česká sociálnědemokratická europoslankyně.

Kritici systému vyčítají, že podle nich povede k omezení soukromí řidičů, neboť bude možné snadno dohledat pohyb jejich vozidel. Toto riziko však bude podle zastánců návrhu minimalizováno tím, že systém bude aktivní pouze v případech nouze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků