Hlavní obsah
Foto: Petr Horník, Právo

Vozidla vybavená systémem start-stop automaticky vypínají spalovací motor v případě, že se nacházejí v klidovém stavu (např. stání na křižovatce na červenou). Díky tomuto systému se šetří nejen palivo, ale snižují se i emise.

Foto: Petr Horník, Právo
Start/Stop

Systém start-stop vyvinula společnost Bosch, jako svůj příspěvek ekonomickému a ekologickému provozu vozidel. Systém Start/Stop dokáže vypnout spalovací motor v případě klidového stavu vozidla, tedy v případě, že motor běží na prázdno (například v dopravní zácpě nebo při stání vozidla na červenou). Pokud chce řidič pokračovat v jízdě, stačí stisknout spojkový pedál a motor znovu automaticky naskočí. Pro použití funkce Start/Stop vytvořili vývojáři firmy BOSCH speciální startér. Životnost tohoto startéru byla výrazně prodloužena. Startér dostal výkonnější elektromotor a tišší chod.

Zní to sice zcela jednoduše, nicméně pro správnou a bezproblémovou funkci je zapotřebí součinnosti několika zařízení a čidel. Nejprve řídicí jednotka motoru zkontroluje, zda se motor nachází ve stavu chodu naprázdno, zda jsou kola ve stavu klidu a zda baterie disponuje dostatečným množstvím energie pro opětovné nastartování motoru. Pokud ano, motor se vypne. Aby mohl vůz pokračovat v jízdě, stačí lehce stisknout spojku a motor okamžitě automaticky nastartuje. Zcela potichu a spolehlivě.

Výhodou celého systému je snížení spotřeby paliva a produkce emisí. Nejvíce se projeví výhody tohoto systému při jízdě v hustém městském provozu. BOSCH uvádí snížení spotřeby paliva a emisí CO2 (v závislosti na vozidle) až o 8 %.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků