Hlavní obsah
Foto: BMW

Většina Čechů nevypíná motor při krátkém stání

Z průzkumu Shellu vyplývá, že pouhých 16 procent motoristů vypíná (nebo nechá vypínat automaticky pomocí start/stop systémů) motor při krátkém čekání. Češi se tak příliš neliší od evropského průměru, který činí 20 procent.

Foto: BMW
Většina Čechů nevypíná motor při krátkém stání

K tomu, abyste měli zhasnutý motor na každé křižovatce, potřebujete tzv. start/stop systém, bez něj by to bylo nemyslitelné. Málokteré auto (obvykle pouze hybridní vozidla) ale tento systém má navržený tak, aby opětovné nastartování řidiče nerušilo. Mnoho lidí tak tento systém deaktivuje, navíc u starších aut (nad pět let) se prakticky nepoužíval. Úspora paliva je totiž zanedbatelná - v řádu decilitrů na sto ujetých kilometrů.

Něco jiného je vypínání při delším stání, například při čekání před domem nebo na železničním přejezdu. Zde se již vyplatí motor vypnout. Řidič by ale motor neměl zhasínat automaticky a zejména u motorů přeplňovaných turbodmychadlem je potřeba s vypnutím minutu až dvě počkat, obzvláště pokud řidič jel rychle. V opačném případě hrozí přehřátí turbínové skříně, která není dostatečně ochlazena. Náklady na opravu poničeného turbodmychadla, respektive jeho částí jsou pak mimořádně nákladné (i v řádech desetitisíců korun).

Anketa
Vypínáte motor auta při čekání?
Ano, vždy (mám start/stop systém)
2.4 %
Ne, pouze při delším stání (30 sekund a více)
57.9 %
Ne, nikdy
39.7 %
Celkem hlasovalo 18894 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků